Mortilki

Voltaren Fitil (Supozituvar) Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Voltaren Fitil (Supozituvar) Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Voltaren supozituvar, nonsteroid (kortizon içermeyen) antiinflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) olarak sınıflandırılan gruba dahil, ağrı kesici ve iltihap giderici bir fitildir. Etken maddesi olan diklofenak sodyum, ağrı ve iltihabı giderir, ateşi düşürür.

Voltaren Supozituvar (Fitil) Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Volataren supozituvar, beyaz-sarımsı renkte fitil formunda bir ilaçtır. Etken maddesi olan diklofenak sodyum, nonsteroid (kortizon içermeyen) antiinflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) sınıfının bir üyesi olup, vücutta iltihaba ve ağrıya neden olan bazı hormonları azaltmak suretiyle çalışır.

Romatoid artrit, juvenile romatoid artrit, ankilozan spondilit, osteoartrit ve pondilartrit gibi romatizmal hastalıkların neden olduğu ağrı ve iltihabın giderilmesi için reçetelenir. Bununla birlikte, adet dönemlerindeki ağrıları azaltmak, travma veya cerrahi operasyonların sonrasındaki ağrı ve şişliği gidermek, gut ataklarında ağrı ve iltihabı azaltmak ve kulak, burun veya boğazdaki (örn: faringotonsillit, otit gibi) şiddetli ağrılı iltihaplı hastalıklarda yardımcı olarak kullanılabilir.

Voltaren fitil konusunda bilinmesi gereken önemli bir nokta, bu ilacın tedavi edici değil, bir süreliğine rahatsızlığınızın semptomlarını giderici olmasıdır. Örneğin, romatizmanızı kökünden tedavi etmez, ancak romatizmaya bağlı olarak gelişen ağrı ve iltihabı gidererek rahatlama sağlar. Bu nedenle, nedene yönelik diğer tedavilerin de kullanılması gerekir.

Kullanmadan Önce Neleri Bilmeliyim?

 • Voltaren fitil, rahatsızlığınızı tedavi etmez. Ancak, rahatsızlığınızın neden olduğu ağrı ve şişlik gibi iltihap belirtilerini hafifletir ve ayrıca ateşi düşürür.
 • Hamileliğin son 3 ayında (3. trimester) kullanılmaz. Hamileliğin yaklaşık 20. haftasından itibaren bu fitilin kullanılması fetüse zarar verebilir. Hamileyseniz veya hamilelik şüpheniz varsa kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirin.
 • Kalp bypass ameliyatı olmadan önce veya hemen sonrasında kullanılmamalıdır. Bu ilacı kullanıyorsanız ve yakında ameliyat olacaksanız doktorunuzla konuşun.
 • Ciddi kalp yetmezliği olanlarda, mide veya bağırsak ülseri olanlarda, şiddetli böbrek/karaciğer yetmezliği olanlarda kullanılmamalıdır.
 • Astım, saman nezlesi, kolon iltihabı, ayaklarda şişme, hipertansiyon, kalp sorunları veya kanama bozukluğu olan kişiler kullanmadan önce doktorlarıyla konuşmalıdır.
 • Çocuklarda kullanılması önerilmez.

Voltaren Fitil Nasıl Kullanılır?

Voltaren fitilin kullanımında doktorunuzun veya eczacınızın talimatlarını esas alın. Günlük kullanmanız gereken fitil adeti konusunda bilgilendirileceksiniz. Rahatsızlığınıza veya tedaviye verdiğiniz yanıta bağlı olarak doktorunuz daha yüksek ya da daha düşük bir doz önerebilir.

 1. Önerilen başlangıç günlük dozu 100 -150 mg’ dır. Daha hafif vakalarda ve uzun süreli tedavide olduğu gibi günlük 100 mg’lık verilmesi genellikle yeterlidir. Günde 150 mg’ı aşmayınız. Gece ağrısını ve sabah sertliğini önlemek için gündüz tabletlerle sürdürülen tedavi, gece yatarken uygulanan bir fitil ile (maksimum günlük doz 150 mg olacak şekilde) desteklenebilir.
 2. Ağrılı adet dönemi olan kadınlarda günlük doz kişiye göre ayarlanmalıdır ve genellikle 100 mg’dır (1 fitil). Gerekirse bu doz birkaç adet döngüsü boyunca günde maksimum 200 mg’a kadar çıkarılmalıdır. İlk belirtiler görüldüğünde tedaviye başlanmalı ve şikayetlere bağlı olarak birkaç gün sürdürülmelidir.

Fitilin uygulanışı

 • Büyük tuvalet (dışkılama) ihtiyacınız varsa, fitili uygulamaya başlamadan önce giderin.
 • Fitil uygulanamayacak şekilde çok yumuşaksa (eriyor gibi olmuşsa) birkaç dakika buzdolabında bekletin.
 • Fitili açın ve sağ dizinizi büküp karnınıza doğru çekerek sol tarafınıza yatın (veya tam tersi).
 • Fitilin sivri ucu önce girecek şekilde makatınızdan içeri nazikçe itin.
 • Kullanmayı unutursanız kaybı telafi etmek için çift doz (peş peşe 2 fitil) kullanmayın.
 • Voltaren supozituvar, makattan (anüs) içeri itilmek suretiyle kullanılır. Hiçbir suretle yenilmez, içilmez veya makat dışında başka bir bölgeden uygulanmaz.

Voltaren Fitil Yan Etkileri

Voltaren supozituvarın yaygın görülen yan etkileri, baş ağrısı, sersem hissetmek, bulantı, kusma, ishal, gaz, sindirim güçlüğü, karın ağrısı, iştahsızlık ve deri döküntüsüdür. Daha nadir olarak, beklenmedik kanama/morarma, ateş yükselmesi, boğaz ağrısı, hipertansiyon, uyku hali, el/kol/bacak veya ayaklarda şişme (ödem) oluşabilir.

Burada yazılanlar ilacınızın olası yan etkilerinin tam kapsamlı bir listesi değildir. Sizi rahatsız eden herhangi bir etkiyle karşılaşırsanız doktorunuzla veya eczacınızla görüşün.

Sorumluluk reddi: Mortilki.com olarak amacımız işinize yarayacak en doğru bilgileri sunmaktır. Ancak, söz konusu tıbbi tedaviler olduğunda ilaçlar herkesi farklı etkileyebileceğinden, burada yazılanların (olası yan etkiler dahil) eksiksiz olduğunu garanti edemeyiz.

Ayrıca, genel sağlık durumunuza, yaşınıza, rahatsızlığınızın şiddetine ve hatta bazen kilonuza göre toplam tedavi süresiniz ya da kullanmanız gereken doz miktarı değişkenlik gösterebileceğinden, herhangi bir ilacın kullanımında doktorunuzun veya eczacınızın talimatlarını esas almalı ve kutu içinden çıkan prospektüsü anlayarak okumalısınız.

Hamilelik ve Emzirme Döneminde Voltaren

Voltaren fitilin etkin maddesi olan diklofenak sodyumun hamile kadınlar üzerindeki etkilerini gösteren yeterli klinik veriler olmamakla birlikte, hayvan denekler üzerinde yapılan çalışmalarda fetüs için risk oluşturduğu ve teratojenik etkiler (doğum kusurları) ortaya çıkardığı gözlemlenmiştir. Bu nedenle, özellikle hamileliğin son 3 ayında (son trimester) Voltaren (diklofenak) kullanımından kaçınılmalıdır. Hamile kalmayı planlıyorsanız, hamilelik şüpheniz varsa veya hamileyseniz bu ilacı kullanmadan önce mutlaka doktorunuzu bilgilendirin.

Emzirme (laktasyon) döneminde olan anneler Voltaren fitil kullanmamalıdır. Bebeğini emziren bir anneyseniz fitilinizi kullanmadan önce doktorunuzla konuşun.

VOLTAREN 100 mg supozituvar, 5 veya 10 fitil içeren ambalajlarda eczanelerde satılır. 30 derecenin altındaki oda sıcaklığında, orijinal ambalajında saklanmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ