Mortilki

Terapix Jel Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Terapix Jel Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Terapix Jel, cilt üzerine sürülerek uygulanan, krem formunda ağrı kesici bir ilaçtır. Steroid olmayan (kortizon içermeyen) antienflamatuar ilaçlar sınıfının bir üyesi olan bu jel, uygulandığı alandaki eklem ve kasların ağrısını azaltır, mevcut şişliğin giderilmesine yardımcı olur.

Terapix Jel Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Terapix jel, steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) grubuna dahil topikal bir ağrı kesicidir. Sorunlu bölge üzerinde cilde sürüldüğünde lokal olarak ağrıyı hafifletir, eklemleri ve kasları etkileyen şişliği azaltır.

50 gramlık tüplerde satışa sunulan Terapix açık sarı renk tonundadır. Yaygın olarak, burkulma, gerilme, incinme, periartrit (donmuş omuz), epikondilit (tenisçi dirseği), tendinit (kasları kemiğe bağlayan tendonların zarar görmesi), tenosinovit (tendon kılıfının iltihaplanması), hafif şiddetli osteoartrit (eklem kireçlenmesi) ve spor kazaları dahil kas-iskelet sistemini ilgilendiren ağrıların giderilmesi için kullanılır. Bununla birlikte, ağrı ve iltihaplanma semptomlarını (yanma hissi, zonklama, şişme, kızarıklık) azaltabilse de alttaki doku hasarını iyileştirmediğini ve morlukları gidermediğini bilmek önemlidir.

Terapix Jel etkin madde olarak Piroksikam (her gramında 5 mg/%0.5) ihtiva eder. İçeriğinde bulunan diğer maddeler ise karbopol 980, propilen glikol, etanol, benzil alkol, diizopropanol amin, hidroksietil selüloz ve saflaştırılmış sudur.

Terapix Jel Nasıl Çalışıyor?

Terapix jel, ağrı kesici kabiliyetini etkin maddesi olan piroksikama borçludur. Steroid olmayan antienflamatuar ilaçlardan (NSAID) biri olan piroksikam ağrı ve iltihabı hafifletmekte etkilidir. Dünya çapında 80’den fazla ülkede artrit ve diğer inflamatuar hastalıkların tedavisi için kullanılan piroksikam, kimyasal olarak benzersiz, uzun etkili, güçlü bir antiinflamatuar/analjezik ajandır. (Kaynak)

Piroksikam, vücutta siklooksijenaz (COX) ismindeki maddenin etkisini bloke etmek suretiyle çalışır. Siklooksijenaz, vücutta bazıları prostaglandinler olarak bilinen çeşitli kimyasalların üretiminde yer alan en temel enzimdir. Prostaglandinler, vücut tarafından yaralanmaya, belirli hastalıklara veya koşullara yanıt olarak üretilir. Jeli cildinize uyguladığınızda piroksikam deri yoluyla alttaki dokulara emilir. Ağrıya, şişmeye veya iltihaplanmaya neden olan prostaglandinlerin üretimini bloke ederek iltihabı azaltır, ağrıyı giderir ve kişide hızlı bir rahatlama sağlar.

Terapix Jel Nasıl Uygulanır?

Jelinizi, doktorunuzun veya eczacınızın söylediği şekilde kullanın. Ancak, uzman biri tarafından kullanımına yönelik bilgilendirme yapılmadıysa aşağıdaki adımları izleyin…

  • Terapix jel günde 3 veya 4 kez kullanılır.
  • İlacınızı yeni satın aldıysanız kapağı ters çevirip tüpün ağız kısmını delin.
  • Sorunlu bölgedeki 3 cm genişliğindeki alana nazikçe ovalayarak sürün.
  • Jeli sürerken ciltte emilene kadar iyice ovalayın. Jel kalıntısı ciltte veya giysilerde hafif (ama geçici) lekelenmeye neden olabilir.
  • Tedavi edilen bölge elleriniz değilse, her uygulama sonrası ellerinizi yıkayın.
  • Uzman biri önermedikçe kremi sürdükten sonra üzerini bandajla kapatmayın.
  • Açık yaralara, gözlere, gözlere çok yakın olan bölgelere, ağız içine, makata (anüs), cinsel organlara, ağız içine ve burun deliklerinin içine sürmeyin. Kazara bulaşırsa bol suyla yıkayın.
  • Uzman biri söylemedikçe 4 haftadan (1 ay) daha fazla kullanmayın.
  • 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmaz. Ergen gençler ve yaşlılar için ise özel bir dozaj programı yoktur. Yetişkinlerdeki gibi (günde 3 – 4 kez) kullanılır.
  • İşiniz bittiğinde krem tüpünün kapağını sıkıca kapatın.

Terapix Jel Yan Etkileri

Terapix jel kullanan çoğu kişide herhangi bir istenmeyen etki görülmez. Ancak nadiren de olsa bulantı, karın ağrısı ve hazımsızlık gibi istenmeyen etkilerinin olması ve ayrıca güneşe karşı cildin hassaslaşması mümkündür. Bu etkilerden herhangi birini gözlemlerseniz doktorunuzla konuşun.

Solunumu etkileyebilen ağız, dil ve boğazda şişme, tüm vücudu etkileyen döküntü kızarıklık, ateş, göz kapaklarında, yüzde veya dudaklarda şişlik oluşursa Terapix’e karşı alerjik reaksiyon gösteriyorsunuz demektir. Alerjik reaksiyon son derece nadir olmakla birlikte acil servise başvurmanızı gerektirebilir.

Sorumluluk reddi: Mortilki.com olarak amacımız işinize yarayacak en doğru bilgileri sunmaktır. Ancak, söz konusu tıbbi tedaviler olduğunda ilaçlar herkesi farklı etkileyebileceğinden, burada yazılanların (olası yan etkiler dahil) eksiksiz olduğunu garanti edemeyiz. Bu nedenle, herhangi bir ilacın kullanımında doktorunuzun veya eczacınızın talimatlarını esas alın. Kullanmadan önce kutu içinden çıkan prospektüsü anlayarak okuduğunuzdan emin olun.

Hamilelik ve Emzirme Döneminde Terapix Jel

Gebe kadınlarda topikal piroksikam kullanımına ilişkin herhangi bir çalışma bulunmamakla birlikte, hayvan denekler üzerinde yapılan çalışmalar, sistemik formülasyonlarla üreme toksisitesi göstermiştir. Bu nedenle, Terapix Jel ve Felden Jel gibi piroksikam içeren topikal preparatların hamilelik döneminde kullanmaması önerilir.

Anne sütüne geçip geçmediğini gösteren klinik kanıtlar yoktur. Bu nedenle, emziren annelerin Terapix kullanımından kaçınması gerekir.

Hamileyseniz, hamilelik şüpheniz varsa, hamile kalmayı planlıyorsanız veya bebeğini emziren bir anneyseniz doktorunuzun onayını almadan Terapix Jel kullanmayın!

TERAPİX %0.5 JEL, 50 gramlık tüplerde eczanelerde satılır. Reçetesiz olarak alınabilir. 20 ila 25 derece arasındaki oda sıcaklığında, çocukların erişemeyeceği bir yerde muhafaza edilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ