Mortilki

M-Furo Krem Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

M-Furo Krem Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

M-Furo krem, sedef hastalığı, temas alerjisi veya egzama dahil belirli cilt rahatsızlıklarında kullanılan kortizonlu bir ilaçtır. M-Furo, kızarıklık ve kaşıntı gibi rahatsız edici semptomları gideren mometazon furoat isimli etkin maddeyi içerir.

M-Furo Krem Nedir, Ne İçin Kullanılır?

M-Furo, kaşıntı ve kızarıklığın eşlik ettiği, egzama, sedef hastalığı veya temas alerjisi (kontakt dermatit) gibi cilt rahatsızlıklarında kullanılan kortizonlu bir ilaçtır. Ayrıca, dermatozların (cilt rahatsızlıklarının) inflamatuar ve kaşıntılı belirtilerinin hafifletilmesinde işe yarayan başarılı bir tedavi olduğundan kafa derisi sedefi ve seboreik dermatit dahil kortikosteroidlere yanıt veren ve burada bahsedilmeyen başka bir durum için de doktorunuz tarafından reçetelenmiş olabilir.

M-Furo krem, merhem ve losyondaki etkin madde olan mometazon furoat güçlü bir kortikosteroid olup, söz konusu cilt rahatsızlıklarının neden olduğu kaşıntı, kızarıklık ve şişlik gibi rahatsız edici semptomları gidererek rahatlama sağlar.

Mometazon furoat sayesinde benzer şekilde çalışan bazı topikal preparatlardan çok daha güçlü olan bu krem, etkili formülü nedeniyle, hidrokortizon gibi daha hafif steroidler işe yaramadığında da doktor tarafından reçetelendirilebilir.

M-Furo kremin güçlü bir kortikosteroid olduğundan bahsettik. Ancak, kızarıklık, kaşıntı veya şişliğin eşlik ettiği her cilt sorununda işe yaramayacağını bilmeniz önemlidir. Örneğin, rosacea (gül hastalığı), sivilce-akne, perioral dermatit, uçuk, suçiçeği, bebek pişikleri, iltihaplı deri rahatsızlıkları, göz çevresi dermal rahatsızlıklar, aşı sonrası deri reaksiyonları ve cinsel organlardaki kaşıntılı durumlarda kullanılmamalıdır.

M-Furo Krem Nasıl Kullanılır?

Bu kortizonlu kremi doktorunuzun veya eczacınızın talimatlarını esas alarak kullanın. Ancak, kullanımı konusunda uzman birinden tavsiye almadıysanız aşağıdaki adımları takip edin.

  • M Furo krem günde 1 kez kullanılır.
  • Kreminizi veya merheminizi sorunlu cilt bölgesini ince bir tabaka halinde kapatacak şekilde sürün.
  • Tedavi ettiğiniz alan elleriniz değilse, kremi sürdükten sonra ellerinizi yıkayın.
  • Doktorunuz aksini belirtmedikçe 2 yaşından küçük çocuklarda kullanmayın.
  • Eğer kullanımı mecburiyse ve uzman biri söylemişse çocuklarda ve yüz bölgesinde maksimum 5 gün kullanılmalıdır. Doktorunuz önermedikçe çocuklara ve yüzünüze uygulamayın.
  • Doktorunuz söylemedikçe kremi sürdüğünüz bölgenin üzerini kapatmayın veya bandajla sarmayın.
  • Kasık ve koltuk altı gibi cildin sürtünme olan bölgelerinde doktor önerisi olmadan uzun süre kullanmayın.
  • Açık yaralarla, enfekte olmuş ciltle ve gözlerle temas ettirmeyin.

Uzun zamandır M-FURO kullanan biriyseniz kremi aniden bırakmanız önerilmez. İlacın aniden kesilmesi, yanma, kızarıklık veya batma hissi gibi şikayetlere neden olabilir. Bunları önlemek için doktorunuzla konuşun. Doktorunuz, ilacın kullanma sıklığını kademeli şekilde azaltarak bırakmanızı sağlayacak bir kullanım programı belirleyebilir.

M-Furo Krem Yan Etkileri

Uygulanan cilt bölgesinde yanma, kaşıntı, karıncalanma, deride incelme-yumuşama, cilt renginde açılma, ağız çevresinde cilt rengi koyulaşması, sivilce, çatlak ve his kaybı yaşanabilir.

Önerilen miktar ve sıklıkta kullanırsanız muhtemelen ciddi bir yan etkiyle karşılaşmayacaksınız. Ancak yine de sizi rahatsız eden herhangi bir istenmeyen etkiyle karşılaşırsanız veya durumunuz daha kötüye giderse doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.

Bu kremin size olan faydalarının yan etki riskinden daha fazla olduğu için doktorunuz tarafından reçetelendirildiğini unutmayın.

Sorumluluk reddi: Mortilki.com olarak amacımız işinize yarayacak en doğru bilgileri sunmaktır. Ancak, söz konusu tıbbi tedaviler olduğunda ilaçlar herkesi farklı etkileyebileceğinden, burada yazılanların (olası yan etkiler dahil) eksiksiz olduğunu garanti edemeyiz.

Ayrıca, genel sağlık durumunuza, yaşınıza, rahatsızlığınızın şiddetine ve hatta bazen kilonuza göre toplam tedavi süresiniz ya da kullanmanız gereken doz miktarı değişkenlik gösterebileceğinden, herhangi bir ilacın kullanımında doktorunuzun veya eczacınızın talimatlarını esas almalı ve kutu içinden çıkan prospektüsü anlayarak okumalısınız.

Hamilelik ve Emzirme Döneminde M-Furo

M Furo krem, merhem veya losyonun hamilelikte güvenli olduğunu kanıtlayan klinik veriler bulunmamaktadır. Bu nedenle, fetal büyümeyi olumsuz etkileme gibi potansiyel riskleri göz ardı edilemeyeceğinden gebe kadınların kullanması önerilmez. Benzer şekilde, bu ilacın anne sütüne geçip geçmeyeceği bilnmediğinden güvenli tarafta kalmak için emziren annelerin kullanması tavsiye edilmez.

Hamileyseniz, hamilelik şüpheniz varsa veya bebeğini emziren bir anneyseniz M-Furo kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirin.

M-Furo Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

M-FURO hakkında merak edilen bazı soruların cevaplarına aşağıda yer verilmiştir. Aklınıza takılan veya şüpheye düştüğünüz konular varsa doktorunuza veya eczacınıza danışın.

M-Furo kortizonlu mu?

Evet. M-Furo krem, merhem ve losyon topikal kortikosteroidler veya kısaca steroidler olarak bilinen ilaç grubuna mensup mometazon furoat isimli aktif bileşeni içerir. Mometazon, derideki iltihaplanmayı ve iltihabın etkilerini azaltmak için kullanılan güçlü bir kortikosteroiddir. Bu, ilacınızın kortizonlu olduğu anlamına gelir.

Bu krem nasıl çalışıyor?

Topikal kortikosteroidler, ciltteki iltihabı azaltmaya yardımcı ajanlardır. İnflamatuar maddelerin (tahriş edicilerin) salınımını durdurmak için cilt hücrelerine etki ederek çalışırlar. Böylelikle, kızarıklığı, kaşıntıyı ve şişliği önemli ölçüde azaltarak rahatlama sağlar.

Uzman tavsiyesi dışında yüze sürülmesi neden önerilmiyor?

Doktorunuz söylemedikçe bu kremi yüz bölgesinde kullanmamalısınız. Zira, yüzünüzdeki cilt oldukça hassastır ve kolayca incelir. Kremin etken maddesi olan klobetazol, yüzünüzdeki cildi incelterek zarar verirse, bariz fark edilir ve daha iyi hale getiremeyebilirsiniz. Ayrıca, yüzü etkileyen impetigo, rosacea ve akne (sivilce) gibi bazı yaygın cilt problemlerini daha da kötüleşebilir.

Doktorunuz, yüzünüzde kullanmanızı önerdiyse maksimum 5 gün kullanın ve kremi sürdüğünüz alanı bandajla veya sargıyla kapatmayın.

Çocuklarda kullanılır mı?

2 yaşından küçük çocuklarda ve yenidoğanlarda kullanılmaz. 2 yaşından büyük çocuklarda ise yalnızca mecburi durumlarda uzman doktorun önerisiyle kullanılabilir. 2 yaşından büyük bir çocuğun kullanımına doktor tarafından onay verilmişse, mümkün olan düşük doz uygulanmalı, geniş vücut alanlarına sürmekten kaçınılmalı ve tedavinin toplam süresi maksimum 5 günle sınırlandırılmalıdır. Zira, yüksek miktarlarda ve uzun süreli kortikosteroid tedavileri çocuklarda büyüme ve gelişmeyi olumsuz etkileyebilir.

M-FURO %0,1 Krem eczanelerde satılır. Direkt güneş görmeyen 25 derecenin altındaki oda sıcaklığında ve çocukların erişemeyeceği bir yerde saklanmalı, dondurulmamalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ