Mortilki

Butirol Şurup Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Butirol Şurup Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Butirol, öksürük kesici bir şuruptur. Çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkan öksürüğün kesilmesi için kullanılır. Şurubun etken maddesi butamirat sitrat, beyindeki reseptörler aracılığıyla merkezi olarak hareket eden (santral etkili) ”öksürük baskılayıcılar” grubuna dahildir.

Butirol Şurup Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Doktorunuz, BUTİROL şurup kullanmanızı önerdiyse muhtemelen öksürük şikayetiniz olmalı. Butirol, çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkan öksürüğün kesilmesi için kullanılan şurup formunda bir ilaçtır. Ayrıca, doktorun uygun gördüğü öksürüğün kesilmesi gereken bronkoskopi (bükülmez bir tüple soluk borusunu veya bronşları muayene etmeye işlemi) ve cerrahi operasyonların öncesi veya sonrası gibi durumlarda da kullanılabilir.

Bu öksürük şurubunun, BUTİROL 7.5 mg/5 ml ve BUTİROL FORT 22.5 mg/5 ml olmak üzere iki seçeneği bulunur. Her iki formülün de kullanım amacı (öksürüğün kesilmesi), yardımcı maddeleri ve etken maddesi (butamirat sitrat) aynıdır. Bununla birlikte, Fort olanında etken madde oranının daha fazla olduğunu bilmek önemlidir.

Butirol, etkin madde olarak butamirat sitrat ihtiva eder. İçeriğinde bulunan yardımcı maddeler ise sorbitol sıvı kristalize olmayan (%70), gliserol, sodyum benzoat, ahududu aroması, sükraloz, fruktoz, sitrik asit monohidrat, sodyum sitrat dihidrat, tutti frutti aroması, azorubin ve saf sudur.

Birkaç Hızlı Bilgi

 • Öksürük, solunum yollarının boğaz, soluk borusu ve bronşlardaki mevcut salgılara ve üst veya alt solunum yollarının mukoza zarlarındaki iltihaplanmaya karşı refleks olarak ortaya çıkan bir savunma tepkisidir.
 • BUTİROL şurubun etkin maddesi olan butamirat sitrat, beyin sapındaki reseptörler aracılığıyla merkezi olarak hareket eden yeni bir öksürük baskılayıcı sınıfına aittir. Ayrıca, bronkospazmı engelleyerek hava yollarındaki direnci azalttığı ve antienflamatuar etki gösterdiği için yararlı bir etkiye sahiptir.
 • Yapılan bir araştırmaya göre, öksürük kesiciler arasında en çok tercih edilen butamirat sitratdır.
 • Genellikle şurup içildikten 5 ila 10 dakika sonra öksürüğün şiddeti azalmaya başlar.
 • Olası yan etkiler hastaların %0.5 ila 1’inde nadiren görülür ve genellikle tedavi sırasında düzelen bulantı, ishal, baş dönmesi ve uykulu hissetmek şeklindedir. (Kaynak)

Butirol Şurup Hakkında Uyarı ve Önlemler

 • BUTİROL şurubun etkin maddesine veya içeriğindeki herhangi bir yardımcı maddeye karşı duyarlılığınız varsa kullanmayın.
 • Fruktoz intoleransınız varsa kullanmadan önce doktorunuzla görüşün.
 • Hamileliğin ilk trimesterinde (ilk 3 aylık dönem) butamirat sitrat içeren ilaçlar kullanılmamalıdır. İkinci ve üçüncü trimesterde ise yalnızca doktorunuz onay verirse BUTİROL kullanabilirsiniz.
 • Bu şurubun yaş sınırı 6’dır. 6 yaşından küçük çocuklara ve bebeklere BUTİROL vermeyin.
 • Balgam söktürücü ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır.
 • Bu ilaç uzun süreli tedavi için değildir ve uzman biri aksini söylemedikçe maksimum 7 gün kullanılabilir. Öksürük şikayetiniz 7 gündür devam ediyorsa doktorunuzla konuşun.
 • Uykulu veya uyuşuk bir hale neden olabileceğinden araç ya da makine kullanıyorsanız dikkatli olun.

Butirol Şurup Nasıl Kullanılır?

Bu öksürük şurubunun iki farklı seçeneği (BUTİROL ve BUTİROL FORT) bulunmaktadır. Her ikisi de aynı içeriğe sahip olmakla birlikte, etkin madde miktarları farklılık gösterdiğinden kullanılması gereken dozajlar da farklılık gösterir. Buna göre, Butirol ve Butirol Forte şurubun çeşitli yaş gruplarına göre kullanımı aşağıdaki gibidir.

BUTİROL 7.5 mg/5 ml şurup kullanımı

 • 6 yaşından küçük çocuklarda, bebeklerde ve yenidoğanlarda kullanılmaz.
 • Yemeklerden önce veya sonra ya da yemekle birlikte alınabilir.
 • 6 ila 12 yaş arasında çocuklarda: Günde 3 defa 2/3 ölçek (10 mL)
 • 12 yaşından büyük ergen gençlerde: Günde 3 defa 1 ölçek (15 mL)
 • Yetişkinlerde: Günde 4 defa 1 ölçek (15 mL)
 • Doktorunuz aksini söylemedikçe 7 günden daha uzun süre kullanmayın. Öksürük şikayetiniz bir haftadır devam ediyorsa doktorunuzla görüşün.
 • Şurubunuzu yemek veya çay kaşığıyla almayın. Kutu içinden çıkan ölçekli kaşığı kullanın ve işiniz bittiğinde kaşığı yıkayın.

BUTİROL FORT 22.5 mg/5 ml şurup kullanımı

 • 6 yaşından küçük çocuklarda, bebeklerde ve yenidoğanlarda kullanılmaz.
 • Yemeklerden önce veya sonra ya da yemekle birlikte alınabilir.
 • 6 ila 12 yaş arasında çocuklarda: Günde 2 defa 5 mL
 • 12 yaşından büyük ergen gençlerde: Günde 3 defa 5 mL
 • Yetişkinlerde: Günde 4 defa 5 mL
 • Uzman biri söylemedikçe 7 günden daha uzun süre kullanmayın. Öksürük şikayetiniz bir haftadır devam ediyorsa doktorunuzla görüşün.
 • Şurubunuzu yemek veya çay kaşığıyla almayın. Kutu içinden çıkan ölçekli kaşığı kullanın ve işiniz bittiğinde kaşığı yıkayın.

Butirol Öksürük Şurubu Yan Etkileri

Butirol’un etkin maddesi olan butamirat, genellikle vücut tarafından iyi tolere edilen bir öksürük baskılayıcıdır. Kullananların çoğu herhangi bir yan etkiyle karşılaşmaz. Ancak yine de bulantı, ishal, baş dönmesi veya uykulu bir hal gibi hafif şiddetli istenmeyen etkilerin ortaya çıkması mümkündür.

Sorumluluk reddi: Mortilki.com olarak amacımız işinize yarayacak en doğru bilgileri sunmaktır. Ancak, söz konusu tıbbi tedaviler olduğunda ilaçlar herkesi farklı etkileyebileceğinden, burada yazılanların (olası yan etkiler dahil) eksiksiz olduğunu garanti edemeyiz.

Ayrıca, genel sağlık durumunuza, yaşınıza, rahatsızlığınızın şiddetine ve hatta bazen kilonuza göre toplam tedavi süresiniz ya da kullanmanız gereken doz miktarı değişkenlik gösterebileceğinden, herhangi bir ilacın kullanımında doktorunuzun veya eczacınızın talimatlarını esas almalı ve kutu içinden çıkan prospektüsü anlayarak okumalısınız.

Hamilelik ve Emzirme Döneminde Butirol

BUTİROL ve BUTİROL FORT şurup hamileliğin ilk 3 ayında (ilk trimester) kullanılmamalıdır. Ancak bu, ikinci ve üçüncü trimesterde tamamiyle güvenli olduğu anlamına gelmez. İlk 3 aylık dönemden sonra yalnızca doktorun değerlendirmesinin ardından kesin olarak gerekli görülürse kullanılabilir. Bu nedenle, hamileyseniz veya hamilelik şüpheniz varsa Butirol kullanmadan önce doktorunuzdan onay almanız gerektiğini unutmayın.

Bu öksürük şurubunun etkin maddesi olan butamirat sitrat’ın anne sütüne geçip geçmediğini gösteren yeterli klinik çalışmalar yapılmamıştır. Veri eksikliği nedeniyle bebeğini emziren annelerin BUTİROL şurup kullanması tavsiye edilmez. Emzirme (laktasyon) dönemindeyseniz kullanmadan önce doktorunuzla konuşun.

Butamcod Şurup bu ilacın aynı etken maddeye sahip muadilidir.

İlacınızı 25 derecenin altındaki direkt güneş görmeyen oda sıcaklığında ve çocukların erişemeyeceği bir yerde saklayın. İlacınızın işe yaramadığını düşünüyorsanız veya beklenmedik bir etkiyle karşılaşırsanız doktorunuzla iletişime geçin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ