adplus-dvertising

Aromaterapi Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Aromaterapi Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Aromaterapi, sağlığı ve esenliği teşvik etmek için doğal bitki özlerinin kullanıldığı bütünsel bir şifa tedavisidir. Aromaterapideki kokular, sağlığımız üzerinde seslerden veya renklerden daha güçlü bir etkiye sahiptir. Esansiyel yağlar, vücudun ve zihnin kendi kendini iyileştirme güçlerini harekete geçiren ilaçlar olarak kullanılır…

Aromaterapinin Tanımı

Aromaterapi, insanların beden ve ruh sağlığını korumak amacıyla doğal uçucu yağlara dayalı kontrollü uygulamalardır. Aromaterapiye bilimsel yaklaşım ile tamamlayıcı yaklaşım arasında bir ayrım yapılır. Aromaterapiye tıbbi yaklaşımda, kullanılan uçucu yağların kökeni önemlidir. Tamamlayıcı aromaterapide ise yağların kullanımı öznel bir karardır.

Bilimsel aromaterapi teorisi, solunan yağların etkilerinin, insanın koku alma duyusunun bir sonucu olarak ortaya çıktığını varsayar. Yağların bitkisel içeriği, solunum yollarının mukoza zarlarından kana geçerek çeşitli organların fonksiyonlarını etkilemelidir.

Uçucu yağlar genellikle doğrudan vücuda (örneğin masaj yağı) veya bir buharlaştırıcı (inhaler) yardımıyla koku tedavisi olarak uygulanır. Bu banyolar, masajlar, merhemler, oda kokusu veya inhalasyon şeklinde olabilir. Ek olarak, özel kullanım için masaj yağları, banyo katkı maddeleri, koku lambaları veya jakuzi için seyreltilmiş koku yağları yaygındır.

Aromaterapi Ne İşe Yarar?

Aromaterapi, esas olarak burundan koku alma mukozasına nüfuz eden ve oradan beyindeki limbik sisteme göç eden koku yoluyla çalışır. Koku molekülleri, ruh halini aydınlatan ağrı giderici haberci maddelerin ve endorfinlerin salınmasını sağlar. Aromaterapide kullanılan uçucu yağlar, bitkilerin çiçeklerinden ve yapraklarından damıtma yoluyla elde edilirler.

Çeşitli uçucu bitki yağlarına farklı etkiler atfedilir. Örneğin nane, papatya ve bergamot analjezik etkiye sahiptir. Lavanta ve melisa krampları giderir, kekik ve limon öksürüğü giderir. Karanfil ve adaçayı ise hem antibiyotik he de dezenfekte edici etkiye sahiptir. Mandalina, gül ve sardunya, ruh halini iyileştiren kokular olarak kabul edilir. Biberiye ve kekik sakinleştirici bir etkiye sahipken, okaliptüs ve limon otu konsantre olma yeteneğini artırır.

Aromaterapinin Kullanım Alanları

Aromaterapide farklı kullanımlar söz konusudur. Aromaterapi sadece natüropatlar tarafından değil, aynı zamanda bitkisel tıpta, masaj salonları, spa merkezleri veya termal banyolar gibi çeşitli sağlıklı yaşam tesislerinde de uygulanmaktadır.

Aromaterapi uygulamasına bir örnek banyolardır. Kısmi banyolar için 8 ila 10 damla esans yeterlidir. Özüne bağlı olarak, banyo katkı maddeleri uyarıcı, sakinleştirici ve ağrı giderici etkiye sahiptir.

Masaj için tercih edilen uçucu yağlar, vücuda uygulanmadan önce nötr bir yağ ile seyreltilir. Uçucu yağlarla yapılan masajların koku yoluyla ve hedeflenen dokunuşla olmak üzerine çift etkisi vardır. Bu daha iyi kan dolaşımına yol açar. Gerginlikler ve tıkanıklıklar giderilir ve ağrılar hafifler.

Uçucu yağlar ayrıca belirli ağrı türlerine de yardımcı olabilir. Nane ve biberiye yağı baş ağrısı üzerinde olumlu etkiye sahiptir. 

Aromaterapi sadece tıp alanında kullanılmamakta, kozmetikte de popülerlik kazanmaktadır. Örneğin, çeşitli esansiyel yağlar, bakımda onları destekleyen farklı cilt tiplerine atanabilir.

Yağlı ciltler için biberiye ve gül kullanılması tavsiye edilirken, papatya ve lavanta yağı gibi esansiyel yağlar yıpranmış cilt tipleri için optimum destek sağlar. Gül, lavanta ve yasemin kokuları da normal ciltler için uygundur. Kuru cilt tiplerinde, havuç tohumu ve portakal gibi bitkisel yağlardan faydalanılır.

Dezenfektan etkisi olan yağlarLavanta, karanfil, adaçayı, okaliptüs, çay ağacı yağı, papatya, soğan
Sindirim etkisi olan yağlarKimyon, mercanköşk, tarçın
Soğuk algınlığına iyi gelen yağlarLadin, okaliptüs, nane
Öksürüğe iyi gelen yağlarKekik, Hindistan cevizi, nane, limon
Ağrı kesici etkisi olan yağlarNane, papatya, cajeput, bergamot, sardunya
Spazmları gidermek için yağlarLavanta, limon balsamı, ylang-ylang
Cilde iyi gelen yağlarLavanta, benzoin, gül
Sivrisineklere karşı yardımcı yağlarCitronella, okaliptüs, çay ağacı yağı

Riskler ve Yan Etkiler

Aromaterapi söz konusu olduğunda, riskler de içerdiğinden akılda tutulması gereken birkaç kural vardır. Temel olarak, uçucu yağlar asla seyreltilmeden cilde uygulanmamalıdır. Çünkü bu cilt tahrişine ve alerjilere yol açabilir. Yağların saflığı da önemlidir. Sentetik yağların suni koku dışında hiçbir iyileştirici bileşeni yoktur. Bu nedenle, sadece yüzde 100 doğal yağlar aromaterapi etkilidir. 

Yağlarla göz temasından kaçınılmalıdır. Bazı uçucu yağlar, cildi daha hassas hale getiren ve özellikle güçlü güneş ışığına maruz kaldıktan sonra ciddi cilt reaksiyonlarına yol açabilen ışığa duyarlılığı artırır. Normal ciltte bile bazı yağlar tavsiye edilmez. Uçucu yağların açık yaralarda kullanımından kaçınılmalıdır. Mugwort veya mazı gibi zehirli uçucu yağlar asla kullanılmamalıdır.

Nane, kekik ve papatya yağları, homeopatik ilaçların etkisini ciddi şekilde azaltabilir. Hamile kadınlar için her zaman bir uzmana hangi yağların kullanılabileceğini sorması tavsiye edilir. Kadınlar emzirmeden iki saat önce masaj yağları, banyolar ve yüksek doz yağlarla inhalasyon yapmaktan kaçınmalıdır.

Bir uzmanla aromaterapi yaparsanız, terapist ideal olarak sizi tüm riskler hakkında bilgilendirecektir. Evde aromaterapi yapıyorsanız, uçucu yağla birlikte gelen kullanma talimatını mutlaka okuyun. Olası alerjik reaksiyonları dışlamak için, uçucu yağları kullanmadan önce bir alerji testi yapılması önerilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ