Mortilki

Anti Skab Krem Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Anti Skab Krem Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Anti Skab krem, uyuz ve kasık (pubis) biti için kullanılan topikal bir ilaçtır. Etkin maddesi olan permetrin, antiparaziter bir madde olup bitleri ve uyuz akarlarını öldürür.

Anti Skab Krem Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Anti Skab deri kremi, kasık biti (pediculosis pubis) ve uyuz akarları (sarcoptes scabiei von hominis) gibi istilacıları öldüren sürülebilir bir ilaçtır. Etkin maddesi olan permetrin, bitlerin ve uyuz akarlarının sinir sistemini etkileyerek felç eder ve öldürür.

Permetrin, uyuz ve pediküloz (bit istilası) tedavisinde yaygın olarak kullanılan etkili bir ajan olup, sentetik nörotoksik piretroid ilaç sınıfındadır. Eklem bacaklılarda nöronal zarlar boyunca sodyum taşınması üzerinde çalışarak yumurtaları (sirkeleri), bitleri ve akarları hedef alarak depolarizasyona neden olur. Bu, etkilenen eklem bacaklının solunum felci ve sonrasında ölümüyle sonuçlanır.

Kremin her bir gramında 50 mg permetrin bulunur. İçeriğinde bulunan diğer maddeler butillenmiş hidroksitoluen, gliserol monostearat, setostearil alkol, setil alkol, orta zincirli trigliserid, izopropil miristat, hafif mineral yağ, karbomer 934P, sodyum hidroksit, gliserol, brij 35, benzil alkol ve saf sudur.

Anti Skab Krem Nasıl Uygulanır?

Kremin kullanılacağı yüzey alanında bireysel değişiklikler olabileceğinden herkes için geçerli kesin olarak belirlenmiş bir dozaj yoktur. Bununla birlikte, yaşlılarda ve çocuklarda düşük miktarların kullanılması söz konusu olabileceğinden doktorunuzun veya eczacınızın talimatlarını dikkate almanız önemlidir.

Uyuz tedavisi için Anti Skab krem kullanımı

 • Yetişkinlerde ve 12 yaşından büyük ergen gençlerde tek uygulamada 1 tüp (30 gr) kullanılır.
 • Bazı yetişkinlerin vücut alanının genişliği düşünüldüğünde 1 tüp yetersiz gelebilir. Bu durumda miktar artırılarak 2 tüpe kadar kullanılabilir. Ancak, 2 tüpten (60 gr) daha fazlası kullanılmamalıdır.
 • Kremi uygulamadan önce duş alıp vücudunuzu kurulayın.
 • Parmak araları, tırnak araları, koltuk altları ve dış genital bölge dahil olmak üzere vücudunuza dikkatle sürün.
 • Kremi vücudunuza sürdükten sonra 8 ila 12 saat boyunca yıkamayın. Süre dolmadan ellerinizi yıkamanız gerekmişse ellerinize yeniden uygulayın.
 • Belirtilen süre sonunda duş alıp temiz çamaşır ve kıyafetler giyin.
 • Nevresim takımlarınız, yastık kılıflarınız dahil giysilerinizi ve çamaşırlarınızı kaynar suyla yıkayıp sıcak ütüyle ütülemeyi unutmayın.
 • 2 aylıktan küçük bebeklerde kullanılması önerilmez.
 • Çocuklardaki uygulama metodu yetişkinlerdeki gibidir. Ancak, kullanılması gereken krem miktarı farklı olup, aşağıdaki gibidir.
 • 2 ay ila 1 yaş arası bebeklerde 30 gramlık tüpün 1/8’i kadar kullanılır.
 • 1 yaş ila 5 yaş arasındaki çocuklarda 30 gramlık tüpün 1/4’ü kadar kullanılır.
 • 6 yaş ila 12 yaş arasındaki çocuklarda 30 gramlık tüpün 1/2’si kadar  (tüpün yarısı) kullanılır.
 • Çoğu durumda tek kullanım sonrası eklem bacaklı istilacılardan kurtulunmuş olur ancak iyileşme belirtisi yoksa 7 günden önce olmamak şartıyla ikinci bir uygulama yapılabilir.

Kasık biti (pubis biti) tedavisi için Anti Skab Krem kullanımı

 • Kasık bölgesi, kalça arası ve anüs çevresi dahil olmak üzere iç uyluk bölgesinden dizlere kadar olan bölgeye kremi sürün. Söz konusu alanda krem sürülmemiş cilt kalmamasına dikkat edin.
 • Yüz bölgenizde bit varsa, kaş ve kirpik haricinde diğer bölgelere uygulayabilirsiniz. Gözlere sürülmemeli, göze yakın bölgelerde dikkatli olunmalıdır. Kazara gözlere bulaşırsa bol suyla yıkanmalıdır.
 • Muhtemelen tek uygulama bit sorununu çözecektir. Ancak, uygulamadan 1 hafta sonra canlı bit görürseniz yeni bir uygulama yapabilirsiniz.
 • Çocuklarda ve vücudunda az tüy olan kişilerde orantısal olarak daha az krem kullanılmalıdır.

Anti Skab kremin bazı durumlarda saçlı deri, kulaklar ve boyun gibi alanlarda da kullanılması gerekebilir. Bu durumda kullanılan kremin miktarı yetersiz geliyorsa artırılabilir ancak toplamda 2 tüpten (60 gr) daha fazlası cilde tatbik edilmemelidir. Ek olarak, 70 yaş üzeri hastalarda yalnızca doktor onayıyla kullanılmalıdır.

Anti Skab Deri Kremi Yan Etkileri

Anti Skab krem genellikle vücut tarafından iyi tolere edilir ve çoğu kişide acil müdahale gerektirmeyen hafif etkilerden daha fazlası görülmez. Kaşıntı, hissizlik, uyuşma, ağrı, kızarıklık, batma hissi ve yanma hissi bu ilacın hafif yan etiklerinden bazılarıdır.

Bu kremin faydalarının olası yan etki riskinden daha fazla olduğu için doktorunuz tarafından reçetelendirildiğini unutmayın. Kullanımı sonrasında sizi rahatsız eden ciddi bir etkiyle kaşılaşırsanız doktorunuzla veya eczacınızla iletişime geçin.

Sorumluluk reddi: Mortilki.com olarak amacımız işinize yarayacak en doğru bilgileri sunmaktır. Ancak, söz konusu tıbbi tedaviler olduğunda ilaçlar herkesi farklı etkileyebileceğinden, burada yazılanların (olası yan etkiler dahil) eksiksiz olduğunu garanti edemeyiz. Bu nedenle, herhangi bir ilacın kullanımında doktorunuzun veya eczacınızın talimatlarını esas alın. Kullanmadan önce kutu içinden çıkan prospektüsü anlayarak okuduğunuzdan emin olun.

Hamilelik ve Emzirme Döneminde Anti Skab Krem

Anti Skab kremin etkin maddesi olan permetrinin gebelik döneminde fetüse zarar verme ihtimali düşüktür. Ancak yine de hamile kadınların kullanımına doktorları karar vermeli, doktor onayı olmadan kullanılmamalıdır.

Permetrin düşük miktarlarda anne sütüne geçer. Bununla birlikte, söz konusu az miktarın bebeğe zarar vermesi beklenmemekle birlikte emziren annelerin de kullanımına doktorları karar vermelidir.

Hamileyseniz, hamilelik şüpheniz varsa veya bebeğinizi emziriyorsanız Anti Skab kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirin.

Kişisel Önlemler

Anti Skab kullandıktan sonra, son zamanlarda kullandığınız tüm kıyafetleri, iç çamaşırlarını, pijamaları, şapkaları, çarşafları, yastık kılıflarını ve havluları sterilize edin. Bunlar kaynar suda yıkanmalı ve sıcak ütüyle ütülenmelidir. Ayrıca tarakları, fırçaları, saç tokalarını ve diğer kişisel bakım ürünlerini de sıcak suda yıkamanız gerekir. Ek olarak, evinizi temiz tutmalı ve genel bir temizlik yapmalısınız.

Uyuz ve bitin enfekte bir kişiyle doğrudan cilt temasıyla yayıldığını unutmayın. Aile üyeleri ve cinsel partnerler için de bu ilaçla tedavi gerekebilir. Kremi başka birine uyguluyorsanız size bulaşmaması için tek kullanımlık eldiven takmanız en iyisidir.

Anti Skab %5 30 gr krem eczanelerde satılır. Reçetesiz alınabilir. Direkt güneş görmeyen 30 derecenin altındaki oda sıcaklığında, çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği bir yerde muhafaza edilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Yasemn dedi ki:

  Bu ilacı hamileler için uygunmu acaba

BİR YORUM YAZ