adplus-dvertising

Nurofen Cold Flu Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Nurofen Cold Flu Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Nurofen Cold Flu, grip ve soğuk algınlığı için kullanılan sarı renkli tablet formunda bir ilaçtır. Nurofen’in çift etkili formülü (ibuprofen ve psödoefedrin hidroklorür), baş ağrısı, vücut ağrıları, burun tıkanıklığı ve ateş gibi rahatsız edici semptomları azaltarak rahatlama sağlar.

Nurofen Cold & Flu Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Nurofen Cold Flu, soğuk algınlığı, grip ve sinüzit gibi üst solunum yollarını etkileyen hastalıkların neden olduğu semptomları gidermek için dünya genelinde yaygın olarak kullanılan etkili bir tedavidir. İçeriğindeki iki etkin madde olan ibuprofen ve psödoefedrin hidroklorür, baş ağrısı, faringeal ağrı, eklem ağrısı, ateş, burun tıkanıklığı, tıkalı sinüs, burun akıntısı ve bunlara eşlik edebilen hapşırma, yorgunluk, kuru öksürük veya balgamlı öksürük gibi rahatsız edici semptomların azaltılmasını sağlar. Yapılan bir araştırmada, ibuprofen ve psödoefedrin hidroklorür formülasyonunun söz konusu semptomlarda en az %50 oranında azalma sağladığı görülmüştür (Kaynak)

Ibuprofen ve psödoefedrin hidroklorüre ek olarak Nurofen’in içeriğinde bulunan diğer maddeler, kalsiyum hidrojen fosfat, kroskarmelloz sodyum, povidon K30, mikrokristallin selüloz tip 101, silikon dioksit, talk, sheffcoat yellow 1163Y37 ve hidrojene hint yağıdır.

Nurofen Cold Flu Hakkında Uyarı ve Önlemler

Soğuk algınlığı, grip veya sinüzit gibi hastalıkların ortaya çıkardığı rahatsız edici semptomları gidermekte etkili olsa da bazı durumlarda Nurofen kullanılmamalı veya doktor gözetiminde dikkatli kullanılmalıdır. Aşağıdakilerden herhangi biri sizin için geçerliyse, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirin.

 • Şiddetli kalp, karaciğer veya böbrek yetmezliği olanlar
 • Diabetes mellitus (şeker hastalığı), hipertiroidizm (tiroid bezinin aşırı çalışması), glokom (göz tansiyonu) veya feokromasitoma (böbrek üstü bezlerin iyi huylu tümörü) olanlar
 • Koroner arter (kalp-damar) hastalığı, şiddetli yüksek tansiyon veya aktif olarak kanaması olanlar
 • Mide veya duodenum ülseri olanlar
 • Hamileliğinin son 3 ayında (üçüncü trimester) olanlar
 • Bu ilacın içeriğinde bulunan herhangi bir maddeye karşı duyarlılığı olanlar
 • Monoaminooksidaz inhibitörleri, trisiklik antidepresanlar, dekonjestanlar, iştah kapatıcı veya amfetamin benzeri psikostimülanlar ve beta blokörler ilaçları kullananlar
 • 12 yaşından küçük çocuklar
 • Baş dönmesine neden olabileceğinden, araç ve makine kullanan kişiler daha dikkatli olmalıdır.

Nurofen Cold Flu Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı doktorunuzun veya eczacınızın söylediği gibi kullanın. Ancak, uzman biri tarafından kullanımına yönelik herhangi bir bilgilendirme yapılmadıysa aşağıdaki adımları izleyin.

 • Başlangıç dozu için 2 tableti bir bardak suyla yutun.
 • Gerekli görülüyorsa 4 saat arayla 1 veya 2 tablet alın.
 • 24 saat içinde alınabilecek maksimum doz 6 tablettir. Bir günde 6 tabletten fazlasını içmeyin.
 • Bu ilaç kısa süreli kullanım içindir, sürekli kullanılmaz. 5 günden daha uzun süre kullanılmamalıdır.
 • Nurofen Cold Flu 12 yaşından küçük çocuklarda kullanılmaz. 12 yaşından büyük çocuklar ve ergen gençler için ayrıca bir dozaj programına gerek yoktur. Yukarıda belirtildiği gibi kullanabilirler.
 • Kullanım esnasında tabletler çiğnenmemeli, ezilmemeli veya kırılmamalıdır. Tabletler bütün halinde bir bardak suyla yutulmalıdır.

Nurofen Cold Flu Yan Etkileri

İbuprofen ve psödoefedrin kombinasyonu (Nurofen Cold Flu), soğuk algınlığı ve grip semptomlarını hafifletmek için etkili ve güvenli bir tedavi seçeneğidir. Ancak yine de bazı istenmeyen etkileri olabilir. Yaygın yan etkilerinden bazıları, uykuya dalma güçlüğü, sinirlilik, ağız kuruluğu, bulantı, kusma, sersemlik ve baş dönmesidir. Daha nadir olarak, kulak çınlaması, ödem, kan basıncında artış, midede gaz oluşumu ve ishal görülebilir.

Burada yazılanlar olası yan etkilerin tamamını listeleyen tam kapsamlı bir yan etki listesi değildir. Sizi rahatsız eden beklenmedik bir etkiyle karşılaşırsanız doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.

Sorumluluk reddi: Mortilki.com olarak amacımız işinize yarayacak en doğru bilgileri sunmaktır. Ancak, söz konusu tıbbi tedaviler olduğunda ilaçlar herkesi farklı etkileyebileceğinden, burada yazılanların (olası yan etkiler dahil) eksiksiz olduğunu garanti edemeyiz. Bu nedenle, herhangi bir ilacın kullanımında doktorunuzun veya eczacınızın talimatlarını esas alın. Kullanmadan önce kutu içinden çıkan prospektüsü anlayarak okuduğunuzdan emin olun.

Hamilelik ve Emzirme Döneminde Nurofen Cold Flu

Hamileliğin ilk 6 ayında kullanımının sonuçlarını gösteren yeterli veri bulunmamaktadır. Güvenli tarafta kalmak için gebeliğin ilk 6 ayında zorunlu olmadıkça kullanılması önerilmez. Hamileliğin son 3 ayında ise Nurofen Cold Flu kullanılmamalıdır! Aksi halde, diğer sağlık endişelerinin yanı sıra doğumun başlaması gecikebilir veya doğum süresi uzayabilir.

Nurofen’de bulunan ibuprofen anne sütüne çok az miktarda geçse de psödoefedrin hidroklorürün anne sütüne geçen miktarı azımsanamayacak ölçüdedir. Bu nedenle, emzirme (laktasyon) döneminde Nurofen Cold Flu kullanılmamalıdır.

Nurofen Cold & Flu kutu içinde 24 tablet bulunur. 25 derecenin altındaki oda sıcaklığında saklanmalı, çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği bir yerde orijinal ambalajında muhafaza edilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ