adplus-dvertising

Proctolog Fitil (Suppozituvar) Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Proctolog Fitil (Suppozituvar) Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Proctolog Suppozituvar, hemoroid (basur) için kullanılan fitil forumunda bir ilaçtır. Ayrıca, makatta meydana gelen çatlak, şişlik ve kaşıntı gibi rahatsız edici semptomlarla karakterize diğer anorektal hastalıkların tedavisi için de reçetelenir.

Proctolog Fitil (Suppozituvar) Nedir, Ne İşe Yarar?

Doktorunuz, yakın zaman önce Proctolog fitil veya krem reçetelediyse muhtemelen halk arasında basur olarak bilinen hemoroid şikayetiniz olmalı. Anüs ve rektal bölgedeki damarların şişmesiyle karakterize yaygın görülen anorektal tıbbi bir durum olan hemoroid, kronik ishal-kabızlık, obezite, uygun olmayan beslenme alışkanlıkları veya bağırsak hareketleri sırasında zorlanma gibi farklı nedenlerden dolayı oluşabilir.

Proctolog fitil, ruskogenin ve trimebutin isimli iki etkin madde ihtiva eder. Ruskogeninler temelde flebotonik, vasküler koruyucu ve anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Trimebutin ise anal sfinkteri gevşeten ve lokal anestezik etkiye sahip olan muskulotrop spazmolitik aktiviteyesiyle bilinir. İki aktif maddenin birleşimi ağrı ve anal spazmın yaşandığı hemoroidal patolojinin tedavisinde etkilidir.

Bu fitil genel olarak basur için kullanılsa da anal bölgede şişlik, kaşıntı ve iltihaplanmayla karakterize anorektal başka bir rahatsızlık için de doktorunuz bu ilacı reçetendirmiş olabilir.

Hemoroid İçin Beslenme Şekli ve Yaşam Tarzı Değişikliğinin Önemi

Basur tedavisinin ilk adımı uygun bir beslenme düzeninden ve çeşitli yaşam tarzı değişikliklerinden başlar. Hemoroidli 378 hastadan oluşan 7 klinik çalışmanın meta-analizi, lif takviyesinin semptomları hafifletme ve kanama riskini yaklaşık %50 oranında en aza indirme konusunda tutarlı bir faydası olduğunu göstermiştir. (Kaynak)

Hemoroid tedavisinde diyet ve yaşam tarzı değişikliğinin etkinliği hakkında nispeten az bilgi olmasına rağmen, birçok doktor hemoroidin konservatif tedavisinin bir parçası ve önleyici bir önlem olarak diyet ve yaşam tarzı değişikliği konusunda tavsiyeler vermektedir. Tavsiye genellikle lifli gıdalarla beslenmeyi ve ağızdan sıvı alımının artırılmasını, düzenli egzersiz yapılmasını, tuvalette ıkınmaktan, tuvalette uzun süre oturmaktan ve kabızlık veya ishalden kaçınmayı içerir.

Proctolog Fitil (Suppozituvar) Nasıl Kullanılır?

Kutu üzerinde ”Suppozituvar” ibaresi varsa bu, ilacınızın fitil formunda olduğu anlamına gelir. Proctolog fitil, makattan (anüs) içeri itilmek suretiyle kullanılır. Herhangi bir şekilde yenilmez, içilmez veya makat dışında bir bölgeden kullanılmaz.

  • Büyük tuvalet (dışkılama) ihtiyacınız varsa, fitili uygulamadan önce giderin.
  • Fitili açın ve sağ dizinizi büküp karnınıza doğru çekerek sol tarafınıza yatın (veya tam tersi).
  • Fitilin sivri ucu öne gelecek şekilde makatınızdan içeri nazikçe itin.
  • Mümkünse 10 ila 15 dakika sırt üstü uzanın. Böylelikle, vücudunuzun ısısı fitilin eritmesini ve emilim sürecinin başlaması sağlanacak.
  • Fitili uyguladıktan sonra yaklaşık 1 saat boyunca bağırsak hareketlerinden kaçının.
  • Proctolog Fitil günde 1 veya 2 kez kullanılır.
  • Çocuklarda ve 65 yaş üstü kişilerde kullanımına ilişkin veri yoktur. Çocuk ve yaşlıların kullanımıyla ilgili doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.

Proctolog Fitil Yan Etkileri

Bu fitili kullanan çoğu kişi rahatsız edici herhangi bir yan etkiyle karşılaşmaz. Ancak yine de, makatta kaşıntı, kızarıklık ve hassaslaşan cilt gibi tolere edilebilir hafif etkileri olabilir. Baş dönmesi ve bayılma gibi nadir görülebilen daha ciddi bir etkiyle karşılaşırsanız doktorunuzla konuşun.

Proctolog fitil veya krem kullanımı güvenlidir ve çoğu kişide yan etkiye neden olmaz. Bu ilacın faydalarının olası yan etki risklerinden daha fazla olduğu için doktorunuzun reçetelendirdiğini unutmayın.

Sorumluluk reddi: Mortilki.com olarak amacımız işinize yarayacak en doğru bilgileri sunmaktır. Ancak, söz konusu tıbbi tedaviler olduğunda ilaçlar herkesi farklı etkileyebileceğinden, burada yazılanların (olası yan etkiler dahil) eksiksiz olduğunu garanti edemeyiz. Bu nedenle, herhangi bir ilacın kullanımında doktorunuzun veya eczacınızın talimatlarını esas alın. Kullanmadan önce kutu içinden çıkan prospektüsü anlayarak okuduğunuzdan emin olun.

Hamilelik ve Emzirme Döneminde Proctolog Fitil Kullanımı

Bu fitilin hamilelik döneminde fetüse olan etkileri tam olarak bilinmemektedir. Bu nedenle, bebek bekleyen bir anne adayıysanız kullanmadan önce doktorunuzda danışın. Doktorunuz, risk-fayda mukayesesi yaparak Proctolog kullanmanıza onay verebilir veya başka bir alternatif önerebilir.

Proctolog fitilin emzirme döneminde güvenli olduğu düşünülmektedir. Ancak yine de emzirme döneminde diğer pek çok ilaçta olduğu gibi bu fitili kullanmadan önce doktorunuzun görüşlerini alın.

Proctolog Spotizuvar kutu içinde 10 adet fitil bulunur. 2022 yılı fiyatı 56 liradır. Basur için kullanılabilecek diğer muadilleri Procto Glyvenol ve Kortos fitillerdir ve aynı markaların krem formu da mevcuttur. Çocukların erişemeyeceği, 25 derecenin altındaki direkt güneş görmeyen serin bir yerde saklanmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ