adplus-dvertising
MorTilki.Com

Burun Üstü Terlemesi Neden Olur?

Burun Üstü Terlemesi Neden Olur?

Terlemek vücut sıcaklığının dengede tutulmasını sağlayan önemli bir mekanizmadır. Termoregülasyon denilen bu işlemin gerçekleşmesi için burun dahil ter bezi olan tüm bölgelerden ter salınımı yapılır. Bununla birlikte, yalnızca burun üstünün terlemesi granulosis rubra nasi ismi verilen zararsız ve nadir görülen genetik bir durum da dahil olmak üzere birkaç olası etken nedeniyle ortaya çıkabilir.

Boncuk boncuk terleyen burun, toplum içinde rahatsız edici ve hatta bazen utanç verici olabilse de endişe etmeyi gerektiren ciddi bir sağlık sorunu olarak değerlendirilmez. Acı veya baharatlı yiyecekler tükettiğinizde ya da kendinizi heyecanlı, korkmuş veya stresli hissettiğinizde ilk terleyecek bölgelerin liste başında burun üstü vardır. Bunların dışında, hiperhidroz ve granulosis rubra nasi olarak bilinen iki farklı genetik durum nedeniyle de burnunuz terliyor olabilir. Neyse ki, burun üstü terlemesi hangi nedenden kaynaklanıyor olursa olsun genel sağlığınızı olumsuz etkileyecek ciddi bir şey değildir. Ancak yine de olası nedenlerini ve bu konuda neler yapabileceğinizi bilmek isteyebilirsiniz.

Acı, Baharatlı ve Sıcak Yiyecekler

Yiyecek ve içecekler terinizin nasıl koktuğunu belirleyebileceği gibi ne kadar salgılanacağını konusunda da etken rol oynayabilir. Acı veya baharatlı bir yemek yediğinizde doğal olarak terlemeye başlarsınız. Bunun nedeni, acı biberde bulunan kapsaisin maddesinin gerçek bir ısı kaynağı olmamasına rağmen vücut tarafından sıcaklık olarak algılanmasıdır. Bu olduğunda, vücut yükselen vücut sıcaklığını düşürmek için otomatik olarak termoregülasyon işlemini başlatarak ter salgılar. Yeme-içme kaynaklı terlemeler ilk olarak kafa bölgesinde ve genellikle burun üstünde ortaya çıkar. Bununla birlikte, saçlı kafa derinizde, alnınızda, ensenizde ve yanaklarınızda terleme olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca, yüzünüz kızarabilir, burnunuz akabilir ve hatta gözleriniz sulanabilir.

Öte yandan, bu konudaki tek suçlu acı ve baharat değildir. Limon ve greyfurt gibi hem asidik hem de ekşi besinler burnunuz dahil tüm vücudunuzda terlemeye neden olabilir. Ayrıca, sirke içeren turşular, kafein içeren çay-kahve ve vücut ısınızı yükseltebilecek sıcak çorbalar veya diğer içecekler ter atmanıza yol açabilir.

Granulosis Rubra Nasi

Granulosis rubra nasi, ilk olarak 1901 yılında Alman dermatolog Josef Jadassohn tarafından tanımlanan ekrin bezlerinin nadir görülen bir hastalığıdır. Terim bazen burun hiperhidrozu için tanısal bir başlık olarak da kullanılır. Oldukça nadir görülen bu rahatsızlık, yüzün orta kısmında, en çok burun ucunda belirgin olan terleme ve ardından burun, yanaklar, çene ve üst dudak üzerinde yaygın eritem görünümü ile karakterizedir. (Kaynak) Genellikle çocukluk çağında görülmekle birlikte yetişkinlerde de ortaya çıkabilir.

Granulosis rubra nasi hastalığının genetik olarak aile geçmişinden geldiği düşünülmektedir. Ancak, hastalığın iki kuşakta bulunması nadirdir. Yaygın olarak aynı ebeveynin iki çocuğunda görülür. Genellikle çocuklukta ortaya çıkar ancak ergenlik veya erişkinlik döneminde başlaması muhtemeldir.

Bölgesel olarak burun üstünde terlemeye neden olan bu hastalığın bilinen bir zararı veya genel sağlığı tehdit edici olumsuz etkileri yoktur. Bununla birlikte, sorunu kökten çözen %100 etkili kesin bir tedavisi henüz bulunamamıştır. Doktorunuz terlemeyi geçici olarak kontrol altına alabilecek ilaçları veya antiperspirantları reçeteleyebilir.

Hiperhidroz

Hiperhidroz, bilinen bir neden olmamasına rağmen vücudun aşırı ter salgılaması durumunu ifade eden tıbbi bir terimdir. Vücudun genelinde terlemeye neden olabileceği gibi yalnızca bölgesel olarak belirli yerlerin terlemesine sebep olabilir ve bunlar farklı şekillerde ifade edilir. Örneğin, söz konusu terleme ayaklardaysa plantar hiperhidroz, ellerdeyse palmar hiperhidroz olarak adlandırılır. Plantar ve palmar hiperdihroz, hiperhidrozun alt gruplarıdır. Benzer şekilde, yukarıda bahsedilen granulosis rubra nasi bazen burun hiperhidrozu (burun terlemesi) için tanısal bir başlık olarak da kullanılır.

Granulosis rubra nasi gibi hiperhidrozun da genetik olarak aile geçmişinden geldiği düşünülmektedir. Fazla terleme nedeniyle yaşam kalitesini düşürmesi dışında bilinen bir zararı yoktur. Terleme önleyici ilaçlarla durum kontrol altına alınabilir.

Psikolojik Etkenler

Vücudun genelinde veya burun üstü gibi bölgesel terlemeler bazen psikolojik etlenlerle ilişkilidir. Heyecanlı bir durum olduğunda, çok korktuğunuzda, gergin hissettiğinizde veya stresli olduğunuzda terleyebilirsiniz. Bu, her ne kadar normal olsa da anksiyete veya panik atak gibi bilinen bir sorun nedeniyle terlediğinizi düşünüyorsanız öncelikle söz konusu rahatsızlığın tedavisini olmanız gerekir.

Terlemenizin nedeni psikolojikse doktorunuz psikoterapi önerebilir. Ayrıca, ter üretiminden sorumlu nörotransmitterleri bloke etmeye yardımcı olan antikolinerjik ilaçları reçeteleyebilir.

Burun Terlemesi Nasıl Geçer?

Burun üstü terlemesinin tedavisi doktorunuzun koyacağı teşhise bağlıdır. Yeme-içme nedeniyle burnunuz terliyorsa söz konusu yiyeceklerin tüketimini sınırlandırabilirsiniz. Şikayetinizin kaynağı psikolojikse doktorunuz psikoterapi önerebilir veya psikolojik rahatsızlığınıza yönelik ilgili ilaç tedavisini başlatabilir.

Hiperhidroz ve Granulosis rubra nasi gibi genetik durumların ne yazık ki köklü bir çözümü yoktur. Bununla birlikte, bu hastalıklar yaşam kalitesini düşürmesinin dışında ciddi bir sağlık riski oluşturmazlar. Ek olarak, doktorunuz ter üretiminden sorumlu nörotransmitterleri bloke etmeye yardımcı olan antikolinerjik ilaçları reçeteleyebilir veya antiperspirant kullanmanızı önerebilir.

Burun Terlemesi İçin Hangi Doktora Gitmeliyim?

Aşırı terleme şikayeti için öncelikle cildiye (dermatoloji) bölümünden randevu almalısınız. Dermatologunuz muayene ve gerekli testleri yaptıktan sonra tedaviye kendi devam edebilir veya terlemenin altta yatan farklı bir şeyse sizi başka bir bölüme yönlendirebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ