MorTilki.Com

Kirazın Faydaları : Neden Daha Fazla Kiraz Yemelisiniz?

Kirazın Faydaları : Neden Daha Fazla Kiraz Yemelisiniz?

Yaz aylarının en sevilen meyvelerinden biri olan kiraz, uzun ve sağlıklı bir yaşam için hayati besinler sunuyor. Yalnızca bir fincan dolusu kiraz bol miktarda lif, A ve C vitamini ihtiva ediyor. Ayrıca sadece 90 kalori.

Kiraz yemek vücutta antioksidan seviyesinin artmasına neden olur. Amerika Michigan Üniversitesinde yapılan bir araştırma kiraz yiyen insanların kanında antioksidan seviyesinin yükseldiğini ortaya çıkardı. Yaşları 18 ila 25 arasında olan 12 sağlıklı yetişkine bir fincan dolusu kiraz yedirildi. Bir süre sonra deneklere kan ve idrar testleri yapıldı. Deneyin sonucuna göre kiraz yiyen deneklerde 12 saate kadar süren antioksidan yoğunluğu tespit edildi.

Görüldüğü gibi kiraz içerdiği antioksidan ve vitaminler sayesinde sağlık için muhakkak tüketilmesi gereken meyvelerden. Bu leziz yaz meyvesinin bir fincanı evinizden doktoru uzak tutabilir, kansere ve ilerleyen yaşa bağlı hastalıklara engel olabilir ve iyi bir gece uykusu çekmenize yardımcı olabilir.

Bu mucizevi meyveyi neden daha sık tüketmeli ve kirazın faydaları nelerdir? gibi sorulara bilimsel araştırmaların eşliğinde detaylı şekilde yanıt bulmaya çalışalım…

Kiraz Eklem İltihaplarının Doğal İlacıdır

Gut atağı olarakta bilinen eklem iltihaplanmasının önüne geçilmesi için kiraz en önemli besinlerden biridir. Gut hastalığı ve kiraz arasındaki ilişkiyi yakından incelemek isteyen bilim insanları 633 denekle bir yıl boyunca araştırma yaptı. Araştırmanın sonucuna göre kiraz yiyen kişilerin yemeyenlere nazaran yüzde 35 oranında daha az gut atağı riski olduğunu ortaya çıkardı. Kiraz, karaciğer tarafından üretilen C-Reaktif Protein (CRP) gibi iltihaplanmaya neden olan faktörlerin düşürülmesine yardımcı olan yüksek bir ORAC değerine sahiptir.

Diyabetli Kişilerde Düşük Kan Şekerini Dengelemeye Yardımcı Olur

Kiraz, antioksidan antosiyanin içerir.Bunlar meyvelerin renk pigmentlerini sağlayan doğal renklendiricilerdir. Bu renklendiriciler meyvenin güzel rengini oluşturmakla kalmaz, insan sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Hayvan pankreas hücrelerinin kullanıldığı bir labaratuvar çalışmasında antosiyaninlerin insülin üretimini yüzde 50 artırdığı görüldü. İnsanlar üzerinde böyle bir bilimsel çalışma henüz yapılmamış olsa da kirazın düşük şekeri dengelediği genel kabul görmektedir.

Kiraz Kalp Hastalığı Riskini Düşürmeye Yardımcı Olur

Kiraz ürik asit ve ürat tuzlarının vücuttan atılmasını sağlayarak kalp-damar hastalıklarının önüne geçilmesini sağlar. Yağ ve glikozun düzenlenmesini sağlayarak kardiyovasküler sağlık yararları sağlar. Bilim insanlar vişne ve kirazın inme riskinide düşürebileceğini söylüyor. Amerika’da yapılan deneysel bir çalışmada inme-kiraz bağlantısını araştırmak için fareler üzerinde deneyler yapıldı. İnme eğilimi olan farelere çeşitli fiziksel testler uygulayan doktorlar kan basıncı, denge ve koordinasyon ölçümü yaptı. Deneyin sonucuna göre inme eğilimi gösteren farelerin kiraz sayesinde daha sağlıklı hale geldiğini tespit etti.

Kiraz Kolon Kanseri Riskini Azaltır

Kiraz ve vişne bol miktarda flavon içerir. Flavon kanser riskini azaltır. Özellikle klon, meme, akciğer, karaciğer, cilt kanserleri riskinin azaltılması için gereklidir. Kiraz ve kanser ilişkisini irdeleyen bilim insanları hem insanlar hem de fareler üzerinde birçok testler uyguladı. Kiraz ve vişne yiyen insanların kanser türlerine yakalanma olasılığının yemeyenlere göre daha az olduğunu gördü.

Kiraz Hafızayı Güçlendirir

Kiraz hafızayı güçlendirmeye yardımcı olabilecek iyi bir antosiyanin kaynağıdır. Sinirbilim dergisinde yayımlanan bir makaleye göre, kiraz hem hafızayı güçlendiriyor hem de motor becerilerini maksimum seviyede kullanma kabiliyeti sağlıyor.

İyi Bir Gece Uykusu İçin Kiraz

Yatmadan önce doğal vişne suyu içen ya da kiraz yiyen insanların toplam uyku süresinin arttığı ve daha kaliteli uyuduğu da yapılan bilimsel çalışmalar sonucu kesinlik kazanmış durumda. Yapılan araştırmada uykuma güçlüğü yaşayan 15 yetişkin denek olarak seçildi. Bu deneklerden vişne suyu içenler ve kiraz yiyenlerin uykusuzluk sorunlarının önemli ölçüde azaldığı gözlemlendi.

Yukarıda yazdıklarımızdan başka kirazın insan sağlığına onlarca faydası var. Kiraz sindirim sistemi ve böbrek dostudur. Yüksek kolestrolün düşürülmesinde yardımcıdır ve sigarayı bırakmak isteyenlere kısa sürede vücuttan nikotinin atılmasını sağlayarak yardımcı olur. Diğer yandan kirazın kendisi gibi sapı da faydalıdır…

Kiraz Sapının Faydaları Nelerdir Neye iyi Gelir?

İdrar söktürücü özelliği olan kiraz sapı böbrek dostudur. 30-40 gr kiraz sapı 1 Litre suda 10-15 dakika kaynatılır. Kiraz sapından elde edilen bu içecek vücuttaki toksin ve ödemin atılmasını sağlar. Kötü kolestrolü düşürerek idrar söktürmeye de yardımcı olur. Kiraz sapının bilinen bir zararı yoktur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ