MorTilki.Com

Yenidoğan Bebeklerde Hıçkırık Neden Olur, Nasıl Geçer?

Yenidoğan Bebeklerde Hıçkırık Neden Olur, Nasıl Geçer?

Yenidoğan bebeklerde hıçkırık tutması oldukça sık karşılaşılan bir durum. Çoğu ebeveyn bebeklerinin hıçkırmasını sorun olarak görmekte, hıçkırığın geçmesi için çareler aramakta. Ancak durum sanıldığı gibi kötü değil ve hatta bebeklerde hıçkırık tutması olması gereken bir durum.

Hıçkırık tutması yetişkin insanları rahatsız ettiğinden, anne-babalar bebeklerinin de hıçkırıktan rahatsız olduğunu düşünür. Fakat hıçkırık yetişkinleri rahatsız ettiği gibi bebekleri rahatsız etmez. Aslında birçok bebek hıçkırıktan rahatsız olmaksızın uykusuna devam edebilir. Bebeklerde hıçkırık nadiren nefes alıp vermeyi etkiler.

Yenidoğan Bebeklerde Hıçkırık Neden Olur?

Bebeklerde hıçkırık diyaframın büzülmesi ve ses tellerinin hızlı kapanması sonucu olur. Ses tellerinin aniden kapanarak birbirine yaklaşması sonucu hıçkırık sesi ortaya çıkar. Yenidoğanlarda hıçkırık sorun olmaktan ziyade sağlıklı olduğuna işarettir. Bebeklerdeki hıçkırık, sindirim sistemi organlarının düzgün çalıştığının işaretidir. Bu sebeple panik yapmaya gerek yoktur.

Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer?

Bebeklerdeki hıçkırığın olması gereken doğal bir durum olduğundan yukarıda bahsetmiştik. Hıçkırığın geçmesi için esasen beklemekten başka birşey yapmanız gerekmez. Çoğu zaman hıçkırık kendiliğinden kesilir.

Genellikle bebeğin emzirilmesinden kısa süre sonra hıçkırık görülür. Bazen emzirilme esnasında da bebeklerde hıçkırma yaşanabilir. Eğer bebek emzirilme sırasında hıçkırmaya başlamışsa memeden çekilmeli, gazı çıkarılarak geğirmesi sağlanmalı ve diğer memeden emzirilmeye devam edilmelidir.  Anne sütünden ya da mamadan kaynaklı gaz oluşumu hıçkırığa sebebiyet verebileceğinden, bebeğini emziren anneler meme değişimi arasında da bebeğin gazını çıkarmalı ve geğirmesini sağlamalıdır.

İpucu : Bebeklerin gazını çıkarmak için bebeğinizin kafası omzunuzun üzerine gelecek şekilde kucağınıza alın. Dairesel hareketlerle bastırmadan ve nazikçe sırtını sıvazlayın.

Hıçkırığın geçmesi için emzirmeye başlamakta çok sık uygulanan yöntemlerdendir. Hıçkırığın geçmesi için bebeği emzirmek ya da emzik vermek işe yarayabilir. Hıçkıran bebekleri emzirmek genelde sorun oluşturmasada tavsiye edilmez.

Yetişkinler hıçkırık nöbetlerinden kurtulmak için su ve limon suyu içmek, zıplamak, korkutmak gibi yöntemleri denemektedir. Bunlar yetişkinlerde işe yarayabilir ancak kesinlikle bebeklere uygulanmamalıdır! Yenidoğan bebeklere anne sütünden başka birşey verilmemelidir.

Hıçkırığı geçirmek amacıyla bebeklere kesinlikle ilaç verilmemelidir. Çok uzun süreler boyunca hiç kesilmeyen hıçkırık nöbetleri varsa bebeğinizi çocuk doktoruna götürmenizde fayda vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ