MorTilki.Com

Sağlıklı Bir Tatil Geçirmek İçin Alınabilecek Önlemler

Sağlıklı Bir Tatil Geçirmek İçin Alınabilecek Önlemler

Uzun ve yorucu geçen bir kış dönemi bitti ve tatil sezonu başladı. Sabırsızlıkla beklenen tatil günlerinizde sağlık sorunları yaşayıp yaz tatilinizin kabusa dönüşmemesi için dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Maalesef bazı insanlar tatil döneminde gerekli önlemleri almadıkları için turist ishali, grip, hepatit, tifo gibi ciddi sağlık sorunları ile karşılaşmaktadır. Bu tip önemli sağlık sorunları ile karşılaşmamanız için alınabilecek önlemleri sizler için hazırladık.

Tatilden Önce ve Tatil Döneminde Alınması Gereken Sağlık Önlemleri

1 – Tatile çıkacak kişi düzenli olarak ilaç kullanmakta ise, tatil öncesi dikkatli bir şekilde ilaç listesini gözden geçirmelidir. Kalp hastalıkları, şeker, kanser benzeri kronik hastalığı olanlar ve hamile kadınların daha fazla hastalık riski taşıdığı unutulmamalıdır.

2 – Tatile çıkacak kişinin alerji sorunu bulunuyorsa kullanmış olduğu ilaçları mutlaka yanında taşımalı.

3 – İshale yakalanmamak için eller mümkün olduğunca fazla yıkanmalı ve kapalı şişede sunulan sular tüketilmelidir. Musluk suyundan ve musluk suyu ile yapılan içeceklerden kaçınılmalıdır. Paketsiz şekilde açık alanda satılan yiyecekler tercih edilmemeli, tam pişmemiş etlerden, soyulmamış meyveler gibi risk grubundaki yiyeceklerden uzak durulması gerekmektedir.

4 – Kan yolu ile bulaşan ciddi hastalıklar olan, hepatit B ve C, AIDS gibi hastalıklara yakalanmamak için elverişsiz koşullarda yapılan dövme, piercing ve akupunktur yaptırmaktan kesinlikçe kaçınılmalıdır. Bu gibi yerlerde kullanılan iğnelerin tek kullanımlık olduğundan emin olmalısınız.

5 – Cinsel yollarla bulaşan hastalıklardan korunmak için prezervatif kullanılması oldukça mühimdir. Hatta bu gibi yerlerde kullanılan prezervatifin yırtık olup olmadığını kontrol etmekte fayda var.

6 – Hamile olan kadınlar için en uygun olan seyahat zamanı hamilelik döneminin 3. ve 6. ayı arasındaki dönemdir. Hamile kadınlar, su kayağı, kayak, dalma gibi tehlikeli aktivitelerden uzak durması gerekir. Hamile ve emzirme dönemindeki kadınlar bu dönemde her ilacı kullanamayacağı için, ilaç alınması gereken durumlarda dikkatli davranmalıdır.

7 – Uzun süren tatil yolculuklarında hareketsiz kalınması sonucu bacaklarda pıhtılaşma oluşumu sık karşılaşılan bir sorundur. Kalp hastaları, şeker hastaları ve yaşlı insanlarda daha sık görülür. Bahsettiğimiz bu kişiler pıhtılaşmayı önleyen ilaçlar kullanır ve bu ilaçların alınması ihmal edilmemelidir.

8 – Araç tutması sorunu da tatile çıkan insanların önemli bir sorunudur. Araç tutması sorunu yaşayan kişiler, yolculuk öncesi doktor tarafından verilen ilaçları kullanarak bu sorundan kurtulabilir.

9 – Tatil döneminde en sık karşılaşılan enfeksiyonlar turist ishali, grip, kolera, sarı humma, hepatit A ve B, zatürredir. Tatile gidilecek ülkeye göre gerekli aşıların yaptırılması ihmal edilmemelidir. Aşılar seçilirken kişinin bağışıklık durumu, ülke, daha önce yaptırılan aşılar ve aşının yan etkileri göz önüne alınır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ