MorTilki.Com

Aşırı Stres Sonucu Oluşan Rahatsızlıklar Nelerdir? Stresin Vücuda Etkileri

Aşırı Stres Sonucu Oluşan Rahatsızlıklar Nelerdir? Stresin Vücuda Etkileri

İnsanlar hayatlarının bazı dönemlerinde kendilerini aşırısı sıkılmış ve boşlukta hissederler. Bu durum süreklilik haline geldiyse sağlık açısından önemli sorunlar oluşturabilmektedir. Cilt problemleri, mide rahatsızlıkları, aşırı kilo alıp verme gibi sağlık sorunlarının nedeni uzun dönemli aşırı stres olabilmektedir. Vücudun aşırı stresten etkilenmesi sonucu oluşan, en sık karşılaşılan rahatsızlıkları sizler için bir araya getirdik.

Stres Sonucu Oluşan Cilt Hastalıkları

Sivilce, sedef hastalığı, egzama gibi cilt rahatsızlıkları stres sonucu oluşabilmektedir. Sağlık uzmanlarının bazı insanlar üzerinde yaptıkları araştırmalara göre, stres ve psikolojik sorunların cilt hastalıkları ile bağlantılı olduğu kanıtlanmıştır.

Stres ve Kilo Kontrolü Problemi

Stresli durumlarda vücut kortizon hormonu üretimi yükselmektedir. Buna bağlı olarak, yapılan diyet ve egzersizlere rağmen kilo kontrolü dengelenemez. Stres sonucu oluşan aşırı hormonlar, kişiyi daha fazla yemek yemeye zorlar ve kalori tüketimi azalır. Bu durum aşırı kilo alınmasına neden olmaktadır.

Stres bazı durumlarda kilo kaybına da neden olabilmektedir. Aşırı stres ve kaygı nedeniyle kanda bulunan adrenalin seviyesi yükselir. Bu durum metabolizmayı hızlandırır ve kontrolsüz kilo kaybı yaşanır.

Soğuk Algınlığı Rahatsızlıklarının Sık Görülmesi

Stres sonucu oluşan kortizonlar bağışıklık sistemini daha hassas bir hale getirir. Bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucu enfeksiyonlar oluşur ve soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıklar sık tekrar etmeye başlar.

Stres sonucu gücünü kaybeden bağışıklık sistemi için soğuk havalar tetikleyici olabilmektedir. Soğuk algınlığı problemleri ile sık karşılaşıyorsanız stresten kurtulmaya çalışın.

Odaklanırken Zorluk Yaşamak

Uzun süredir stres altında bulunan insanlar odaklanma konusunda zorluklar yaşamaktadır. Bazı şeylere odaklanmakta zorluklar yaşamaya başladıysanız, nedeni yaşadığınız stres ve kaygılar olabilir. Daha sakin yaşamaya çalışın ve dinlenmeye özen gösterin.

Stres ve Saç Dökülmesi

Stres sonucu, kısmen veya tamamen saçlarınızın dökülebileceği bilimsel araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır. Saçlarınızın aşırı döküldüğünün farkına vardıysanız ve tedavi yöntemleri işe yaramıyorsa, saç dökülme sorununuz strese sonucu oluşmuş olabilir. Saçlarınızın dökülmemesi için stres ve sinirden uzak durmanız gerekmektedir.

Baş Ağrısı ve Stres

Baş ağrısının bir çok nedeni olabileceğini unutmayın. Fakat bazen baş ağrısı, yaşadığınız stres ve duygusal olaylar sonucu ortaya çıkabilmektedir. Stresli hayattan kurtulmadığınız sürece baş ağrıları tekrar görülmeye devam edecektir.

Stres ve Düşük Libido

Stres maruz kalmış ve duygusal açıdan zorluk çeken insanların libido seviyesi oldukça düşük olabilmektedir. Uzmanların açıklamalarına göre, eşi ile uzun süredir ilişki yaşamayan insanlarda stres sorunu görülmekte ve bu durum daha kötü sonuçlara neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda önerilen yöntem, stresli hayattan bir süre süre uzak kalınması, eşlerin tatile çıkarak sakin bir hayat yaşamasıdır.

Uyku Problemleri

Stres sonucu oluşan uyku problemleri ciddi sonuçlar doğurabilir. Yeteri kadar uyumayan insanar verimli bir şekilde çalışamazlar ve hayatlarından zevk almazlar. Uzun süreli uyku problemi yaşıyorsanız bir doktora görünmenizde fayda var. Uyku sorununun nedenlerini bir an önce bulmanız ve kurtulmanız oldukça mühimdir.

Stres ve Kalp Rahatsızlıkları

Maalesef stres kalp için bir çok sorun oluşturabilmektedir. Kronik hale gelmiş stresin kalp hastalıklarının oluşmasındaki en büyük nedenler arasında olduğu uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. Aile hayatı, iş hayatı ve sosyal hayatta yaşanan ciddi sorunlar bu durumu daha da zorlaştırmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ