MorTilki.Com

Demir Eksikliğinde Tüketilmesi Gereken Besinler Nelerdir?

Demir Eksikliğinde Tüketilmesi Gereken Besinler Nelerdir?

İnsan vücudu için önemli değere sahip demir, vücut tarafından üretilmediği için dışardan almak zorunda olduğumuz minerallerdendir. Demir eksikliği ne yazıkki ülkemizde de hayli yaygın görülen bir rahatsızlıktır. Demir eksikliği risk gruplarının  başında, hamileler,  çocuklar, bebek emziren anneler ve yoğun adet kanaması geçiren kadınlar vardır.

Demir eksikliği belirtileri nelerdir?

Baş ağrısı, adaptasyon ve konsantrasyon bozukluğu, tırnaklarda hassasiyet, solgun cilt görünümü, sürekli sinirlilik ve asabiyet demir eksikliğinin en çok görülen belirtileri arasındadır.

Demir eksikliği yaşamamak için en kritik nokta düzenli beslenmeden geçer. Bunun yanında sigara ve alkol kullanımı demir eksikliğini tetikleyen nedenlerdendir.

Demir eksikliğinden muzdarip hastalar öncelikle doktorun verdiği demir takviyelerini kullanarak bununla birlikte demir içeren besinler tüketmelidir.

Peki demir eksikliğinde tüketilmesi gereken gıdalar nelerdir?

Yüksek demir içeren besinlerin başında şüphesiz karaciğer ve kırmızı et gelmektedir. 50 gr. ciğerde yaklaşık olarak 4-5 mg. demir bulunmaktadır. Bunun yanısıra balık ve tavuk eti yüksek demir kaynaklarındandır. Ayrıca yeşil yapraklı sebzeler ve kuruyemişler içerisinde yüksek demir bulundurur.

Kişilere göre günlük demir ihtiyacı 10 ila 18 mg arası olduğu söylensede, gruplara ayırdığımızda alınması gereken değer şöyledir:

  • Yetişkin Erkekler için 10 mg
  • Yetişkin Kadınlar için 18 mg
  • Hamilelik dönemi boyunca 27 mg
  • Emzirme döneminde 18 mg
  • Ergenlik döneminde 15 mg
  • Çocuklar için 10 mg
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ