MorTilki.Com

Tırnak Düşmesi Neden Olur? El ve Ayak Tırnaklarının Çıkma Sebepleri

Tırnak Düşmesi Neden Olur? El ve Ayak Tırnaklarının Çıkma Sebepleri

El veya ayak tırnaklarının, tırnak yatağından ayrılması durumuna onikoliz denir. Tek başına ciddi bir sağlık durumu olmasa da altta yatan başka bir rahatsızlığı işaret edebilir. Bu nedenle, tırnak düşmesine neden olan etkenleri bilmek ve uygun tedaviyi almak önemlidir.

Tırnaklar, keratin ismi verilen sertleşmiş proteinden oluşan, alttaki yatağa sıkıca bağlı plaklardır. Başlangıç noktasındaki yarım ay şeklindeki lanula isimli bölge, tırnağın yapımından sorumlu hücrelerin yer aldığı alandır. Bu bölge üzerine sert bir darbe alınması veya enfeksiyon oluşması, tırnağın gevşemesine ya da düşmesine neden olabilir. Neyse ki, tırnak düşmesi veya diğer bir ifadeyle çıkması, tek başına ciddi bir sorunu değildir ve birkaç ay içinde yeni bir tırnağa kavuşursunuz. Ancak, herhangi bir darbe olmaksızın tırnak kaybı yaşadıysanız bunun altta yatan nedenini bilmeniz, uygun tedaviyi almanız için önemlidir.

Yazının devamında, tırnak düşmesi neden olur? Sorusunun cevaplarını içeren alt başlıkları ve tırnak düşmesi sonrası neler yapılması gerektiğine dair aydınlatıcı bir rehber bulacaksınız…

Tırnak Düşmesinin Yaygın Nedenleri

El veya ayak tırnaklarının düşmesinin yaygın nedeni mantar enfeksiyonları ve yaralanmalardır. Ayrıca, kimyasal maddeler, bazı ilaçların yan etkileri ve çeşitli hastalıklar tırnak kaybına neden olabilir.

Tırnak üzerine darbe almak: Tırnak düşmesi söz konusu olduğunda yaygın görülen etken yaralanmalardır. Tırnağın üzerine alınan hafif darbeler bile tırnak kaybına yol açabilir. Yaygın bir senaryo olarak, tırnağınıza çekiç vurmuş, kapıya sıkıştırmış, bisiklet kazası geçirmiş veya üzerine ağır bir cisim düşürmüş olabilirsiniz. Bunlar olduğunda, tırnak altında kanama oluşur (subungual hematom) ve tırnağı yatağından gevşeten bir basınç ortaya çıkar. Bu durumda, tırnağınızın tamamiyle düşmesi birkaç haftayı bulabilir. Darbe sonrası yapılabilecek en iyi şey, etkilenen tırnağı soğuk suyun altında tutarak çok fazla şişmesini engellemektir.

Mantar enfeksiyonu: Tırnakların yatağından gevşeyerek düşmesine neden olan bir diğer yaygın faktör, tıp dilinde onikomikoz olarak bilinen tırnak mantarıdır. Tırnak mantarının sık görülen belirtileri, tırnaklarda bariz kalınlaşma, sarı veya beyaz renk değişimi, kuruyan ve hemen kırılan tırnaklardır. Topikal kremler ve antifungal ilaçlar ile tedavi edilebilir. Bununla birlikte, tırnak mantarına karşı çeşitli doğal ürünleri kullanmak mümkündür. Bakınız: Tırnak mantarına ne iyi gelir? Ek olarak, ayakları kuru tutmak ve bulaşmasını önlemek için spor salonu, sauna, hamam gibi umumi yerlerde çıplak ayakla zemine basmamak önemlidir.

Sedef hastalığı: Bu rahatsızlık kırmızı ve pullu lekelerin ortaya çıkmasıyla karakterize otoimmün bir hastalıktır. Tipik olarak cilt üzerinde görülse de sedefi olan kişilerin neredeyse % 60’ında tırnaklarda da ortaya çıkar. Bakınız: Tırnak sedefi nedir? Bununla birlikte, cildinde sedefi olmayan kişilerin yalnızca % 5’inde tırnak sedefi ortaya çıkar. Yaygın belirtileri, tırnaklarda ufalanma, sıra dışı tırnak görünümü, kuruluk, sarımsı renk değişimi, çukurlaşmalar ve kalınlaşmadır. Her zaman olmasa da tırnak sedefi nedeniyle tırnak düşmesi yaşanabilir.

Tırnak sedefi ve mantar enfeksiyonunun çoğu belirtisi aynıdır. Bu nedenle ikisini birbirinden ayırmanız zor olabilir. Bu durumda en iyi seçenek doktora giderek teşhis ve tedavi alınmasıdır. Doktorunuz, steroid krem reçeteleyebilir veya fototerapi tedavisini önerebilir.

Uygun olmayan ayakkabılar: Ayak tırnaklarının gevşeyerek yerinden çıkmasına neden olan bir diğer etken uygunsuz ayakkabılardır. Ancak, ayakkabı ne kadar rahatsız edici olursa olsun anında tırnak kaybına sebep olmaz. Bu tür ayakkabılarla, koşma, uzun süreli yürüyüşler ve dayanıklılık sporlarının yapılması tırnağa zarar vererek gevşemesine zemin hazırlar. Bu nedenle, ayakkabınızın ayağınızla tam uyum sağladığından, ıslak ayakkabıları giymediğinizden ve eğer terden nemleniyorsa çoraplarınızı sık sık değiştirdiğinizden emin olun.

Tırnak düşmesine neden olan diğer etkenler: Manikür & pedikür ürünlerine alerjik reaksiyon, herhangi bir ilacın yan etkisi, hipertiroidizm ve anemi tırnak düşmesinin nadir görülen diğer nedenleridir. Ayrıca, D vitamini veya demir eksikliğiniz olabilir.

Tırnak Düştükten Sonra Ne Yapılmalı?

Tırnak düşmesi, çoğu zaman tırnağın gevşemesiyle birlikte başlayan bir süreç içinde yaşanır. Bu durumda tırnak tam olarak yerinden çıkmadıysa, yerinden sökmeye çalışmamak önemlidir.

  • Tırnağınız kalktıysa veya bir kısmı çıktıysa tamamiyle sökmeye çalışmayın
  • Çorabınıza veya giysinize takılmaması için tırnak makasıyla keserek düzeltin
  • Tırnağın üzerini bandajla kapatın ve bir sağlık kuruluşuna başvurun.

Düşen Tırnağın Yerine Yenisi Çıkar mı?

Tırnağı düşen insanların ortak sorusu, yeniden tırnak çıkıp çıkmayacağıdır. Evet, tırnağınız yeniden çıkacak ancak bu süre düşündüğünüzden biraz daha uzun olabilir. El tırnaklarının çıkması daha kısa sürse de ayak tırnaklarının yeniden standart boya ulaşması 1 yılı bulabilir.

Bu konuda kafada soru işareti oluşturan bir başka konu ”düşen tırnak düzgün çıkar mı?” Sorusudur. Tırnak yatağınızdaki düşmeye neden olan sorun giderilmişse tırnağınız yeniden sorunsuz şekilde düzgün olarak çıkar. Ancak, tırnağın büyüme merkezi olan lanula isimli bölge sıklıkla enfeksiyon veya darbe sonucunda zarar görüyorsa tırnakta kalıcı şekil değişiklikleri ortaya çıkabilir.

Tırnak Düşmesini Nasıl Engelleyebilirim?

Tırnak düşmesini engellemek her zaman mümkün değildir ancak bazı önlemler almanız, tırnak kaybı riskinizi en aza indirebilir. İşte birkaç ipucu:

  • Uzun süre boyunca ıslak, dar ayakkabı giymekten kaçının
  • Ağır nesnelerin bulunduğu iş yerlerinde, terlik giymeyin. Bunun yerine, üstü kapalı ve sert ayakkabıları tercih edin.
  • Tırnaklarınıza zarar verebilecek potansiyel herhangi bir işle uğraşırken koruyucu eldiven kullanın.
  • Mantar enfeksiyonu, tırnak sedefi veya tiroid sorunlarınız varsa uygun tedaviyi alın.
  • Dengeli ve düzenli beslenin. D vitamini ve demir eksikliğiniz varsa doktorunuzun önerdiği takviyeleri kullanın.

Sonuç:

Tırnak düşmesi veya çıkmasının yaygın nedeni, yaralanmalar, mantar enfeksiyonları ve tırnak sedefidir. Bunların dışında, kimyasal maddeler, vitamin eksiklikleri, tiroid bozuluklukları, ilaç yan etkileri ve anemi tırnak kaybına neden olabilir. Altta yatan sorun iyileştirildiğinde, onikoliz kendiliğinden geçer. Düşen tırnağın yerine yenisinin çıkması, birkaç aydan 1 yıla kadar zaman gerektirebilir.

Tırnaklarınızda olağan dışı herhangi bir sorun gözlemliyorsanız bu konuyu doktorunuzla konuşmayı ihmal etmeyin. Tırnak düşmesi ve diğer tüm sağlık sorunlarınızda, size yalnızca ve en iyi doktorunuzun yardımcı olabileceğini unutmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ