MorTilki.Com

Melisa (Limon Otu) Çayı: Faydaları ve Zararları Nelerdir, Nasıl Demlenir?

Melisa (Limon Otu) Çayı: Faydaları ve Zararları Nelerdir, Nasıl Demlenir?

Ferahlatıcı etkisi ve yumuşak tadıyla bilinen melisa çayı, aynı zamanda dünyanın birçok ülkesinde çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde sıklıkla başvurulan doğal bir içecektir. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve enfeksiyonları savuşturmaya yardımcı olabilecek antiviral özelliklere sahiptir. Uyku bozuklukları, sindirim sorunları ve stres gibi bazı şikayetlerin önlenmesinde etkilidir.

Limon otu çayı olarak da bilinir ve demlenmesi kolaydır. Yıllardır Asya mutfaklarında geleneksel olarak kullanılan melisa çayının tipik uygulama alanları; karın ağrısı, bulantı, kusma ve genel sindirim bozukluklarıdır. Ölçülü olarak tüketilmesi önemlidir. Aşırı tüketim ağıza kuruluk, baş dönmesi ve alerjik reaksiyonlara yol açabilir.

Melisa Çayı Nedir?

Melisa çayı, botanik adı “Melissa officinalis” olarak bilinen limon otu bitkisinin yapraklarından elde edilir. Melisa bitkisi nane familyası üyesidir ve halk arasında balsam nanesi olarak da adlandırılır. Akdeniz, Orta Doğu ve Asya bölgeleri boyunca güney Avrupa’ya özgü bir bitki türüdür. Kuzey ve Güney Amerika’da popüler bir bahçe bitkisidir ve buralarda yaygın olarak yetiştirilir.

Melisa bitkisinin yaprakları, bitkisel ilaç üretiminde sıklıkla kullanılır. Çayı, çok eski yıllardan bu yana sindirim bozukluklarını tedavi etmek, adet krampları ve baş ağrıları dahil olmak üzere çeşitli ağrıları hafifletmek için kullanılmıştır. Limon otu çayı ayrıca hafif bir sakinleştirici etki sunar. Uyku bozuklukları yaşayan birçok kişi tarafından tercih edilmesinin nedeni budur.

Melisa Çayının Sağlığa Faydaları

Çay olarak hazırlanan melisa otunun içindeki uçucu yağların spazm önleyici ve ağrı kesici özelliği bulunur. İçeriğinde yüksek miktarda B ve C vitamini, demir, magnezyum, çinko, manganez, potasyum, kalsiyum, fosfor ve bakır gibi mineraller barındırır. Ölçülü ve sadece rahatsızlık durumunda içildiği zaman, sağlık açısından birçok fayda sağlayabilir.

Kaygı ve Stresi Azaltır

Limon otu çayının sakinleştirici etkisi, zorlu geçen bir günün ardından stresi azaltmaya yardımcı olabilir. Melisa otunun yaprakları, söz konusu etkilerinden dolayı bazı firmalar tarafından anti-anksiyete ilaçlarında kullanılmaktadır.

Geçtiğimiz yıllarda gerçekleşen bilimsel bir araştırmada, limon otu özünün stresi azaltmada etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırmacılar, dişi ve erkek farelere on günlük bir süre boyunca çeşitli dozlarda melisa özü verdi. Bilim adamları, bu bitkinin dişi farelerde erkeklerden daha etkili olduğu gerçeği ile karşılaştı. Ancak çalışmanın sonunda, her iki cinsiyette de daha düşük kaygı seviyeleri gözlemlenmiştir. (Kaynak)

Melisa çayının tarihte bebeklerde kolik (sebebi bilinmeyen uzun süreli ağlama nöbetleri) tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir. Günümüzde pek çok bitkisel ilaç, bebeklerde kolikten kaynaklanan rahatsızlığı azaltmak için limon otu, Alman papatyası ve rezeneyi birleştirmektedir. Bu ilaçlar ağlama süresinin azaltılmasına yardımcı olur ve sürekli kullanıldığında koliği tamamen iyileştirebilir.

Uyku Kalitesini İyileştirir

Melisa çayı, yatıştırıcı aroması sayesinde uykusuzluk ve diğer uyku bozukluklarının altında yatan semptomları iyileştirebilir. Amerika’da bulunan bir üniversitede yürütülen çalışmada, melisa çayının uyku sağlığı üzerindeki olumlu etkileri ile karşılaşılmıştır. Ayrıca klinik bir araştırma, limon otunun sinir sistemindeki kimyasalları değiştirerek uyku kalitesini artırdığını bulmuştur.

Sindirim Sorunlarını Azaltır

Limon otu çayı mide rahatsızlığı, kramplar ve mide ülserleri gibi yaygın karşılaşılan sindirim sistemi rahatsızlıklarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu alanda yürütülen bir araştırmada, limon otunun yeni mide ülseri gelişimini önlemede etkili olduğunu sonucuna ulaşılmıştır (kaynak). Ek araştırmalar, limon otunun mide bulantısı semptomlarını azaltmaya yardımcı olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Zihinsel Gelişimi Destekler

Melisa çayının zihinsel bilişi geliştirdiği ve ciddi nörolojik hastalıkların bazı semptomlarını hafifletebileceği düşünülmektedir. Limon otu çayı düzenli olarak tüketildiğinde, Alzheimer hastalığının erken evrelerinde ortaya çıkan semptomları iyileştirebilir. Melisa çayı Alzheimer’ı tedavi edemez ancak hastalığı daha kolay yönetilebilir bir hale getirebilir. Nörolojik rahatsızlığı bulunan kişiler, melisa çayı kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışmalıdır.

Yayınlanan bir araştırmada, limon balsamının kolinerjik özellikler sergilediği, yani bir nörotransmiter görevi gördüğünü bulunmuştur. Alzheimer hastalığı, unutkanlık semptomlarına neden olan ve bunamanın başlamasına yol açan kolinerjik nöronlara zarar verir. Araştırmacılar, düzenli melisa çayı tüketiminin hafızayı artırdığını ve Alzheimer hastalarına terapötik değer sunduğunu düşünmektedir. (Kaynak)

Enfeksiyonların İyileşme Sürecini Hızlandırır

Melisa otu çayı, enfeksiyon kaynaklı hastalıkların iyileşme süresini hızlandırmaya yardımcı olur ve herpes simpleks virüsünün semptomlarını en aza indirir. Limon otunun farklı formları, kaşıntı ve yanmayı azaltmak için topikal olarak krem ​​veya esansiyel yağ olarak da kullanılmaktadır. Melisa balsamındaki tanenler ve polifenoller, özellikle uçukların tedavisinde etkilidir.

Melisa (Limon Otu) Çayının Olası Zararları

Melisa çayı tıbbi amaçla kullanıldığında, diğer tüm bitkisel çaylarda olduğu gibi bazı yan etkilerle karşılaşma riski olduğu bilinmelidir. Az veya orta miktarda tüketildiğinde genellikle güvenlidir. Melisa çayını denemek istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunur.

Melisa çayı pirolizidin alkaloidleri içerebileceğinden, uzun süre yüksek miktarda tüketilmemelidir. Önerilen günlük kullanım miktarı 1,5 gramdır. Ayrıca, hamile ve emzirme döneminde olan kadınlar tarafından tüketilmemesi önerilir.

Aşırı tüketilmesi, aşağıdaki yan etkilere neden olabilir:

 • Baş ağrısı
 • İdrarda yanma
 • Vücut ısısında artış
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Karın ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Nefes alırken hırıltı
 • Cilt tahrişi
 • Alerjik reaksiyon

Alerjiler: Limon otu çayı, nane grubundaki bitkilere duyarlı olan kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Canlı bitkiye alerjiniz varsa, limon otu çayı içmekten de kaçının.

Gebelikte melisa çayı tüketimi: Hamileyken veya emzirirken limon otu çayı ya da benzer bitkisel ürünleri kullanmadan önce doktorunuzla konuşun. Melisa çayı hamilelik açısından bugüne kadar herhangi bir olumsuz yan etki göstermemiştir ancak çalışmalar halen kısıtlı olduğu için dikkatli olmak en iyisidir.

Kontrendikasyonlar: Melisa çayı, kan şekeri seviyesini doğal olarak düşürdüğü için bazı diyabet ilaçlarını etkileyebilir. Tüketirken herhangi bir olumsuz yan etkiyle karşılaşırsanız, derhal kullanmayı bırakın ve bir sağlık uzmanına başvurun.

İçtikten sonra hafif uyuşukluğa neden olduğu unutulmamalıdır. Araç kullanırken veya çalışırken, uyuşukluk nedeniyle ortaya çıkabilecek olumsuz sonuçlarla karşılaşmamak için melisa çayı tüketmeyin.

Tiroid ilaçları alıyorsanız veya tiroid probleminiz varsa, melisa çayı içmemelisiniz. Bu çay tiroid hormon seviyelerini değiştirebilir ve tiroid tedavilerini engelleyebilir.

Melisa Çayı Nasıl Demlenir?

Melisa çayı, kurutulmuş veya taze bitki yaprakları kullanılarak hazırlanabilir. Bununla birlikte, birçok farklı firma tarafından üretilen poşet çay ve yaprak formlarında da temin edebilirsiniz.

Taze yaprakları kullanarak limon otu çayı yapmak istiyorsanız, bitkinin potansiyel kirleticiler kullanılmadan yetiştirildiğinden emin olun. En iyi lezzet ve faydalarından en üst düzeye yararlanmak için, böcek ilacı ve gübre kullanılmadan yetiştirilmiş organik melisa bitkilerini tercih edin.

Malzemeler

 • 1 avuç taze melisa yaprağı veya 1 çorba kaşığı kurutulmuş yaprak
 • 250 mililitre su
 • 1 tatlı kaşığı limon suyu
 • 50 gram zencefil ve bal (isteğe göre)

Hazırlanışı

Suyu kaynatın ve melisa yaprağını ilave ederek 10 dakika demlenmesini bekleyin. Lezzetin daha yoğun olmasını isterseniz, bitkinin saplarını da ekleyebilirsiniz. Daha sonra süzerek şişeleyin. İsteğe göre limon suyu ve bal eklenebilir. Bir süre soğumaya bırakın ve tüketin. Kış mevsiminde sıcak tüketerek içinizi ısıtabilir ve soğuk algınlığı riskinden korunabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ