MorTilki.Com

Aptt Nedir? Aptt Kan Testi Sonuçları Ne Anlama Gelir?

Aptt Nedir? Aptt Kan Testi Sonuçları Ne Anlama Gelir?

Aptt, kan pıhtılaşmasını ölçmek için kullanılan birkaç testten biridir. Kanın pıhtı oluşturmasının ne kadar sürdüğünü ölçer. Normalde kan damarlarından biri hasar gördüğünde, kandaki pıhtılaşma faktörleri adı verilen proteinler belirli bir sırayla bir araya gelerek kan pıhtıları oluşturur ve kanamayı hızla durdurur. Aptt testi, bu pıhtılaşma faktörlerinin ne kadar iyi çalıştığına bakmak için kullanılır.

Genellikle pıhtılaşma faktörlerini izleyen diğer testlerle birlikte kullanılan aptt testine, kişide pıhtılaşma faktörleriyle ilgili bir sorun olabileceği durumlarda ihtiyaç duyulur. Kanama bozukluğunuz veya kanınızın pıhtılaşmasını engelleyen başka bir hastalığınız varsa, bu test sorunun kaynağını bulmaya yardımcı olabilir. Aptt, aynı zamanda heparin tedavisi gören kişileri izlemek için de kullanılır. Heparin, tehlikeli kan pıhtılarını önlemek için kullanılan bir kan incelticidir.

Aptt Testi Nedir?

Vücudun farklı bölgelerinde meydana gelen kanamalar, pıhtılaşma zamanı olarak bilinen bir dizi reaksiyonu tetikler. Pıhtılaşma, vücudun kanamayı durdurmak için kullandığı süreçtir. Kandaki trombosit adı verilen hücreler, hasarlı dokuyu kapatmak için bir tıkaç oluşturur. Sonrasında ise vücudunuzun pıhtılaşma faktörleri bir kan pıhtısı oluşturmak için etkileşime girer. Düşük pıhtılaşma faktörü seviyeleri pıhtı oluşumunu engelleyebilir. Bu, aşırı kanama, kalıcı burun kanaması ve vücutta kolay morarma gibi belirtilerle ortaya çıkabilir.

Aptt testi, doktorların vücudun kan pıhtısı oluşturma sürecinin değerlendirmesine yardımcı olan bir testtir. Vücudun kan pıhtılaşma düzeylerini test etmek için hastadan kan örneği alınır ve bazı kimyasallar eklenir. Laboratuvar ortamında gerçekleşen bu test, bir pıhtının oluşmasının kaç saniye sürdüğünü ölçer.

Aptt Testine Neden İhtiyaç Duyulur?

Aptt, bir kan pıhtılaşma bozukluğundan şüphelenildiğinde veya bilinen bir kan pıhtılaşma bozukluğu durumunda ölçülür. Ayrıca, bir hastalık için tedavinin doğru şekilde uygulanıp uygulanmadığını test etmek için kullanılır. Bunlara ek olarak, aptt acil durumlarda ya da ameliyattan önce de belirlenir.

Yetersiz kan pıhtılaşması, hemofili A durumunda olduğu gibi, uzun süreli veya kendiliğinden kanamaya neden olabilir. Bu nedenle, acil durumlarda ve operasyonlarda aptt testinin güvenilir sonuçlar vermesi özellikle önemlidir.

Doktorunuz, uzun süreli veya aşırı kanamanın nedenini araştırmak için bir aptt testi isteyebilir. Bu testin istenmesine neden olabilecek belirtiler şunlardır:

 • Sık burun kanaması
 • Uzun süreli adet dönemleri
 • İdrarda kan
 • Şişmiş ve ağrılı eklemler (eklem boşluklarındaki kanamadan kaynaklanır)
 • Kolay morarma

Aptt testi belirli bir durumu teşhis edemez. Ancak doktorunuzun kan pıhtılaşma faktörlerinin eksik olup olmadığını öğrenmesine yardımcı olur. Test sonuçlarınız anormal ise, vücudunuzun hangi faktörü üretmediğini ortaya çıkarmak için başka testlere de ihtiyaç duyulabilir.

Testin sonuçlarına bağlı olarak, pıhtılaşmayı engelleyen diğer nedenlerin belirlenebilmesi için farklı kan testleri de yapılabilir. Bu testlerden bazıları şunlardır:

 • Protrombin zamanı (PT testi)
 • Trombin zamanı  (TT testi)
 • Aktif tam kan pıhtılaşma süresi (ACT testi)

Aptt Testi Yaptırmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Bu kan testi için özel bir hazırlık yapmanıza gerek yoktur. Ancak kullanılan bazı ilaçlar, aptt testinin sonuçlarını etkileyebilir. Bu nedenle, doktorunuza kullandığınız tüm ilaçlar, şifalı bitkiler, vitaminler ve takviyeler hakkında bilgi vermeniz önemlidir. Buna reçete gerektirmeyen ilaçlarda dahildir.

Aptt testini etkileyen ilaçların listesi:

 • Heparin
 • Warfarin
 • Aspirin
 • Antihistaminikler
 • C vitamini
 • Klorpromazin

Doktorunuzun bilgisi dahlinde, testten önce yukarıdaki ilaçları almayı bırakmanız gerekebilir.

Aptt Testi Nasıl Yapılır?

Aptt’yi ölçmek için hastadan kan alınır ve özel bir tüpe aktarılır. Tüpün içinde sitratlar bulunur. Sitratlar kandaki kalsiyumu çeker ve sabit kalmasını sağlar. Böylece kalsiyum artık kanda yüzmez ve kanın hemen pıhtılaşmaya başlamasını sağlamaz.

Test için zaman ölçümü başlar başlamaz, pıhtılaşma kaskadı tetiklenir. Bunu yapmak için kan örneğine kanın pıhtılaşmasını aktive eden bazı maddeler eklenir. Daha sonra ise tüpte kan kümeleri oluşmadan önce geçen süre ölçülür ve sonuçlara ulaşılır.

Sonuçlar Ne Anlama Geliyor?

Test sonuçları yaşınıza, cinsiyetinize, sağlık geçmişinize, test için kullanılan yönteme ve diğer bazı nedenlere bağlı olarak değişebilir. Test sonuçlarınız bir sorununuz olduğu anlamına gelmeyebilir. Aklınızda soru işaretleri bırakmamak için doktorunuza sonuçlarınızın ne anlama geldiğini mutlaka danışın.

Normal Aptt Testi Sonuçları

Test sonuçları saniyelerle ölçülür. Sonuçlarınız, kanınızın pıhtılaşmasının ne kadar sürdüğünü gösterecek ve bunlar genellikle aynı anda test edilen normal bir numuneden alınan sonuçlarla karşılaştırılacaktır. Normal bir aralık yaklaşık 27 ila 35 saniyedir. Ancak test sonuçları, kullanılan ekipman ve yöntemlere bağlı olarak değişecektir. Dolayısıyla, standart normal sonuçlar her laboratuvarda farklılık gösterecektir.

Anormal Aptt Testi Sonuçları

Anormal bir aptt sonucunun belirli bir hastalığı teşhis etmediğini unutmayın. Bu test yalnızca kanınızın pıhtılaşması için geçen süre hakkında fikir verir. Birden fazla hastalık ve durum, anormal aptt sonuçlarına neden olabilir. Böyle durumlarda faktörlerin belirlenmesi için başka testler de yapılır.

Normalden uzun süren aptt değeri, şunlarla ilişkili olabilir:

 • Hemofili A veya B
 • Kan pıhtılaşma faktörlerinin eksikliği
 • Von Willebrand hastalığı (anormal kan pıhtılaşmasına neden olan bir bozukluk)
 • Yaygın intravasküler pıhtılaşma (kanın pıhtılaşmasından sorumlu proteinlerin anormal derecede aktif olduğu bir hastalık)
 • Hipofibrinojenemi (kan pıhtılaşma faktörü fibrinojen eksikliği )
 • Kan inceltici bazı ilaçlar
 • K vitamini eksikliği ve emilim bozukluğu gibi beslenme sorunları
 • Lösemi
 • Karaciğer hastalığı

Anormal çıkan aptt sonuçları, yukarıda sıralanan durumları belirlemek için tek başına yeterli bir kriter değildir. Hastada anormal bir sonuçla karşılaşılması durumunda, muhtemelen daha fazla test istenecektir.

Ayrıca, heparin tedavisi alan hastalarda aptt değerlerinin normalden iki ila iki buçuk kat yüksek olması normaldir. Bu hastalarda aptt değeri istenilen aralıkta değilse, doktor antikoagülan heparin dozunu artırabilir veya azaltabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ