MorTilki.Com

Tırnak Sedefi Nedir? Belirtileri, Tedavisi ve Etkilenenler İçin İpuçları

Tırnak Sedefi Nedir? Belirtileri, Tedavisi ve Etkilenenler İçin İpuçları

Tırnak sedefi, sedef hastalarının yaklaşık yarısının el veya ayak tırnaklarında renk ve şekil değişikliği gibi bazı durumların ortaya çıkması olarak özetlenebilir. Bulaşıcı değildir ve birkaç ay gibi sürede tedavi edilmesi mümkündür.

Kozmetik bir sorundan daha fazlası olan tırnak sedefi, el veya ayak tırnaklarında kırılma, ufalanma, deforme ve renk değişikliklerine yol açabilir. Tırnak mantarı ile benzer belirtiler gösterdiğinden dolayı genellikle teşhisi zordur. Bu nedenle, tam olarak belirlenmesi için laboratuvar testine gerek duyulur. Tedaviye başlanmasının ardından hastalığın tamamen ortadan kalkması genellikle birkaç ay sürer.

Tırnak Sedefi Belirtileri

Sedef hastalığı, bağışıklık sistemindeki aşırı duyarlılıkla vücudun çeşitli bölgelerinde görülebilen genetik bir cilt rahatsızlığıdır. Sedef hastalığının çeşitli biçimleri, el ve ayak tırnaklarını da etkiler. Tırnak sedefine eşlik eden semptomlar; estetik görünmeyen sarımsı, ufalanan, deforme olmuş ve kalkmış tırnaklardır.

Psoriatik artrit (sedef romatizması) hastalarının yüzde yetmişinde tırnak tutulumu ile karşılaşılır. Tırnak sedefi ise bu durumdan önce gelişir. Benzer tırnak değişikliklerinin mantar enfeksiyonlarında, egzamada, iç hastalıklarda ve hatta tümörlerde de meydana gelebilmesi nedeniyle tanı bazen daha zor hale gelmektedir. Bu nedenle hastadan doku örneği alınır veya romatoid taramaya gerek duyulabilir. Tipik belirtiler ise şunlardır:

Tırnak Üzerinde Nokta Benzeri Küçük Çöküntüler

Tırnakların üst kısmı, tırnak plağı adı verilen sert bir yüzeyden oluşur. Tırnak sedefi, el veya ayak tırnaklarının bu kısımlarında küçük çukurların oluşmasına neden olabilir. Bu çöküntülerin miktarı ve derinliği, kişiden kişiye göre değişebilir.

Tırnağın Altında Sarı veya Kahverengimsi Renk Değişiklikleri

Tırnak sedefinde sık görülen diğer bir belirti de yağ lekeleridir. Genellikle tırnak plağında çıkar ve kenarlara doğru azalır. Bütün bunlar, henüz olgunlaşmamış cilt hücrelerinin tırnak altındaki deri yüzeye birikmesinin bir işaretidir. Ancak benzer durumlar, tırnak mantarı enfeksiyonunda da söz konusu olabilir.

Tırnaklarda Ufalanma

Tırnağın altında zamanla biriken pullar, ilerleyen süreçte tırnak yatağını kaldırır. Bu, tırnak plağının ufalanmasıyla sonuçlanır. Etkilenen kişilerin tırnaklarındaki kötü görüntü, sosyal hayatı olumsuz yönde etkileyebilir. Tırnaklarda oluşan bu hasar, aynı zamanda ağrı ve hassasiyete neden olabilir.

Tırnak Sedefi Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnak sedefi, daha çok el tırnaklarında meydana gelir. Tırnaklarda aniden ve şiddetli bir şekilde ortaya çıkması, sedef artritinin (eklem sedef hastalığı) bir habercisi olarak kabul edilir. Harici tedaviler, genellikle tırnak sedefinin iyileşmesine etkisiz kalır. Tırnaklardaki bozulmaların önlenebilmesi için fazla vakit kaybetmeden dahili tedaviye başlanması tavsiye edilir.

Tırnak sedefi için hangi tedavinin uygun olduğu, hastalığın şiddetine bağlı olarak değişmektedir. Bunun belirlenmesi için çeşitli ölçüm yöntemleri geliştirilmiştir. Dermatologlar tarafından en sık başvurulan yöntem, dünya çapında kabul görmüş NAPPA skorunun (Sedef ve Psoriatik Artritte Tırnak Değerlendirmesi) kullanımıdır.

Tırnaklardaki ilgili patolojik değişiklikler gözlemlenir ve hastalığın fiziksel, psikolojik ve sosyal yükleri hakkında değerlendirmeler yapılır. Tüm faktörlerin değerlendirilmesi, tırnak sedefi hastalığının ciddiyetini belirler.

Teşhis sonuçlarına göre, tırnak sedefi için aşağıdaki ilaç tedavileri önerilir:

Harici Tedavi (Lokal)

Genellikle daha hafif durumlarda, üre, kortizon, hücre büyümesi inhibitörleri, D3 vitamini takviyeleri ve kükürt gibi çeşitli aktif bileşenlere sahip merhemler ve kremler kullanılır. Hastaya UV ışık tedavileri de reçete edilebilir.

Dahili Tedavi (Sistemik)

Biyolojikler (özel proteinlere ve peptitlere dayanan ilaçlar), tırnak sedefi hastalığında oldukça etkilidir ve günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tür tedavi çalışmalarında, tırnak sedefi hastaların yarısında tamamen iyileşme görülmektedir. Bununla birlikte, folik asit dahil diğer preparatlar da kullanılmaktadır.

Bazı biyolojik ilaçlarla uygulanan sistemik tedavi, hastalarda ciddi yan etkiler oluşturmadan ilerleyen tırnak sedefi vakalarında bile etkili sonuçlara ulaşılmasına yardımcı olmaktadır.

Semptomların geçmesi genellikle birkaç ay sürer. Bölgede oluşan değişikliklerin tamamen normale dönmesi ise tırnakların yavaş uzaması nedeniyle daha uzun bir süre gerektirebilir.

Etkilenenler İçin İpuçları

Sedef hastalığından etkilenen tırnaklar, sürtünme ve basınç gibi dış etkenlerden mümkün olduğunca korunmalıdır. Düzenli tırnak bakımı, hoş görünmeyen tırnak değişikliklerini normale döndürmek ve semptomları hafifletmek için son derece önemlidir. Aşağıda belirtilen hususların göz ardı edilmesi, tedavilerin başarı olasılığını negatif yönde etkileyebilir.

  • Olası yaralanma ya da tırnak yatağının kalkmasını önlemek için tırnaklar kısa kesilmeli ve fazla uzatılmamalıdır. Bu tür bir alışkanlık, tırnak sedefi gelişen kişilerde sık görülen pullu birikintileri de önleyecektir.
  • Tırnakların kenar kısımlarında çıkan küçük deri parçalarını koparmayın ve tırnak etlerini geriye doğru itmeyin. Bölgede oluşabilecek ufak yaralanmalar, sedef hastalığı alevlenmelerini tetikleyebilir. Ayrıca tırnak yeme alışkanlığınız varsa derhal sonlandırın.
  • Tırnaklarınıza zarar verebilecek işlerle uğraşırken veya bulaşık yıkarken mutlaka koruyucu eldiven kullanın. Tırnaklarınızı bir alet olarak kullanmak kaçının.
  • Enfeksiyonu önlemek için tırnaklarınızı temiz tutun ve aseton içeren oje çıkarıcı kullanmayın.
  • Özellikle banyodan sonra tırnak etlerinize ve tırnaklarınıza nemlendirici krem sürün. Bu, tırnaklarınızın kolay bir şekilde çatlamasının veya kırılmasının önüne geçmekte size yardımcı olabilir.
  • Etkilenen ayak tırnaklarına baskı uygulamayan hafif, geniş ve rahat ayakkabıları tercih edin.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ