MorTilki.Com

Sırtta Yanma Neden Olur? Sırtta Yanma, Ağrı ve Kaşıntı Sebepleri

Sırtta Yanma Neden Olur? Sırtta Yanma, Ağrı ve Kaşıntı Sebepleri

Sırtınızda gerçek bir yanık olmamasına rağmen bazı durumlarda yanma hissi yaşayabilirsiniz. Ek olarak, bu duruma karıncalanma, kaşıntı ve ağrı eşlik edebilir. Sırttaki yanma hissinin nedenleri çeşitlidir ve artritten enfeksiyona kadar birçok sağlık sorunu sırt yanmasına sebep olabilir.

Sırtta yanma hissi, gerçek bir yanık (ateş veya güneş yanığı gibi) olmamasına rağmen, sıcaklık ya da ateş basması hissi uyandıran rahatsız edici bir durumdur ve sürekli olabileceği gibi zaman zaman gelip kendiliğinden geçebilir. Ayrıca, ağrı, kaşıntı ve karıncalanma gibi ek semptomlar eşlik edebilir. Bir dizi sağlık sorunu, yanma hissinin ana kaynağı olabilir. Aşağıda, sırtta yanma hissine neden olabilecek olası etkenleri bulacaksınız…

Sırt yanmasıyla birlikte şiddetli ağrı, yüksek ateş, el-ayak uyuşması, bacaklarda güçsüzlük, denge sorunları, idrar-bağırsak sorunları ve nörolojik sepmtomlar yaşıyorsanız doktora görünmeniz gerektiğini unutmayın.

Sırt Yanması Nelerden Kaynaklanabilir?

Ağrılı sırt yanmaları genellikle, söz konusu bölgedeki sinir sıkışmasından kaynaklanır. Bununla birlikte, yanma hissi her zaman ağrılı değildir. Aşağıdaki etkenler, sırtınızdaki yanmayı tetikliyor olabilir ancak kesin teşhis ve tedavi için doktorunuza muayene olmanız gerektiğini lütfen unutmayın.

Çoklu skleroz (MS): Omurilikten beyne giden sinir liflerinde hasar oluşmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Sinir liflerindeki bu hasar, beyne giden sinyallerin yanlış yorumlanmasına veya farklı algılanmasına neden olur. Yapılan bir araştırmaya göre çoklu skleroz hastalığı olan kişilerin % 55’inde ağrılı sırt yanması görülmüştür. Sırt yanmanızın sebebi MS hastalığı ise doktorunuz, fizik tedavisi, kas gevşeticiler veya steroid ilaçlar gibi tedavi seçeneklerini değerlendirebilir.

Sinir sıkışması: Omurgada meydana gelen sinir sıkışması, sırt yanmalarına neden olabilir. Sinir sıkışmaları 3 farklı başlık altında incelenebilir. Bunlar; bel fıtığı, spinal stenoz ve siyatiktir. Bu rahatsızlıklardan herhangi birini yaşıyorsanız, sırt yanmanız dahil diğer semptomların giderilmesi için doktora görünmeniz şarttır. Sinir sıkışması nedeni ne olursa olsun genel olarak tedavi seçenekleri, fizik tedavi, buz uygulamaları, istirahat, antienflamatuar ilaçlar ve gerekli görüldüğü takdirde cerrahi operasyonlardır.

Zona hastalığı: Bu hastalık, su çiçeğine neden olan Varisella zoster isimli virüsün vücuttaki sinirlerde enfeksiyon oluşturma durumudur. Çocukluk döneminde su çiçeği geçirmiş olsanız bile yıllar boyunca bu virüs vücudunuzda pasif bir şekilde uykuda kalabilir ve aniden çeşitli semptomlarla kendini gösterebilir. Bu olduğunda, belirtileri su çiçeği ile neredeyse aynıdır ancak tüm vücutta görülmez. Genellikle üst gövdeyi ve sırtı etkisi altına alan kabarcıklar, kızarıklıklar ve yanma hissi ortaya çıkar. Antiviral ilaçlar ve çeşitli kremler reçete edilerek tedavi edilir.

Lyme hastalığı: Çoğu zaman kenelerin neden olduğu lyme, eklem ağrıları, kas ağrıları ve aşırı yorgun hissetmeyle karakterize bir hastalıktır. Sinir sistemine sızdığı zamanlarda, omurgadaki sinir uçlarının iltihaplanmasına veya tahriş olmasına neden olur. sonuç olarak, sırtta yanma hissi ortaya çıkar. Birkaç hafta boyunca sürebilen antibiyotik kullanımı ile tedavi edilebilir.

Lomber radikülopati: Omurganın arka kısmında bulunan ve eğilmemizi sağlayan eklemlere faset eklemler denir. Bu eklemlerdeki herhangi bir sinir hasarı yanma hissi ve keskin ağrıyla birlikte kendini gösteren lomber radikülopatiye neden olur. Söz konusu ağrı, belden kalçaya ve hatta bacaklara kadar inebilir, uyuşma karıncalanma eşlik edebilir. Fizik tedavi, antienflamatuar ve steroid ilaçlar ile tedavi edilebilir.

Fibromiyalji: Kas ağrıları ve belirli bölgelerdeki kronik ağrılarla kendini gösteren bu hastalık, yumuşak doku romatizmasıdır. Uzmanlar bu hastalığın neden olduğu konusunda kesin bir bilgiye sahip değildir ancak erkeklere nazaran kadınlarda daha yaygın olduğu bilinmektedir. Fibromiyalji hastalığı olan kişilerde, sinir uçları ağrı mesajlarını yanlış yorumlayabilir. Sırtta sıcak basması ve yanma gibi bazı hisler yaşayabilirler. Doktor tarafından, antienflamatuarlar, ağrı kesiciler, antidepresanlar, ağrı kesiciler veya kas gevşeticiler reçetelenebilir.

Sırt yanmasının diğer nedenleri: Sırtta yanma hissine neden olabilecek etkenler yalnızca yukarıdakilerle sınırlı değildir. Geniş yelpazede birçok sistemik durumdan veya hastalıktan dolayı ortaya çıkabilir. Sırt yanmasına neden olabilecek diğer faktörler;

 • Alkolik nöropati (Aşırı alkol tüketimiyle ilişkili sinir hasarı)
 • Diyabetik nöropati (Diyabetle ilişkili yüksek kan şekeri seviyelerine bağlı sinir hasarı)
 • Ensefalit (Viral enfeksiyon veya diğer nedenlerden dolayı beynin iltihaplanması ya da şişmesi)
 • Romatoid artrit (Eklem iltihabıyla karakterize kronik otoimmün hastalık)
 • Sistemik lupus eritematozus (Vücudun kendi sağlıklı hücre ve dokularına saldırdığı bir bozukluk)
 • Transvers miyelit (Omurilikte iltihaplanmaya neden olan nörolojik rahatsızlık)
 • Vitamin eksiklikleri

Sırt Yanmasına Ne İyi Gelir?

Sırt yanmaları ciddi sinir sorunlarına işaret edebileceğinden bir sağlık kuruluşuna başvurarak altta yatan sebep öğrenilmeli ve uygun tedavi alınmalıdır. Bununla birlikte, bazı ev çözümleri sırttaki yanmanın şiddetini azaltabilir veya geçici olarak tedavi edebilir.

 • Buz torbası ile soğuk kompres
 • Ilığa yakın sıcaklıkta soğuk duş
 • İbuprofen gibi reçetesiz satılan ağrı kesiciler
 • İhtiyaç duyduğunuzda elbette istirahat ederek dinlenmek gereklidir ancak uzun süreler boyunca kendinizi yatağa mahkum etmeyin. Uzun süre yatmak dolaşımı azaltarak semptomların fazlalaşmasına neden olabilir.

Sonuç:

Herkes sırtta yanma hissi yaşayabilir ancak yaşlı insanlar bu semptomları daha sık deneyimleyeceklerdir çünkü bu sorunun altında yatan nedenlerin çoğuna daha duyarlıdırlar. Sırttaki yanma ve ağrının sebebi çoğu zaman sinir sıkışmasıyla ilişkili sağlık sorunlarıdır. Bununla birlikte, birçok etken yanma hissine yol açabilir.

Sırtta yanma hissinin altta yatan ciddi bir durumun veya hastalığın göstergesi olabilir. Bu nedenle, doktorunuza muayene olarak gerekli testleri yaptırdığınızdan emin olun. Sırt yanması ve diğer tüm sağlık sorunlarınızda, size yalnızca ve en iyi doktorunuzun yardımcı olabileceğini unutmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ