MorTilki.Com

Şeytan Tırnağı Nedir? Belirtileri, Temizliği ve Tedavisi

Şeytan Tırnağı Nedir? Belirtileri, Temizliği ve Tedavisi

Şeytan tırnağı, genellikle el parmaklarındaki tırnaklara yakın noktalarda ortaya çıkan kalkık sert deri parçalarıdır. İsmi ”şeytan tırnağı” olsa da aslında tırnak değil, yalnızca deridir. Küçük olmalarına rağmen, şaşırtıcı derecede can yakıcı olabilirler. Tedavisi söz konusu olduğunda ise yapılmaması gereken şeyler, ne yapılması gerektiği kadar önemlidir.

Parmak uçlarındaki tırnak çevresinde ağrı hissetmek, genellikle bir enfeksiyon veya tahriş nedeniyle meydana gelir. Eğer bu noktalarda şişlik ya da kızarıklık gibi semptomlar görüyorsanız bunun nedeni şeytan tırnağı ismiyle bilinen deri kalkması olabilir. Şeytan tırnağı, ismine rağmen aslında tırnağın bir parçası değil, kalkmış deri parçasıdır. Çoğunlukla el tırnaklarının çevresinde görülse de nadiren ayak parmaklarında ortaya çıkabilir.

Şeytan Tırnağı Neden Olur?

Şeytan tırnakları boyut olarak oldukça küçük olsa da bazı durumlarda şaşırtıcı derecede ağrı yapabilen bir sorundur. İyi haber, çoğu zaman herhangi bir rahatsızlığa neden olmadan kendiliğinden geçer. Yinede şeytan tırnağının neden çıktığı konusunda bilgi sahibi olmak, önlem almak açısından önemlidir. Aşağıdaki etkenler, şeytan tırnaklarının oluşumuna zemin hazırlayan yaygın faktörlerdir.

Ellerde kuruluk: Saç uçlarındaki kırılmaların ve ayrılmaların yaygın nedeni kuruluktur. Benzer şekilde, ellerin çok fazla kuru olması tırnak çevresindeki derinin ayrılmasına ve dolayısıyla şeytan tırnaklarına neden olur. El kuruluğu nedeniyle ortaya çıkan şeytan tırnakları, özellikle soğuk mevsimlerin yaşandığı  kış aylarında görülür. Soğuk havalarda eldiven takmak ve nemlendirici krem kullanmak alabileceğiniz en iyi önlemlerdir.

Çok fazla el yıkamak veya suyla ilgili işlerde çalışmak: Şeytan tırnaklarının çıkmasına neden olan bir diğer etken, çok fazla suyla haşır neşir olmaktır. Aşçılar, bulaşıkçılar veya sık sık el yıkamak zorunda olan sağlık çalışanlarının şeytan tırnağı geliştirme olasılığı daha yüksektir. Ayrıca, her bebek bezi değişimi sonrası ellerini yıkamak mecburiyetinde olan anneler ve el dezenfektanı bağımlıları için de aynı şey geçerlidir. Bunun nedeni, fazla el yıkamanın kuruluğa neden olmasıdır. Sabunlar, deterjanlar veya alkol içeren dezenfektanlar, ellerde tam bir hijyen sağlar ancak ciltteki yağı da sıyırarak kuruluğa neden olur. Bulaşık yıkarken veya diğer temizlik işleriyle uğraşırken eldiven kullanın ve elinizi yıkadıktan sonra nemlendirici krem kullanın.

Yanlış manikür uygulamaları: Manikür sırasında yapılan yanlış uygulamalar şeytan tırnaklarının oluşumuna zemin hazırlar. Bu uygulamalar esnasında, ölü deri düzgün şekilde et pensi (makası) ile kesilmediğinde tırnak yatağına doğru gelişimini sürdürür ve sonuç olarak enfeksiyona neden olur. Ek olarak, ayakkabı giyerken kerata (ayakkabı çekeceği) kullanmak yerine parmakları kullanmak ve tırnak yemek, şeytan tırnağı oluşumuna neden olur. Eğer parmaklarınızı ayakkabı çekeceği olarak kullanmak veya tırnak yemek gibi bir alışkanlıklarınız varsa bunlardan vazgeçin.

Protein eksikliği: Tırnak ve deri oluşumunda en önemli bileşen proteindir. Yeterli miktarda protein içeren besinlerler tüketmiyorsanız, cildiniz çatlayabilir ve şeytan tırnakları ortaya çıkabilir. Eğer kendinizde protein eksikliği belirtileri gözlemliyorsanız bu konuyu doktorunuzla konuşun. Yetişkin bir insanın günlük alması gereken en az protein miktarının erkekler için günde 56 gr, kadınlar için ise 46 gr olduğunu unutmayın.

Genetik faktörler: Bazen hiçbir dış etken olmamasına rağmen şeytan tırnakları çıkabilir. Bunun nedeni, genetik olarak bazı insanların şeytan tırnağı geliştirmeye daha yatkın olmasıdır. Sebepsiz yere çıkan şeytan tırnaklarını tamamiyle önlemek mümkün olmasa da elleri nemli tutmak, protein ağırlıklı beslenmek ve nasıl temizleneceğini bilmek bu konuda işinize yarayabilir.

Şeytan Tırnağına Ne Yapılır?

Daha öncede belirttiğimiz gibi bu konuda yapılmaması gereken şeyler, ne yapılması gerektiği kadar önemlidir. İçgüdüsel olarak karşı koymak zor olsa da şeytan tırnağını asla koparmaya çalışmayın veya ısırmayın. Tırnak kenarındaki kalkan derileri koparmak oldukça canınızı acıtabilir, kanamaya veya enfeksiyona neden olabilir. Bu nedenle, aşağıdaki yönergeleri izleyin.

 • Ellerinizi yıkayın
 • Bölgenin yumuşaması için 5 ila 10 dakika sabunlu suda bekletebilirsiniz veya vazelin sürebilirsiniz.
 • Eğer varsa manikür et pensi kullanın yoksa normal tırnak makası kullanabilirsiniz.
 • Şeytan tırnağını mümkün olduğunca kökünden kesin ancak yalnızca ölü deriyi kestiğinizden emin olun.
 • Keserken yanlışlıkla kanatırsanız su ile durulayın ve bir bandajla sarın.

Şeytan tırnağına zamanında önlem almazsanız, halk arasında dolama olarak bilinen paronişi isimli soruna neden olabilir. Paronişi, tırnak kenarı yatağının batma nedeniyle enfeksiyon kapma durumudur. Şeytan tırnağı kaynaklı dolama meydana geldiğinde iltihaplanma ve şişme ortaya çıkar. Bunlar sinir uçlarına baskı yaparak şiddetli ağrıya neden olabilir. Yaygın olarak görülen şeytan tırnağı iltihabı belirtileri aşağıdaki gibidir.

 • Tırnak bölgesinde hassasiyet ve ağrı
 • Kızarıklık
 • Şişme
 • Sıcak bir his
 • Etkilenen bölgede iltihaplı kabarcık
 • Gözle görülebilen çıkıntılı sert deri parçası

Şeytan Tırnağı Nedeniyle Enfeksiyon Oluşmuşsa Ne Yapılır?

Hafif dereceli şeytan tırnağı enfeksiyonu çoğu zaman evde tedavi edilebilir. Enfekte bölge küçükse aşağıdaki adımları izleyin ancak etkilenen bölge büyükse doktora görünmeniz gerektiğini unutmayın.

 • Şeytan tırnağı olan bölgeyi 10 ila 20 dakika ılık suda bekleterek yumuşamasını sağlayın.
 • Şeytan tırnağını düz (küt) olarak kesin.
 • Ölü deriyi kestikten sonra tercihen E vitamini içeren bir krem sürün.
 • Birkaç gün boyunca antibiyotik krem sürün ve bandajla sarın.

Ne zaman doktora gitmeliyim?: Bir haftalık evde tedavi sonrası iyileşme görmüyorsanız, şişlik büyüyor ve irin görüyorsanız, tırnağınız düştüyse, tırnağın diğer bölgelerinde de enfeksiyon görmeye başladıysanız, tahammülü zor sancı çekiyor veya enfekte olan bölge büyükse doktora gitmeniz gerekir.

Sonuç:

Şeytan tırnağı yaygın görülen rahatsız edici bir durumdur ancak çoğu zaman herhangi bir enfeksiyon oluşturmadan kendiliğinden geçer. Ellerde kuruluk, tırnak yemek, protein eksikliği, yanlış manikür uygulamaları gibi etkenler sonucu ortaya çıkabilir.

Şeytan tırnakları asla koparılmamalı veya ısırılmamalıdır. Ölü deri uygun bir makasla kesilerek temizlenmelidir. Bölge enfekte olmuşsa, antibiyotik merhemler kullanılarak basit bir evde tedavi gerçekleştirilebilir. E vitamini içeren kremler ve diğer nemlendirici losyonlar iyi gelir. Elleri nemli tutmak, yeterli protein alımı yapmak, soğuk havadan ve kurumaya neden olan deterjanlardan kaçınmak önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ