MorTilki.Com

Bit Nasıl Temizlenir? Saç Bitleri ve Bit Yumurtası (Saç Sirkesi) Nasıl Anlaşılır?

Bit Nasıl Temizlenir? Saç Bitleri ve Bit Yumurtası (Saç Sirkesi) Nasıl Anlaşılır?

Saç biti yaklaşık 2 ila 3,5 mm uzunluğunda, 6 ayaklı bir deri parazitidir. Normalde gri ila saydam, kan emdikten sonra ise kahverengimsi veya kırmızımsı renktedir. Kıskaçlı bacak uç bağları ile saç tellerine güçlü bir şekilde tutunabilir. Bitler zıplayamaz veya uçamaz. Tek besin kaynakları insan kanıdır.

Bitler, kan emerken bir anestezik salgılar. Bu nedenle genellikle acı hissedilmez. Her 5 saatte bir kafa derisini emer ve günlük ihtiyacı 4-5 öğündür. Bir saç biti, ortalama 24 saat boyunca beslenmeden kalabilir. Dişi bir bit, günde 5-10 yumurta bırakır. Yaşam süreleri yaklaşık 30 gündür ve önlem alınmadığı taktirde kafa derisinde ciddi miktarda çoğalabilirler.

Bit, sirke olarak bilinen yumurtalarını kafa derisine yakın bir yerde saça yapıştırır. Bu yumurtalar suda çözünmeyen ve saçtan kolay ayrılmayan bir yapıya sahiptir. Larvalar, sadece kafa derisinin yakınındaki yumurtalarda gelişebilir. Yaklaşık 1 mm boyutlarında, kahverengimsi koyulaşmalar olarak tanımlanabilirler.

Saç Biti Nasıl Anlaşılır?

Bir kişide saç biti olabileceğinden şüphe duyuluyorsa, ilk olarak kafa derisinin belirli bölgelerinin dikkatli bir şekilde kontrol edilmesi gerekmektedir. Saçtaki bitler erken sürede keşfedilirse, bu parazitlerin yayılması ve çoğalması daha kolay önlenebilir.

İlk Belirtileri

Bitler, çoğunlukla kafa derisinde rahatsız edici bir kaşıntı hissi yaratır (bu her zaman ortaya çıkmayabilir!). Kaşıntının nedeni, bitin her kan emdiğinde kişide acı hissi oluşturarak yerini belli etmemesi için kafa derisine bir miktar tükürük enjekte etmesidir. Kaşımayla birlikte bazen ciltte bakteriyel cilt enfeksiyonları ve küçük yaralar oluşabilir. Kontrol sırasında iltihaplı cilt bölgesi fark ederseniz, doktora başvurmayı ihmal etmeyin.

Kişide saç biti olup olmadığını belirlemek için saçların ve kafa derisinin yakından incelenmesi önemlidir. Kulakların arkasındaki, boynundaki ve şakaklardaki alanlara özellikle dikkat edilmelidir. Çünkü burası bitin yumurtalarının gelişimi için en uygun sıcaklığı bulduğu yerdir. Sadece üst kısımlara bakarsanız, farklı bölgelere gizlenen saç bitleri gözden kaçabilir.

Saç bitlerini kolayca tespit etmek için aşağıdaki prosedürleri takip edebilirsiniz:

 • Saçı nemlendirin ve herhangi bir saç kremi uygulayın. Saç kremi taramayı kolaylaştırır ve bitlerin kaçmasını önler.
 • Daha sonra, saç biti tarağı (eczaneden veya tıbbi malzeme mağazalarından temin edilebilir) ile saçı tutamlar şeklinde ayırarak tarayın. Kalın ve zor taranan saçlar için, öncesinde daha kalın dişli bir tarakla saçın içinden geçilmesi önerilir.
 • Bit tarağı, kafa derisinden saçın uçlarına doğru sıkıca çekilmelidir. Her taramadan sonra, tarağı bir kağıt havlu ile çekerek bit, nimf (genç bit) veya bit yumurtası (saç sirkesi) olup olmadığını kontrol edilmelidir.

Saç Biti En Etkili Şekilde Nasıl Temizlenir?

Aile bireylerinizden herhangi birinde ya da çocuğunuzda bit varsa paniğe kapılmayın. Hızlı ve dikkatli davranmak, saçtaki bitlerden kolayca kurtulmanın temel kuralıdır. Saç bitlerinden kurtulmanın en güvenilir yolu, temizliği iki farklı şekilde ele almaktır:

 • Saç biti için eczanelerden temin edilebilen uygun ve onaylı bir ürün kullanın.
 • Saçları ıslatarak bir bit tarağıyla tarayın.

Bitlerin saçı istila etmesi durumunda, tek bir uygulama ne yazık ki yeterli olmayabilir. Bu gibi durumlarda ürünün 8 ila 10 gün sonra yeniden uygulanması, ıslak taramanın da iki hafta boyunca her dört günde bir tekrar edilmesi gerekir. Bu ikinci uygulama, yumurtadan çıkabilecek nimfleri (genç bitleri) güvenli bir şekilde temizlemek için önemlidir ve bitlerden tamamen kurtulmanızı sağlar. Ayrıca bakınız: Bitlerden Kurtulmak İçin Doğal Çözümler

Bit tedavisi için eczanenizden temin ettiğiniz ürünleri kullanırken, mutlaka kullanım talimatlarına uyun. Aksi taktirde tedavi olumsuz sonuçlanabilir. Bu tür ürünlerin kullanımı sırasında sık karşılaşılan hatalar ise şunlardır:

 • Ürünün saça uyguladıktan sonra çok erken yıkanması.
 • Çok az miktarda uygulanması ve saçları tamamen kaplamaması.
 • Başın tamamına eşit olarak dağıtılmaması.
 • Saçın çok ıslak olması nedeniyle ürün aşırı derecede incelerek etkisini yitirmesi.

Bit Tarağının En Uygun Kullanım Şekli

Saç biti tarakları, birbirine çok yakın dişlere sahip özel taraklardır. Bitlerden kurtulmak için önemlidir ve saça en doğru şekilde uygulanmalıdır. Etkili bir sonuca ulaşmak için, saçın ıslakken taranması mühimdir. Bit şampuanı uygulamasının hemen ardından ve sonraki iki hafta boyunca dört günde bir kullanılmalıdır.

Saçı ıslatarak tararken şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Herhangi bir saç kremi uygulayın (durulamayın). Bu, taramayı kolaylaştırır ve saç bitlerinin kaçmasını önler.
 • Nemli saç tellerini, bit tarağı ile kökten uca dikkatlice tarayın. Bunu yaparken son derece dikkatli olun (tarama işlemi en az yarım saat sürer ve daha uzun veya kalın saçlar için bu süre uzayabilir).
 • Her taramadan sonra, tarağı bir kağıt havluya yayın ve kontrol edin. Üzerinde saç biti yumurtası veya bit görürseniz, aynı kısmı tekrar tarayın.

Bitlerle Mücadelede Alan Temizliği İkinci Planda Olmalıdır

Sıcaklık, bitlerin hayatta kalmasında önemli bir rol oynar. Saç biti için ideal sıcaklık 30 ° C civarındadır. Bu, kabaca kafa derisinin sıcaklığıdır. Bitler 22 ° C’nin altında önemli ölçüde yavaşlar ve 12 ° C’nin altında artık üremek için yumurta bırakamaz. Önceden bırakılmış yumurtalar ise 24 ° C’nin altındaki bir sıcaklıkta daha fazla gelişemez.

Bitler bir saç fırçasına veya şapkaya nüfuz edebilir fakat çok kısa bir süre içinde insan kafasına dönerlerse hayatta kalabilirler. Daha anlaşılabilir bir ifadeyle anlatmak gerekirse; bitler sadece insan saç derisine yaşayabilir ve diğer alanlarda çok kısa sürede ölürler.

Bütün bu nedenlerden dolayı, özel deterjanlar, temizleyiciler ve ortam spreyleri gibi özel hijyenik tedbirler aslında gerekli değildir. Bununla birlikte, bazı mantıklı önlemler alarak daha rahat hissetmek isteyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda uygulayabileceğiniz basit ve etkili yöntemler şunlardır:

 • Saç fırçaları, taraklar, saç tokaları ve saç bantları sıcak sabunlu suda yıkanabilir. Suyun sıcaklığı 60 ° C olmalıdır. Bu sıcaklıktaki su, söz konusu eşyalara gizlenmiş bitleri ortadan kaldırır. Daha iyi temizlik için bir tırnak fırçası kullanabilirsiniz.
 • Havlu, yatak çarşafı, pijama ve iç çamaşırı gibi saça temas eden tekstil ürünleri 60 ° C’de yıkanmalıdır.
 • Oyuncaklar gibi 60 ° C’de yıkanamayan nesneler, iyice kapatılmış bir plastik torba içinde saklanabilir. Buna benzer eşyalar, oda sıcaklığında üç gün veya dondurucuda -10 ° C’nin altındaki bir sıcaklıkta iki gün kalmalıdırlar.

Yukarıda maddeler şeklinde sıralanan temizlik önlemleri, istenmeyen yeni bulaş riskinden kaçınmak için yeterlidir. Ancak ilk olarak saç derisinin doğru şekilde temizlenmesi gerekir. Dişi bitlerin bıraktığı yumurtalar, aksi taktirde ilerleyen günlerde yeniden bit oluşumuna yol açabilir.

Not: Bitler evcil hayvanlar için bir tehdit oluşturmazlar. Saç bitleri hayvanların kanını sindiremezler ve bu nedenle sadece insanlarda yaşarlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ