MorTilki.Com

Bebeklerde Karın Guruldaması Neden Olur? Yenidoğanlarda Karın Gurultusu

Bebeklerde Karın Guruldaması Neden Olur? Yenidoğanlarda Karın Gurultusu

Ebeveynlik sevincini yeni yaşayan biriyseniz, bebeğinizin karnından gelen gurultulu sesler sizi endişelendirmiş olabilir. Neyse ki, bebeklerdeki karın guruldamaları oldukça yaygındır ve genellikle ciddi bir sağlık sorununu işaret etmez ancak yinede bu konuda birkaç detayı bilmek isteyebilirsiniz.

Bebeklerin sindirim sisteminden çıkan sesler anne ve babalar için endişe kaynağı olsa da genellikle normal kabul edilir. Yaygın olarak görülen bu guruldama sesleri, siz duymasanız bile aslında doğumdan 1 saat sonra başlar ve bebeklerde herhangi bir rahatsızlığa veya ağrıya neden olmaz.

Bebeklerin Karnı Neden Guruldar?

Bebeklerin karın bölgesinden geldiğini zannettiğimiz guruldama seslerinin büyük çoğunluğu aslında mideden değil alt sindirim sisteminden (ince ve kalın bağırsak) gelir. Bağırsaklardan gelen bu seslere borborygmus veya borborygmi denir. Bunun nedeni, bebek acıktığında beyninden sindirim sistemine gönderilen sinyaller sonucu, sindirim sisteminin yemeğe hazırlık sürecinin başlatılmasıdır. Bir başka ifadeyle, borborygmi sesleri genellikle çocuğunuzun acıktığının işaretidir.

Diğer yandan, bebeğinizin karın guruldaması her zaman aç olduğu anlamına gelmez. Bebeklerin sindirim sistemi aktif olarak çalıştıkça, sindirim sürecinde guruldama sesleri çıkar. Sindirim sisteminde, anne sütü, mama veya gazı itmeye çalışan kasılmanın basıncı ne kadar yüksekse, guruldama sesi o kadar yüksek olur. Ayrıca, mide duvarındaki kasların kasılması sonucu mideden gurultu sesleri gelebilir. Bu guruldamaların tamamı normaldir ve bebek için herhangi bir ağrıya veya sancıya neden olmaz.

Bebeklerdeki karın guruldamasında neden olan bir başka faktör gaz birikmesidir. Yenidoğan bebeklerin sindirim sistemleri tamamiyle gelişmediğinden gazı dışarı atmakta zorlanabilirler. Bebeklerde gaz sancısının (kolik) yaygın belirtileri, sürekli ağlama, mızmızlanma, karın şişliği ve kıvranarak bacaklarını yukarı doğru çekmesidir. Bu belirtilere rağmen bebeğinizin gazı olup olmadığını kesin olarak anlayamazsınız. Bu durumda yapacağınız en iyi şey sırt ve karın bölgesine nazikçe masaj yaparak eğer varsa gazın çıkmasını sağlamaktır. Bakınız: Bebeğin gazı nasıl çıkarılır?

Bebeklerde gaz yapan yiyecekler, domates, portakal ve diğer narenciye ürünlerinin yanı sıra süt ve soya ürünleridir. Ek olarak, bebeklerin hava yutması gaz birikmesine neden olan diğer etkendir. Bebeğin hava yutmasına neden olan faktörler ise biberonun emzik deliğinin fazla büyük olması, yanlış emzirme pozisyonları ve bebeğin uzun süre boyunca ağlaması olarak sıralanabilir. Ayrıca, anne her iki memesini kullanarak bebeğini 10 ila 15 dakika emzirdiğinde, anne sütünün %90’ını bebek içmiş olur. Uzun süreler boyunca bebeği memede tutarak emzirmek, bebeğin hava yutmasına ve gaz sorunlarına neden olabilir.

Sonuç:

Bebeklerdeki karın gurultusu sindirim siteminin çalıştığının bir işaretidir ve birçok yönden, guruldama olması olmamasından daha iyidir. Bu nedenle, bebeklerdeki karın guruldaması genellikle normal kabul edilir ve endişe yapmaya gerek yoktur.

Ayrıca, bebeğin acıkmış olabileceğinin veya gaz sancı olabileceğinin belirtisi olabilir. Bu durumda yapabileceğiniz en iyi şey, aç olduğunu düşünüyorsanız beslemek veya gazını çıkarmak için yumuşak masaj hareketleri yapmaktır. Bebeğinizdeki karın guruldamasına, sürekli ağlamaklı bir hal, ishal, kabızlık veya yeşil kaka gibi farklı semptomlar eşlik ediyorsa bir çocuk doktoruna götürmeniz en doğru karar olacaktır. Tüm sağlık sorunlarınızda, en iyi ve yalnızca doktorunuzun size yardımcı olabileceğini unutmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ