MorTilki.Com

Miyalji (Kas Ağrısı) Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

Miyalji (Kas Ağrısı) Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

Miyalji, genellikle boyun, omuzlar ve sırtta meydana gelen ancak vücudun 650 kasını etkileyebilen ağrılar için kullanılan terimdir. Kas ağrısı (miyalji), kramp, çekme, yanma veya batma şeklinde hissedilebilir. Söz konusu semptomlar bir bölgeye yayılabilir ya da sınırlı kalabilir.

Aniden ortaya çıkarak kısa süre sonra kaybolan kas ağrısı akut, uzun süre devam eden ve tekrarlayan ağrılar ise kronik olarak tanımlanır. Çoğunlukla duruş bozuklukları veya aşırı zorlanma nedeniyle ortaya çıkar ve zararsızdır. Ancak bazı durumlarda kaslardaki, sinir sistemindeki, iskelet sistemindeki veya diğer organlardaki hastalıklara eşlik eden belirtilerden biri olabilir.

Miyalji (Kas Ağrısı) Nedenleri

Kas ağrısı rahatsız edicidir ve hareket etme kabiliyetini önemli ölçüde kısıtlar. Genellikle yanlış egzersiz, zedelenme ve aşırı efor sonucu ortaya çıkar. Ancak grip gibi bulaşıcı hastalıklarla da ilgili olabilir. Diğer hastalıklarda (bağışıklık sistemi, iskelet veya sinir sistemi gibi) nadiren karşılaşılır. Aynı zamanda bazı ilaçlar da kas ağrısına neden olabilir.

Kas Yaralanmaları

Bu tür yaralanmalar, genellikle egzersiz sırasında kaslar önceden ısıtılmadan aniden hareket edilmesiyle meydana gelir. Tenis, futbol ve ağırlık antrenmanı gibi hızlı başlama ve durma hareketlerine sahip sporlarda sık karşılaşılır ve tehlikelidir. Kas yaralanmaları, ayrıca tekme veya darbeler sonucu da ortaya çıkabilir.

Kastaki gerginlik veya morarma, ilk olarak kendini basınç ve hareket ağrısı olarak gösterir. Bir kas lifi veya kas yırtılmasına, keskin ağrı ve etkilenen bölgede morluk eşlik eder. Tam kas yırtıkları, dokudaki tipik girinti gözlemlenerek sıklıkla dışarıdan hissedilebilir.

Kas Spazmları

Kas spazmları aniden ortaya çıkabilir, kısa süre sonra kaybolabilir ya da kalıcı bir ağrıya neden olabilir. Baldır bölgelerindeki kas spazmları yaygındır. Çoğunlukla magnezyum eksikliğinden kaynaklanır ve bu da spor sırasında fiziksel zorlanmadan dolayıdır. Çünkü egzersiz sırasında aşırı terleme yoluyla vücut çok fazla magnezyum kaybeder. Kas spazmları, ayrıca karaciğer hastalıklarından da kaynaklanabilir.

Kas Gerginliği

Hareketsiz yaşam tarzı ve duruş bozuklukları, kas ağrısının diğer yaygın nedenleridir. Örneğin, bilgisayar başında veya araba kullanırken uzun süre aynı pozisyonda oturanlarda kas gerginliği gelişme riski yüksektir. Ayrıca bazı yanlış hareketler, zayıf kaslar ve psikolojik stres de kaslarda gerilmeye neden olabilir.

Basit kas gerginliği çoğunlukla omuzlarda, boyunda ve sırtta ortaya çıkar. Sonrasında ise bu gerginliklere lokal ağrılar eşlik etmeye başlar. Etkilenen kaslar serttir ve basınca duyarlıdır. Şikayetler hareket ederken ve dinlenirken ortaya çıkabilir, ağrı daha sonra omuzların üzerinden kollara doğru yayılabilir.

Merkezi Sinir Sistemi Bozuklukları

Merkezi sinir sistemi beyin ve omurilikten oluşur. Bu yapılarla bağlantılı olan bazı hastalıklar da kas ağrısı ile ilişkilendirilebilir. Örnek vermek gerekirse:

 • Parkinson
 • Çocuk felci (amiyotrofik lateral skleroz, ALS)
 • Post Polio sendromu sonrası
 • Beynin belirli bölgelerindeki dolaşım bozuklukları
 • Multiple skleroz (MS)

İskelet ve Diğer Organ Hastalıkları

Bazı sırt problemleri (bel fıtığı ve bel ağrısı gibi servikal omurga hasarları), bazen sadece kas ağrısı olarak yanlış yorumlanabilmektedir. Bunun nedeni, bu rahatsızlıkların kas ağrısını tetiklemesidir. Aynı şey, osteoporoz (kemik kaybı), artroz (eklem aşınması) ve ankilozan spondilit için de geçerlidir. Kas ağrısını tetikleyen diğer bir etken ise omurga ve eklemlerdeki iltihaplı romatizmal hastalıktır.

İlaçlar ve Toksinler

İlaçlar ve toksinler de kas ağrısına neden olabilir. Genellikle kolesterol düşürücü ilaçlar, hastaların birçoğunda kas ağrısına neden olabilmekte ve fiziksel aktivite ile daha da kötüleşebilmektedir. Bunun nedeni, muhtemelen kas hücrelerindeki bozulmuş enerji metabolizmasıdır. Penisilin grubundan antibiyotikler kas ağrısını, kas kramplarını ve kas güçsüzlüğünü tetikleyebilir.

Miyalji (Kas Ağrısı) Durumunda Ne Zaman Doktora Görünmeli?

Kas ağrısı (hafif ağrılı kaslar veya kramplar), çoğu durumda zararsızdır ve kolay tedavi edilebilir. Genellikle kalıcı bir hasar bırakmadan iyileşebilir. Kaslara yeterince özen gösterilirse, kas liflerindeki yırtıklar da kendiliğinden geçebilir. Ancak tedavi ihmal edilir ve ağrının üzerine yeniden baskı uygulanırsa, kalıcı işlevsel kısıtlama riski ile karşılaşabilir.

Bununla birlikte, aşağıdaki kas ağrısı vakalarında bir doktora görünmeniz önerilir:

 • Nedeni bilinmeyen kas ağrısı için
 • Uzun süre (birkaç hafta) devam eden kas ağrısı için
 • Kas gerginliği için (erken aşamalarda kolayca tedavi edilebilir ancak çok uzun süre beklerseniz kronik hale gelebilir)

Miyalji (Kas Ağrısı) Tedavisi

Kas ağrısının tedavisi, diğer tüm rahatsızlıklarda olduğu gibi nedenlerine bağlı olarak değişir. Örneğin; kas ağrısından bir hastalık sorumluysa, sorunun ortadan kalkması için bunun teşhis ve tedavi edilmesi gerekir. Bazı ilaçların yan etkisi olarak kaslarda ağrı ortaya çıkarsa, sadece doktor kontrolünde bu ilaçların kesilmesi veya değiştirilmesi gerekebilir.

Nedensel tedaviye ek olarak, doktor kas ağrısını hafifletmek için bir ağrı kesici reçete edebilir. Bu, tablet şeklinde veya merhem olarak ibuprofen veya diklofenak gibi steroidal olmayan bir antienflamatuar ilaç olabilir. Ayrıca tedavi, kas ağrısının akut veya kronik olmasına göre değişkenlik gösterir.

Aniden Ortaya Çıkan (Akut) Kas Ağrısı İçin Ne Yapılmalı?

Egzersiz yaparken veya başka bir fiziksel aktivite esnasında kas ağrısı ile karşılaşırsanız, derhal aşağıdaki önlemleri almalısınız:

Durun: Kasınızı incitirseniz, aktiviteyi derhal durdurmalısınız!

Dinlenin: Hasar görmüş kasların iyileşmesi için zamana ihtiyacı vardır. Bu nedenle bir süre dinlenmelisiniz. Aksi takdirde kas dokusu yaralanabilir veya kas dokusundaki bağ dokusu yanlış şekillenebilir. Bunların sonucunda, kas uzun vadede daha az esnek hale gelebilir.

Soğuk kompres: Etkilenen bölgeyi bir buz torbasıyla soğutun veya ezilmiş buz küplerini bir havluya sararak 15 dakika boyunca üzerinde bekletin.

Yükseklik: Bir kas lifi hasarı veya kas yırtılmasından şüpheleniyorsanız, etkilenen bölgeyi hemen soğutmamalı ve kalp hizasından yüksekte tutmalısınız. Bu, yaralı dokunun şişmesini engeller.

Sürekli Tekrarlayan (Kronik) Kas Ağrısı İçin Ne Yapılmalı?

Kronik kas ağrısı için çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur. Hangi tedavinin uygun olduğu her zaman şikayetlerin nedenine bağlıdır. Aşağıda sıralanan yöntemler, mutlaka doktor doktora danışılarak ve eğitimli kişiler tarafından uygulanmalıdır.

 • Masajlar
 • Fizyoterapi 
 • Elektroterapi
 • Akupunktur
 • Akupresür
 • Nöral terapi
 • Strese bağlı kas ağrıları için psikoterapi

Kronik kas ağrısına karşı alınabilecek önlemler nelerdir?

Düzenli hafif egzersiz: örneğin yürümek veya yüzmek.
Gevşeme eğitimi: Otojenik veya aşamalı kas gevşetme terapisi eğitimi.
Stresten kaçınma: Yukarıda belirtilen gevşeme eğitimleri ve düzenli molalar, stresi önlemeye veya en azından azaltmaya yardımcı olabilir.
Kendi kendine masaj: Sık sık ağrılı kaslara masaj yapabilirsiniz. (örneğin boyun bölgesinde)
Ergonomik çalışma alanı: Duruş bozuklukları ve kas gerginliğini önlemek için ergonomik bir çalışma alanı belirleyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ