MorTilki.Com

Etkisiz Emzirme Nedir? Etkisiz Emzirme Tanısı Hemşirelik Bakım Planı

Etkisiz Emzirme Nedir? Etkisiz Emzirme Tanısı Hemşirelik Bakım Planı

Etkisiz emzirme, anne veya bebeğin emzirme sürecinde yaşadığı zorluğu genel olarak ifade eden bir hemşirelik tanısıdır. Yenidoğanlar için en mükemmel beslenme formülü olan anne sütünün bebeğe olan faydaları göz önüne alındığında, emzirme sorunlarını gidermek ve bu doğrultuda önlem almak gereklidir. Bu nedenle, etkisiz emzirmeye neden olabilecek faktörleri bilmek ve uygun bir bakım planı hazırlamak önemlidir.

Anne sütüyle beslenen bebekler, mamayla beslenenlere göre hastaneye yatış, kulak enfeksiyonu, ishal, alerji ve diğer sağlık sorunlarında daha düşük oranlara sahiptir. Ayrıca, anne ve bebek arasındaki duygusal bağın gelişmesi için emzirmek hayli önemlidir. Dahası, düşük maliyetlidir ve herhangi bir ek masraf gerektirmez. Her zaman en ideal sıcaklıktadır ve bebeğin içmesi için hazırdır. Tüm bunların toplamında, emzirmenin faydaları fiziksel, duygusal ve ekonomik olarak değerlendirilebilir.

Diğer yandan, emzirmenin anne ve bebek için faydaları şüpheye yer bırakmayacak bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış olsa da bebeğini emzirmek veya emzirmemek annenin kişisel tercihidir. Bu nedenle, ebeveynlerin bu konuda yanlış karar almasını önlemek için sağlık çalışanlarının teşvik edici olması gerekir. Özellikle, doğum ve kadın hastalıkları bölümünde hizmet veren hemşireler, anneleri emzirme konusunda cesaretlendirerek desteklemelidir. Ek olarak, şartlar emzirmeyi engelliyorsa anne suçlu veya yetersiz hissettirilmemeli ve sorun belirlenerek çözüm odaklı bir plan hazırlanmalıdır. İşte tam bu noktada, etkisiz emzirme hemşirelik bakım planı devreye girer.

Etkisiz Emzirme Tanısının Arkasındaki Olası Nedenler

 • Bebeğin prematüre doğması
 • Anne sütünün yetersiz olması
 • Göğüs ucu yaraları
 • Annedeki kaygı, endişe, stres ve diğer psikolojik sorunlar
 • Annenin daha önce meme implantı veya diğer meme cerrahi operasyonları geçirmesi
 • İstenmeyen gebelik sonrası doğum
 • Göğüs ucunun olmaması veya içe dönük olması
 • Yanlış emzirme pozisyonları
 • Hamilelik komplikasyonları
 • Bebeğin meme ucunu kavrayamaması veya düzensiz davranışı
 • Annenin yetersiz beslenmesi
 • Annenin bu konuda bilgi eksikliğinin olması
 • İkiz veya üçüz gibi çoklu doğum

Etkisiz Emzirme Belirtileri

Emzirme sorunları yaşandığında bazı belirtiler gözlemlenebilir. Etkisiz emzirme tanısının konulmasına neden olabilecek bu belirtiler:

 • Yenidoğanlarda anormal kilo kaybı
 • Bebeğin doyduğunu gösteren belirtilerin olmaması
 • Bebeğin sürekli ağlaması ve huzursuz bir hal
 • Bebeğin yetersiz dışkılaması
 • Bebeğin yeterli miktarda kilo alamaması
 • Emzirme esnasında sürekliliğin sağlanamaması
 • Göğüslerdeki sütün boşaltılamaması nedeniyle ağrı
 • Bebeğin meme ucunu kavrayamaması
 • Oksitosin hormonu etkilerinin gözlemlenmemesi
 • Anne sütünün çok az gelmesi

Etkisiz Emzirme Tanısı Hemşirelik Bakım Planı

Etkisiz emzirme bakım planı, emzirme sorunlarının giderilmesi için hazırlanmış bir rehberdir. Şimdi, bu plana göz atalım ve takip edilmesi gereken girişimlere kısaca değinelim…

Meme ucu yapısını değerlendirin: Sorunsuz bir emzirme söz konusu olduğunda, annenin göğüs ucunun yapısı önemlidir. İçe dönük ya da düz bir meme ucu varsa,bebeğin meme ucunu kavrayabilmesi için C  veya V tutma şekli gibi farklı tutma şekilleri ya da pozisyonları önerin. Ek olarak, emzirme esnasında bebeğin ağzına birkaç damla anne sütü damlatılmasını tavsiye edin. Daha detaylı bilgi için bakınız: Göğüs ucu olmayan anneler nasıl emzirir?

Annenin göğüs ucu yarası varsa, bu konuda neler yapabileceği hakkında bilgilendirme yapın ve uzun süreli geçmeyen yaralardan şikayetçiyse doktora yönlendirin.

Bebeğin beslenme sırasındaki durumunu gözlemleyin: Bebekler en iyi sessiz ve uyanık durumdayken emerler. Uykulu bir bebeği veya aşırı derecede aç ve ağlayan bir bebeği emzirmeye çalışırken zorluk ortaya çıkar.

Doğru emzirme pozisyonu hakkında bilgilendirin: Yanlış pozisyon nedeniyle bebeğin emme güçlüğü yaşadığını düşünüyorsanız, doğru emzirme pozisyonunu anneye gösterin ve bu konuda detaylı bilgilendirme yapın.

Emzirmeyi etkileyebilecek psikososyal faktörleri değerlendirin: Annenin emzirmeye karşı tutumu, başarılı emzirme süreci için kritiktir. Yoğun stres ve anksiyete gibi psikolojik durumlar ve çalışan bir anne ise iş hayatı, annenin emzirme konusundaki düşüncelerini olumsuz yönde etkileyebilir.

Oksitosin salınımının belirtilerini değerlendirin: Emzirme sürecinde oksitosin hormonu önemlidir. Memelerde karıncalanma hissi, memelerden süt damlaması ve uterus krampları oksitosin salınımının göstergesidir ve sütün bebeğe aktarılması için gereklidir.

Bebeğin emme ve sütü yutma düzenini gözlemleyin: Bebek yeterince emdiğinde kulakların üzerinde görünen kas hareketleri olur. Anne sütü aktif olarak akarken, bebekler saniyede bir oranında emer ve süt arzı arttıkça yutma artar.

Süt akışını artırmaya yönelik tavsiyelerde bulunun: Anneye göğsüne masaj yapmasını ve bebeğin gazının alınmasını öğretin. Ayrıca, bebeğin yutkunması yavaşladığında diğer memeye geçmesi gerektiğini söyleyin. Emzirme eylemi ne kadar az yapılırsa süt üretimi o derece azalır. Bir başka ifadeyle, çok emzirdikçe daha çok süt tedariği meydana gelir. Bu konuyu anneye anlatın ve emzirme eyleminin her iki memeden yapılması gerektiğini dile getirin.

Bebeğin beslenmesi ve annenin rahatlaması için süt sağımı: Memelerdeki sütün boşaltılmaması nedeniyle bazı anneler göğüs ağrıları yaşayabilir. Anneyi rahatlatmak ve bebeği beslemek için yardımcı araçlar kullanarak anne sütünün sağılmasını sağlayın. Bunun nasıl yapılması gerektiğini anneye öğretin.

Bebeğin kilosu, beslenme sıklığı ve boşaltımını kaydedin: Etkisiz emzirme sorunu yaşayan bebeklerde kilo kaybı yaygın gözlemlenir. Ayrıca, yetersiz dışkılamaya sahiptirler. Bunları ve annenin göğüslerindeki süt durumunu gözlemleyerek kaydedin.

Uygun sütyen tavsiyesinde bulunun: Polyesterden yapılan naylon çmaşırlar teri emmez. Özellikle yaz aylarında pişik, yara ve mantar enfeksiyonları gibi soruna neden olabilir. Emziren annelere, pamuklu (penye) emzirme sütyenlerini kullanmasını tavsiye edin.

Emzirmenin anne ve bebeğe olan faydalarını anlatın: Emzirme sorunlarının bazıları, aslında annenin emzirmek konusunda ”gönülsüz” olmasıyla ilgilidir. Anne sütünün ve emzirmenin hem anneye hem de bebeğe olan katkılarını anlatın. Bu, annenin bebeğinin emzirmek istemesinde teşvik edici bir rol oynayacaktır.

Bebeğin nasıl emzirilmesi gerektiğine dair bilgilendirici bir broşür varsa anneye vermeyi unutmayın. Son olarak, etkisiz emzirmenin ciddi bir sağlık sorunu nedeniyle meydana geldiğini düşünüyorsanız, bu konuyu mutlaka doktorla paylaşın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ