MorTilki.Com

Tetanoz Aşısının Yan Etkileri Nelerdir? Tetanoz Aşısı Sonrasında Banyo Yapılır mı?

Tetanoz Aşısının Yan Etkileri Nelerdir? Tetanoz Aşısı Sonrasında Banyo Yapılır mı?

Tetanoz, nadir görülen ancak potansiyel olarak oldukça tehlikeli bir hastalıktır. Kasların sertleşmesine ve sıkılaşmasına neden  olan bu hastalık, toprakta ve gübrede yaşayan Clostridium tetani isimli bakterinin açık yara veya çiziklerden vücuda girmesiyle ortaya çıkar. Bilinen bir tedavisi olmasa da tetanozla mücadelede en etkili yöntem aşıdır. Diğer yandan, herhangi bir aşıda olduğu gibi tetanoz aşısı da bazı yan etkilere yol açabilir.

Tetanoz hastalığını bir başkasından kapmazsınız. Başka bir ifadeyle, tetanoz insandan insana buşamaz. Hastalığa neden olan bakteriler, toz, toprak ve gübre yığınlarında bulunur. Clostridium tetani isimli bu bakteriler, açık yaralardan ve hatta küçük bir çizikten bile kolaylıkla vücuda girebilir ancak çivi gibi hijyenik olmayan metallerin saplanması sonucu enfekte olmak daha olasıdır. Eğer yanlışlıkla paslı bir çiviye bastıysanız, ilk gündeme gelen konunun tetanoz aşısı olması bu yüzdendir.

Dünya genelinde tetanozun bilinen herhangi bir tedavisi yoktur. Bununla birlikte, bu hastalıkla mücadelede en etkili yöntem hiç şüphesiz tetanoz aşısıdır. Ülkemizde bu aşı, bebeklere ikinci, dördüncü ve altıncı aylarında beşli karma aşısı içinde yapılır. 18. ayın sonunda ise pekiştirme aşısı vurulur. Ek olarak, 11 ila 12 yaşları arasında ve her 10 yılda bir kere tetanoz aşısı yapılır.

Tetanoz aşısı, omuzdan (deltoid kası) yapılır ve aşıyı yaptıran çoğu insan herhangi bir semptom yaşamaz ancak diğer tüm aşılarda olduğu olduğu gibi bazı kişilerde yan etkiler gösterebilir. Şimdi, tetanoz aşısının yaygın görülen hafif yan etkilerini ve nadir görülen ciddi yan etkilerini maddeler halinde sıralayalım…

Tetanoz Aşısının Yaygın Görülen Yan Etkileri

Tetanoz aşısı sonrası görülen yan etkilerin çoğu hafif şiddetlidir ve genellikle birkaç gün içinde kendiliğinden geçer. Öte yandan, bu yan etkilerin büyük çoğunluğu, vücudun hastalığa karşı bağışıklık oluşturmak için tepki verdiğinin bir işaretidir.

Enjeksiyon bölgesinde ağrı, şişme veya kızarıklık: Tetanoz aşısının en sık görülen yan etkisi enjeksiyon bölgesinde (aşının yapıldığı noktada) şişme, kızarıklık ve ağrıdır. Aşıyı vurulan her 10 kişiden 8’inde görülür. Panik yapmayı gerektiren bir durum değildir ve genellikle en çok 2 ila 3 gün içinde kendiliğinden geçer.

Hafif ateş: Tetanoz aşısı sonrası ateş yaygın görülen bir diğer yan etkidir. 38 dereceye kadar hafif ateş yükselmesi sık görülür. Çoğu zaman ciddi bir sağlık riski oluşturmaz ve kendiliğinden geçer. Yine de reçetesiz olarak satılan ağrı kesici-ateş düşürücü ilaçlar kullanılarak rahatlama sağlanabilir.

Baş ağrısı ve vücut genelinde ağrılar: Tetanoz aşısının yaygın görülen hafif şiddetli yan etkilerinden bir diğeri baş veya vücut genelinde ağrıdır. Ağrı ve sızılar çok rahatsız ediyorsa, ibuprofen gibi reçetesiz bir ağrı kesici alınabilir. Ayrıca bol sıvı almak ve dinlenmek bu konuda önemlidir.

Halsizlik ve yorgun hissetmek: Aşı sonrası bir süreliğine kendinizi yorgun hissetmeniz normaldir. Tetanoz aşısı sonrası her 4 kişiden 1’inde görülür. Daha önce belirttiğimiz yan etkilerde olduğu gibi vücudun tetanoza karşı bağışıklık oluşturmak için çalıştığının bir işaretidir. Bu süre zarfında yorucu aktivitelerden kaçının ve istirahat edin.

Bulantı, kusma ve ishal: Tetanoz aşısının ardından mide bulantısı, kusma ve ishal gibi semptomlar, aşının hafif dereceli yan etkisi olarak kabul edilir. Bununla birlikte, bu yan etkiler aşıyı vurulan her 10 yetişkinden 1’inde görülür. Mideyi fazla zorlamayacak besinleri tüketin, istirahat edin ve bol su için.

Tetanoz Aşısının Nadir Görülen Ciddi Yan Etkileri

Tetanoz aşısının ciddi yan etkileri çok nadir görülür. Bununla birlikte, aşağıdaki belirtiler sizde varsa tıbbi yardıma ihtiyaç duyabileceğiniz için en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir.

 • Nefes almada ve yutmada güçlük
 • Kalp atışında hızlanma
 • Yüz, göz ve solunum yollarında şişlik
 • Baş dönmesi
 • Boğazda, ayaklarda ve ellerde şiddetli kaşıntı
 • Kurdeşen
 • Enjeksiyon bölgesinde durdurulamayan kanama, anormal derecede şişlik veya tahammülü zor ağrı.

Kimler Tetanoz Aşısı Olmamalıdır?

Tetanoz aşısı nüfusun büyük bir kısmı için güvenli olsa da bazı istisnai kişiler bu aşıdan kaçınmalıdır. Bu nedenle, eğer aşağıdakilerden biri sizin için geçerliyse, aşıyı yaptırmadan önce doktorunuzla konuşmayı unutmayın.

 • Daha önceki tetanoz aşısının ardından ciddi bir alerjik reaksiyon yaşadıysanız
 • Çocukluk dönemlerindeki tetanoz aşısı sonrası ciddi nöbetler veya koma yaşadıysanız
 • Guillain Barre Sendromu (GBS) hastalığınız varsa
 • Aşının yapılacağı gün kendinizi hasta hissediyorsanız.

Tetanoz Aşısından Sonra Banyo Yapılır mı?

Aşı sonrası duş almak, denize veya havuza girmek gibi konular çoğu insanın kafasında soru işaretleri oluşturabiliyor. Verem aşısı dışındaki tüm aşıların ardından banyo yapılabilir. Bir başka ifadeyle, enjeksiyon yapılan bölgenin su ile temasında hiçbir sakınca yoktur. Gebelikte olup olmadığına bakılmaksızın tetanoz aşısı sonrası banyo yapılabilir. Bu konuda yalnızca verem aşısının istisnai bir durum olduğunu unutmamak gerekir.

Sonuç:

Tetanoz aşısının yan etkileri genellikle hafiftir ve en fazla birkaç gün içinde kendiliğinden geçer. Bununla birlikte, aşı olduktan sonra çoğu yetişkin bu yan etkilerin hiçbirini yaşamaz. Ciddi yan etkileri ise oldukça nadir olmasına rağmen tıbbi yardım alınması gerekebilir.

Tetanoz hastalığının herhangi bir tedavisinin olmadığını ve bu konudaki en önemli silahın tetanoz aşısı olduğunu unutmayınız. Tetanoz ve diğer aşılar hakkında sizi en iyi bilgilendirecek kişi doktorunuzdur. Bu nedenle, aklınıza takılan soruların cevabını almak için lütfen doktorunuza danışın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ