MorTilki.Com

Siyah Sarımsak Nedir? Antioksidan Deposu Siyah Sarımsağın Faydaları

Siyah Sarımsak Nedir? Antioksidan Deposu Siyah Sarımsağın Faydaları

Sarımsağın orta çağdan beri faydaları gözlemlenmiş ve günümüz modern dünyasında şifalı bir bitki olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Nitekim sarımsak, antiparazitik, antibiyotik ve güçlü antioksidan deposu olması nedeniyle soğuk algınlığından basura kadar, tarih boyunca birçok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. Peki ama faydalarının bilimsel olarak kanıtlanmış olmasına rağmen yoğun kokusu ve tadı nedeniyle sarımsak tüketemiyorsanız ne yapacaksınız? İşte tam bu noktada siyah sarımsak devreye giriyor!

Tarihsel kayıtlardan edindiğimiz bilgilere göre birçok hastalığın tedavisi için ilkel toplumların sarımsak kullandığını biliyoruz. Son 20 yıldır sarımsağın faydaları üzerinde klinik çalışmalar yapan bilim insanlarının sonuç raporları da geçen yüzyıllardaki hekimlerin sarımsağa verdiği önemi destekler nitelikte. Sarımsak, kalbe iyi gelir, kötü kolesterolü düşürür, kan şekeri seviyelerini iyileştirir ve enfeksiyonlarla savaşmak için bağışıklık sisteminin ihtiyaç duyduğu beyaz kan hücresi aktivitesini uyarır.

Kanıtlanmış onlarca faydası olmasına rağmen beyaz sarımsağın güçlü kokusu ve yoğun tadı nedeniyle gerektiği kadar tüketmek zor olabiliyor. Tamda bu noktada devreye kokusuz siyah sarımsak giriyor. Siyah sarımsak ağız kokusu yapmadığı gibi besin değerleri açısından daha zengin. Peki ama siyah sarımsak tam olarak nedir? Farklı bir tohumu var mı? Siyah sarımsak nerede yetişir? İşte siyah sarımsağın faydaları ve merak edilen diğer detaylar hakkında kapsamlı bir rehber…

Siyah Sarımsak Nasıl Oluşur?

Siyah sarımsaklar, bildiğimiz beyaz sarımsakların fermente edilmiş halidir. Cinsine göre 14 gün ila 60 gün arasında yüksek sıcaklıklarda fermente edilen beyaz sarımsaklar siyaha dönüşür. Bu işlem, sarımsakta doğal olarak bulunan Allisin isimli maddenin fermente sürecinde S-Allilsistein isimli maddeye dönüşmesiyle ve süreç içinde sarımsağın koyu renk pigmentlerine neden olan melanoidin üretmesiyle meydana gelir.

Görüldüğü gibi siyah sarımsağın ilk hali, aslında hepimizin bildiği beyaz sarımsaktır. Siyah sarımsaklar, beyazlardan farklı bir tür değildir ve ayrıca bir tohumu yoktur. Bu nedenle, siyah sarımsak nerede yetişir? Sorusu ile beyaz sarımsak nerede yetişir? Sorusu aynı şeydir. Sonuç olarak, her ikisi de aynı bitkidir.

Siyah Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Sarımsağın fermente edilerek siyaha dönüştürülmesi, sarımsağın kokusunu gidermekle kalmaz, besin değerlerini de yükseltir. Fermantasyon sonrası sarımsaktaki B1, B2, B3, B6, folat, magnezyum, fosfor, sodyum, çinko, demir, manganez, kalsiyum gibi vitamin ve mineraller, inanması güç olsa da neredeyse iki katına çıkar. Tüm bunların toplamı, siyah sarımsağı harika bir antibakteriyel, antienflamatuar ve antioksidan kaynağı yapar.

Kan şekeri seviyelerini dengeler: Beyaz sarımsak gibi siyah sarımsak da vücuttaki insülin dengesini düzenlemek ve şeker seviyesini dengelemek için harikadır. Sağlık uzmanlarına göre, siyah sarımsakta bulunan antioksidanlar ve besinler, kandaki trigliserid seviyesini etkili bir şekilde düşürebilir, şekeri yönetebilir ve kilo kontrolüne yardımcı olabilir.

Kalp sağlığını destekler: Günde 1 diş sarımsak yemenin kalp hastalıkları riskini önemli ölçüde azaltabileceğini biliyor muydunuz? Sarımsak, kalp krizi ve felç riskini en aza indiren harika bir besindir. Yakın tarihli bir araştırmaya göre siyah sarımsak, kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olan kötü kolesterolü (LDL) ve trigliseridleri düşürmek konusunda harika çalışır.

Beyin fonksiyonlarını güçlendirir: Siyah sarımsak, beyaz sarımsakla mukayese edildiğinde daha yüksek besin değerlerine sahiptir. Düzenli tüketimi beyin sağlığı için harikadır. Demans ve Alzheimer gibi hastalıkların oluşma riskini azaltır. Dahası, antioksidan ve antienflamatuar özellikleri vücuttaki hasarlı hücrelerin iyileştirilmesine yardımcı olur.

Hastalıkları önleme konusunda etkilidir: Sarımsakların antioksidan deposu olduğu sır değil. Ancak, siyah sarımsaklar söz konusu olduğunda, bu ikiye katlanır! Antioksidanlar, hastalıkların vücut hücrelerine saldırmasını engeller ve hatta yaşlanma sürecini yavaşlatabilir. Siyah sarımsak çok fazla antioksidan içerdiğinden, romatoid artritten soğuk algınlığına kadar birçok hastalığa ve serbest radikal hücre hasarına karşı koruma sağlar.

Kansere karşı korur: 2007 yılında Japon bilim insanlarının yaptığı bir çalışmada, siyah sarımsağın tümür boyutunu azaltabildiği görüldü. Düzenli olarak sarımsak tüketmek, mide kanseri ve kolorektal kanserin (kolon & kalın bağırsak kanseri) önlenmesini sağlayabilir.

Karaciğeri temizler: Sarımsak en iyi karaciğer temizleyici besinlerden biridir. Beyaz sarımsaklara nazaran daha güçlü besin değerlerine sahip siyah sarımsaklar, karaciğeri toksinlerden arındırmak söz konusu olduğunda harika çalışır. Bu nedenle, karaciğer sağlığı için aşırıya kaçmadan siyah sarımsak tüketmek iyi bir fikirdir.

Saça ve cilde iyi gelir: Sarımsağın saç ve cilt üzerindeki olumlu etkilerini daha önce duymuş olmalısınız. Sarımsakta bulunan bileşenler, saç ve cilt sağlığını destekler. Ciltteki erken yaşlanma belirtilerini geciktirir ve saçlarda dökülmeyi azaltır. Saç ve cilt için siyah sarımsağı yemek veya topikal olarak kullanmaktan (sürmekten) ziyade, ”siyah sarımsak ekstresi” olan ürünleri kullanmak daha iyi bir fikirdir. Saç için siyah sarımsak şampuanlarını, cilt için ise siyah sarımsak yağını kullanabilirsiniz.

Siyah Sarımsağın Zararı Var mı?

Siyah sarımsağın bilinen herhangi bir zararı yoktur. Beyaz sarımsak yediğinizde herhangi bir yan etki görmüyorsanız muhtemelen siyah sarımsak da sizin için güvenlidir. Bununla birlikte, fazla tüketimi istenmeyen bazı sorunlar ortaya çıkarabilir. Bunlar, mide yanması, reflü, mide ekşimesi, kusma, şişkinlik ve ishaldir. Bu nedenle, günde en fazla 3 diş sarımak yenmesi tavsiye edilir.

Ayrıca, antikoagülanlar, antiplatelet, hipoglisemik ve insülin gibi bazı ilaçlarla potansiyel olarak reaksiyona girebileceğinden bu tür ilaçları kullanan kişilerin, beyaz veya siyah olduğuna bakılmaksızın sarımsak tüketiminde dikkatli olması gerekir.

Siyah Sarımsak Nasıl Tüketilir?

Siyah sarımsağın tüketim şekli beyaz sarımsaktan farklı değildir. Renk olarak iştah açıcı olmasa da yüksek besin değerleri nedeniyle salata ve yemeklere eklemek akıllıca bir fikirdir. Güveç yemeğine, çorbalara, soslara ve diğer birçok tarifine uyum sağlar. Diğer yandan, kokusuz olması nedeniyle çiğ olarak yenmesi mümkündür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ