MorTilki.Com

Ejder Meyvesi Nedir? Namı Diğer Pitayanın Eşine Az Rastlanan Muhteşem Faydaları

Ejder Meyvesi Nedir? Namı Diğer Pitayanın Eşine Az Rastlanan Muhteşem Faydaları

Meyveler, sulu kıvamları, eşsiz lezzetleri ve zengin besin değerleriyle en sağlıklı besinlerdir ancak bazı meyve türleri birçok ek özelliği sayesinde diğerlerinden daha cezbedici olabiliyor. Ejder meyvesi veya diğer ismiyle pitaya bunlardan biri. Tropik bir meyve olan ejder meyvesini daha önce yemediyseniz, eminim aşağıdaki faydalarını okuduktan sonra tadına bakmak isteyecekseniz.

Ejder meyvesi, kaktüsgiller familyasına mensup hylocereus undatus isimli tropik bir bitkinin meyvesidir. Daha önce bu güzelim meyveyle sıkça karşılaşmamamızın veya çoğumuzun bu enfes lezzeti halen tatmamamızın nedeni Tayland, Tayvan, Vietnam, Singapur gibi Güneydoğu Asya ülkelerinde, Orta Amerika ülkelerinde ve Meksika‘da yetişiyor olması. Güzel haber, son yıllarda 20’ye yakın üretici tarafından Mersin‘de sera ortamında yetiştirilmeye başlandı. Elbette bu, ejder meyvesini (pitaya) önümüzdeki yıllarda pazar tezgahlarında ve market reyonlarında sıkça görebileceğimiz anlamına geliyor. Şu an için ise fiyatı biraz tuzlu. Nitekim, ejder meyvesinin tanesi 15 ila 25 lira arasında satılıyor.

MorTilki.Com ekibi olarak, ejder meyvesinin sağlığa olan muhteşem faydalarını sıralayarak, ejder meyvesi nasıl yenir? ve ejder meyvesinin tadı nasıldır? Gibi merak edilen soruları cevaplandırmaya çalıştık. İşte, ejder meyvesi (pitaya) hakkında geniş kapsamlı bir rehber…

Ejder Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Elbetteki tüm meyveler faydalıdır ve ayrım yapılmadan hepsi ”dozunda” tüketilmelidir ancak pitayanın oldukça düşük kalorili olması ve zengin besin içeriği onu daha cazip bir meyve haline getiriyor. Ejder meyvesi yiyerek elde edebileceğiniz kazanımları öğrenmek için okumaya devam edin…

Düşük kalorili zengin besin değeri: Ejder meyvesi, temel vitamin ve minerallerle dolu düşük kalorili bir meyvedir. 100 gr olan bir porsiyonunda, 1,2 gr protein, 3 gr lif, 3 mg C vitamini, 25 mg kalsiyum ve 50 mg magnezyum bulunur. Bunlara ek olarak, hatırı sayılır oranda A vitamini, E vitamini, demir ve fosfor ihtiva eder. Dahası, tüm bunların toplamı yalnızca 60 kaloridir.

Antioksidan zenginidir ve yağsızdır: Pitaya meyvesi, flavonoidler, fenolik asit ve betasiyanin gibi antioksidanlar açısından zengindir. Bu doğal maddeler, kanser ve erken yaşlanma gibi hastalıklara yol açabilen serbest radikaller ile reaksiyona geçerek hücrelere zarar vermesini engeller. Doğal olarak yağ içermez ve yüksek lif oranı ile hem sindirim dostudur hem de uzun süre tokluk hissi verir.

Bağırsakların çalışmasını iyileştirir: Ejder meyvesi, bağırsaklardaki faydalı bakterileri besleyen probiyotik içerir. Vücuda daha fazla probiyotik alınması, bağırsaklardaki iyi ve kötü bakterilerin dengesini sağlar. Faydalı bakteriler olan laktobasillerin ve bifidobakterilerin büyümesini teşvik eder. Bunlar, diğer zararlı virüs ve bakterileri öldürürken sindirime yardımcı olur.

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Vücudun hastalıklarla savaşma kabiliyeti aslında ne yediğimizle ve ne içtiğimizle yakından alakalıdır. Ejder meyvesinde bulunan C vitamini ve diğer antioksidanlar, beyaz kan hücrelerini destekleyerek bağışıklık sistemini güçlendirir. Bağışıklık sisteminin güçlü olması, herhangi bir hastalığa yakalanma riskini azaltır, hastalıklardan en az zararla ve en kısa sürede iyileşmeyi sağlar.

Kandaki demir seviyesini artırır: Yakın tarihli bir araştırmaya göre dünya genelindeki insanların %28’inin demir eksikliği olduğu düşünülüyor. Oysa ki demir vücudun hayati organlarının etkili bir şekilde görevini yerine getirebilmesi için oldukça önemlidir. Vücuttaki oksijeni taşır ve enerji verir. Ejder meyvesinde bulunan demir, günlük ihtiyacın önemli miktarını karşılar. Dahası, harika bir magnezyum kaynağıdır.

Lifli yapısıyla tok tutar ve zayıflamaya yardımcıdır: Son yapılan araştırmalar, lifli besinlerin kolon kanserine karşı koruyabileceğini, kalp hastalıklarını önleyebileceğini ve tip 2 diyabet konusunda olumlu etkileri olabileceğini gösteriyor. Ejder meyvesi mükemmel bir lif kaynağıdır. Sağlık yararları dışında, tok tutmaya yardımcı olarak kilo verme sürecinde tüketmek için iyi bir seçenektir.

Kan şekerini düşürür ve karaciğer yağlanmasını azaltır: 2010 yılında fareler üzerinde yapılan klinik bir çalışmada, ejder meyvesinin kan şekerini düşürebileceği ve karaciğer yağlanmasını azaltabileceğine dair önemli bulgulara rastlandı. Ek olarak, kalp sağlığı üzerinde önemli etkileri olduğu görüldü. Diğer yandan, pitaya meyvesinin kan şekeri seviyelerini dengelediği ve karaciğer yağlanmasını azalttığı konusunda önemli veriler elde edilmiş olsa da bu çalışmaların insan denekler üzerinde yapılmadığını bilmek önemlidir.

Ejder Meyvesinin Zararı Var mı?

Ejder meyvesi güvenli olarak kabul edilir ve gönül rahatlığıyla tüketilebilir ancak çok nadir de olsa bu meyvenin yan etkileri gözlemlenmiştir. Bunlar, dil şişmesi, kurdeşen, bulantı ve kusmadır. Ejder meyvesi nedeniyle hastalanarak tedavi altına alınan rapor edilmiş vaka sayısı, dünya genelinde yalnızca ikidir. Söz konusu 2 kişinin, ejder meyvesine karşı alerjileri olduğu saptanmıştır. Bu istisnai durumlar dışında pitayanın herhangi bir zararı veya yan etkisi gözlemlenmemiştir.

Ejder Meyvesinin Tadı Neye Benziyor?

Bu egzotik meyve, sağlık yararları dışında harika bir damak tadına sahiptir. Kivi ve armut arasında hafif tatlı bir tadı vardır. Bazı ülkelerde çilek armudu ismiyle bilinmesinin nedeni budur. Oldukça hoş bir lezzeti olan ejder meyvesinin üretilen 3 ayrı çeşidi vardır. Bunların en yaygını, pembemsi dış renkli, çörek otu benzeri siyah çekirdekli ve beyaz iç posalıdır. Daha az yaygın olan cinsinin dış rengi sarıdır. Nadir olarak üretilen bir başka türünün ise içi kırmızı veya mordur.

Ejder Meyvesi Nasıl Yenir?

Yaygın olarak üretilen ejder meyvesi cinsinin, kalın ve pembe renkli dış kabuğu vardır. Bu kalın dış kabuk yenmez. Kabuğunu soyarak geriye kalan kısımlarını afiyetle yiyebilirsiniz. İçindeki kivi çekirdeklerini anımsatan küçük nokta şeklinde çekirdekleri ayıklamanıza veya herhangi bir şekilde pişirmenize gerek yoktur. Beyaz iç posasını çekirdekleriyle birlikte tek başına yiyebilir veya meyve kokteyllerine ya da salatalara karıştırabilirsiniz.

Ejder meyvesi buzdolabında 5 güne kadar saklanabilir. Ek olarak, buzdolabı poşetine koyularak buzluğa atıldığında 3 aya kadar tazeliğini koruyabilir.

Sonuç:

Ejder meyvesi veya diğer adıyla pitaya, kaktüs ailesinden olan tropik bir bitkinin mahsulüdür. Son yıllarda ülkemizde de yetiştirilmeye başlayan bu meyve, zengin besin içeriği sayesinde birçok sağlık faydasına sahiptir. Düşük kalorili olması sebebiyle diyet yapanlar için de ideal bir seçimdir. Herhangi bir zararı veya yan etkisi yoktur.

Kalın dış kabuğunu soyarak veya bıçakla kesip içini kaşıkla çıkararak çiğ olarak tüketilebilir. Kivi ve armut arasında hafif tatlı bir tadı olan bu meyve, buzdolabında 5 gün, buzlukta ise 3 aya kadar saklanabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ