MorTilki.Com

Nefes Terapisi Nedir? Doğru Nefes Almanın Sağlığa Faydaları

Nefes Terapisi Nedir? Doğru Nefes Almanın Sağlığa Faydaları

Nefes terapisi, zihinsel, fiziksel ve ruhsal sağlığı iyileştirmek için kullanılan bir solunum egzersizidir. Günümüzde birçok nefes terapisi türü bulunmaktadır ve her birinin kendine özgü yöntemleri mevcuttur. Nefes terapilerinin amacı, insanlara daha iyi bir öz farkındalık duygusu kazandırmak ve kendi kendilerini iyileştirme yeteneklerini artırmaya destek olmaktır.

Nefes almak, dış ve iç faktörlere otomatik olarak uyum sağlayan bilinçsiz bir süreçtir. Bilinçli ve dikkatli nefes alma, çoğu zaman yoğun fiziksel efor sonrası veya doğum gibi istisnai durumlarda gerçekleşir. Yanlış nefes almak, uzun vadede vücut için bazı olumsuz sonuçlar doğurabilir. Düzenli ve doğru uygulanan nefes terapileri, yaygın olarak karşılaşılan psikolojik bozukluklara olumlu etkilerinin yanı sıra, bazı fiziksel şikayetlerin önlenmesine de katkı sağlar.

Nefes Almanın Önemi

Organizmamıza yaşam için ihtiyaç duyduğumuz her şey, kan dolaşımı yoluyla sağlanır. Buradaki en önemli unsur oksijendir. Oksijen, diğer maddelerden farklı olarak vücutta depolanamadığından solunumun sürekli olması gerekir. Nefes alma yoluyla kana karışır ve oradaki hücrelere taşınırken aynı zamanda karbondioksit uzaklaştırılır. Solunum işlemi sırasında havadan oksijen emilir ve kandan karbondioksit salınarak tekrar nefes verir.

Artan fiziksel aktivite ile solunum hızı yükselir. Çünkü hücreler daha fazla oksijene ihtiyaç duyar ve bu nedenle artan karbondioksit yükünün dengelenmesi gerekir. Yetişkinler için istirahatte ortalama solunum hızı dakikada 12 ila 16 soluktur. Normal bir nefesle yaklaşık 0,5 litre hava alırız. Karşılaştırıldığında: Bebekler uyanık olduklarında genellikle dakikada 40 kez nefes alıp verirler.

Soluduğumuz havanın yaklaşık yüzde 78’i azot, yüzde 21’i oksijen, yüzde 1’i asal gaz ve yüzde 0,03’ü karbondioksitten oluşur. Oksijensiz yaklaşık dört dakika sonra beyin hücreleri ölmeye başlar. Bu da beyin hasarına ve nihayetinde ölüme yol açabilir.

Nefes Terapisinin Amaçları

Yukarıda da belirtildiği gibi, nefes almak bilinçsiz bir eylemdir fakat kontrol edilebilir. Solunum terapisinde, bilinçsiz nefes alma sürecini daha iyi algılamayı ve kontrol etmeyi öğrenirsiniz. Nefes terapisinin çok sayıda farklı türü bulunmaktadır ve şunlar hedeflenmektedir:

 • Diyafragmatik solunumu aktive etmek ve güçlendirmek.
 • Astım veya kronik bronşit gibi solunum hastalıklarının tedavisini kolaylaştırmak.
 • Yanlış veya sığ solunumu düzeltmek ve akciğerlerde oksijen alımını teşvik etmek.
 • Doğum esnasında doğru solunumu uygulamak.
 • Meme ameliyatlarından sonra rehabilitasyon amaçlı.
 • Fiziksel hastalıkların duygusal etkilerini azaltmak.
 • Halsizlik, depresyon ve uyku bozuklukları gibi psikosomatik sorunlara destek olmak.

Nefes Terapisinin Faydaları

Solunum terapisi, nefesi etkileme yardımı ile hastalıkların tedavisine yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Bu nedenle çeşitli fiziksel ve duygusal şikayetlerde hastalığın seyrini hafifletebilir veya önleyebilir. Bilinçsiz nefes alma sürecini bilinçli olarak algılamak ve sağlığı olumlu etkileyecek şekilde kontrol etmek için özel nefes egzersizleri kullanılabilir.

Doğru nefes almak, vücuttaki hücreleri onarır ve hücreleri yeni enerjiyle doldurur. Stresin azaltılması ve sinir sisteminin restorasyonu için önemli olan vagus sinirini harekete geçirir. Vagus siniri, beyinden geçen ve vücuttaki tüm hayati organları besleyen bir sinirdir. Bu sinir, gevşemeyi ve iyileşmeyi sağlamak için parasempatik sinir sistemini açmaktan sorumludur. Boğaz, kalp ve mide üzerinde sakinleştirici etkisi bulunur. İç organların sağlığını geliştirmesinin yanı sıra, lenfatik sistemi de temizler.

Nefes terapisi tedavisinin uygulama alanları şunlardır:

 • Kas-iskelet ağrıları
 • Dolaşım bozuklukları
 • Migren / baş ağrıları
 • Psikolojik sorunlar
 • Stres belirtileri
 • Konuşma bozuklukları
 • Uykuya dalma ve uykuda kalma zorluğu
 • Yorgunluk hissinin azaltılması
 • Konsantrasyonun artırılması

Olası Riskler ve Tavsiyeler

Nefes terapisi, kişiye fiziksel ve psikolojik açıdan birçok fayda sağlamaktadır. Ancak bilinmesi gereken bazı riskleri de bulunmaktadır. Ciddi bir sağlık sorunuz varsa veya nefes egzersizi uygulamalarından etkilenebilecek ilaçlar kullanıyorsanız, terapiye başlamadan önce mutlaka doktorunuzla konuşmanız gerekmektedir.

Aşağıda belirtilen rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz, nefes terapisi yapmamanız önerilir:

 • Nefes alma güçlüğü
 • Kalp sorunları
 • Yüksek tansiyon
 • Anevrizma geçmişi
 • Kemik erimesi
 • Fiziksel yaralanmalar

Evde Uygulanabilecek Nefes Egzersizi Yöntemi

Düzenli nefes egzersizleri kas gerginliğini azaltabilir, stres seviyelerini azaltabilir ve oksijenasyonu iyileştirebilir. Ayrıca vejetatif sinir sistemini uyumlu hale getirerek, uykuya dalma ve uykuda kalma sorunlarının da başarıyla tedavi edilebilmesini sağlayabilir.

4-7-8 Nefes Tekniği

Nefesinizin farkına varmanın ve ayarlamanın farklı yöntemleri bulunur. Amerikalı doktor Andrew Weil tarafından geliştirilen 4-7-8 nefes alma tekniği, solunum hareketini eğitmek ve solunum sistemini güçlendirmek için etkili bir yöntemdir.

Uygulanışı:

 1. Rahat bir pozisyon seçin ve nefesinizin tamamını ağzınızdan verin.
 2. Ağzınızı kapatın ve içinizden dörde kadar sayarak burnunuzdan yavaşça nefes alın.
 3. Nefesinizi tutun ve yediye kadar sayın.
 4. Son olarak, sekiz saniye boyuncu nefesinizi ağzınızdan verin.

Egzersiz başlangıçta arka arkaya dört kez tekrarlanır. Birkaç hafta sonra tekrarlama sıklığı artırılabilir.

4-7-8 nefes tekniği, nefes alma sürecini kontrol etmeyi öğrenmenin yanı sıra, stresi azaltmaya yarımcı olmakta ve uykuya dalma süresini desteklemektedir. Aynı zamanda korku ve endişeleri de bilinçten uzaklaştırır. Yöntemin vücuttaki işleyişi ise şu şekildedir: Oksijen miktarı dengelenerek stres hormonları azalır. Kan basıncı ve kalp atış hızı düşer. Bunlarla birlikte beden ve zihin dinlenmeye geçer.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ