MorTilki.Com

Maça (Matcha) Çayının Faydaları ve Zararları! Maça Çayı Zayıflatır mı?

Maça (Matcha) Çayının Faydaları ve Zararları! Maça Çayı Zayıflatır mı?

Günümüzde doğal gıdalara olan talep hızla artmaktadır. Bunlardan en dikkat çekeni, geleneksel çaylara kıyasla çok daha fazla yararlı bileşen içeren matcha (maça) çayıdır. Son derece yönlü ve vücut üzerinde farklı etkilere sahip olan matcha çayı, stresi azaltmaya sağlayan amio asitler içermektedir. Ayrıca konsantrasyon, beyin performansı, hafıza ve ruh hali üzerinde de birçok olumlu etkiye sahiptir.

Matcha, Japoncada “öğütülmüş çay” anlamına gelen bir kelimedir. Geleneksel olarak 800 yıldan uzun süredir çeşitli rahatsızlar için tüketildiği bilinmektedir. Japonya’da Budist rahipler tarafından meditasyon içeceği olarak kullanılmaktadır. Günümüzde artan talep nedeniyle, Çin başta olmak üzere bazı uzak doğu ülkelerinde de yetiştirilmeye başlanmıştır.

Matcha (Maça) Çayının Özellikleri ve Faydaları

Kahveye daha sağlıklı bir alternatif içecek olarak Avrupa’da uzun zamandır tercih edilen yeşil renkli bu bitki çayı, matcha bitkisinin en kaliteli yapraklarının çok ince toz halinde öğütülmesiyle ortaya çıkar. Maça çayının üretilmesinde gövde veya diğer kısımlar kullanılmaz. Bu nedenle, bir saatlik çalışmada sadece 30 gr çay üretilebilir.

Fiyatı, yukarıda sıraladığımız nedenlerden dolayı normal bitki çaylarından daha yüksektir. Tadı, bitkinin olgunlaşması esnasında erken ya da geç toplanmasına bağlı olarak, hafif ekşi veya tatlımsı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.

Matcha çayı, diğer çaylara göre yaklaşık on kat daha fazla bileşene sahiptir. Bunlar, karoten, kateşinler, A, B, C ve E vitaminleridir. Rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Bu, içerdiği uyarıcı kafein ve yatıştırıcı amino asitlerin karışımından kaynaklanmaktadır. (Ayrıca bkz. Uyku getiren çaylar

Diğer önemli bir avantajı, aktif bileşenlerinin vücut tarafından geleneksel infüzyonlara göre daha iyi emilebilmesidir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken noktalar, diğer gıdalarda olduğu gibi kaliteli ürün tercih edilmesi ve tavsiye edilen miktarda tüketilmesidir.

1. Canlandırıcı ve Dengeleyici Bir Etkisi Bulunur

Matcha çayı, çok sayıda amino asit içerir ve ana uyarıcı faktör kafeindir. Bunların odaklanmayı artırıcı ve dengeleyici etkisi bulunur. Bir fincan kahvenin yaklaşık yarısı kadar kafein içerir ancak bu bile vücudu canlandırmak için yeterlidir. Bu bileşenler, tüketim sırasında stres hormonlarını hızlı bir şekilde azaltır ve beyindeki alfa dalgalarını güçlendirerek rahat bir ruh hali sağlar.

Amino asit aynı zamanda ruh halini , hafızayı ve konsantrasyonu iyileştirebilir. Ayrıca beyindeki mutluluk hormonlarının üretimini uyarıcı etkiye de sahiptir. Araştırmalar, toz haline getirilmiş yeşil çayın beyin aktivitesini iyileştirebileceğini ve Alzheimer hastalığının etkilerini azaltabileceğini göstermektedir. (Kaynak)

2. İçerdiği Antioksidanlar, Vücudu Hastalıklara Karşı Korur

Matcha çayı, vücudu serbest radikallerden koruyan, iltihaplanmaya karşı koyan ve arterlerin sağlıklı olmasını sağlayan değerli antioksidanlarla doludur. Bazı bilimsel araştırmalar, bu çayın düşük kaliteli yeşil çaydan 137 kat daha fazla antioksidan içerdiğini ortaya çıkarmıştır.

Matcha çayının bir diğer etkisi de EGCG (epigallocatechin gallate) aracılığıyla vücuttaki serbest radikallerle savaşmasıdır. Serbest radikaller hücrelerimize saldırır ve onları çalışmaz hale getirebilir. Bu, çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir.

3. Egzersizlerden Önce Doğal Bir Güç Kaynağıdır

Matcha çayı, antrenman öncesi doğal bir takviye olarak tercih edilebilir. Sporda performansı, dayanıklılığı, bazal metabolizma hızını ve yağ yakımını artırmaya yardımcı olur. İçerdiği kateşinler, vitaminler, mineraller, eser elementler ve kafein gibi etken maddeler bundan sorumludur.

Yukarıda belirtilen etkilerinin görülebilmesi için, matcha çayı içtikten yaklaşık 10-20 dakika sonra bir bardak su (0.3l) içmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Bu, çayın içerdiği bileşenlerin vücut üzerinde aşırı yük oluşturmasının önüne geçilebilmesi için önemlidir.

4. Kas Ağrılarını Dindirmeye Yardımcı Olur

Soğuk matcha çayı, sporcular arasında yoğun talep gören bir içecektir. Bunun nedeni, doğal bir güçlendirici olmasının yanı sıra egzersiz sonrası ortaya çıkan kas ağrıları karşısında da etkili olmasıdır. Matcha çayında bulunan kateşin, kuvvet antrenmanı sırasında kas liflerini korur ve destekler.

5. Matcha Çayı Kalp Hastalığı Riskini Azaltır

Kalp hastalığı, dünya çapında önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. Matcha bulunan antioksidanlar, kalp hastalığı riskini % 31’e kadar azaltabilir. Matcha çayı içmek kolesterolü, LDL kolesterolü , trigliseritleri ve kan şekeri seviyelerini düşürebilir.

Yapılan araştırmalara göre, yeşil çay içenlerde kalp hastalığı riski yeşil çay içmeyenlere göre % 31 daha düşük. Bu, yeşil çayın içerdiği antioksidanlardan kaynaklanmaktadır. Üstelik matcha çayı, normal yeşil çaylardan daha fazla antioksidan içermektedir ve buna bağlı olarak daha güçlü etkiye sahiptir. (Kaynak)

6. Matcha Çayı Sağlıklı Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Matcha çayı mükemmel bir yağ yakıcıdır. Uyarıcı bileşenleri ile bazal metabolizma hızınızı artırır ve bu da daha fazla yağ yakılması anlamına gelir. Matcha çayındaki kafein ve kateşinler, yağ ve kalori metabolizmasını etkiler. Lipazı bloke ederek (yağların kullanılmasından sorumlu bir enzim), bağırsakta daha az yağ emilmesini sağlar.

Matcha çayı termojenez sürecini çok güçlü bir şekilde uyarır. Bu, tüketilen gıdaların dinlenirken veya yemekten sonra sindirilirken vücut ısısı üretme sürecini ifade eder. Sindirilen besini işlemek için vücudun enerji harcaması gerekir. Bu şekilde yiyeceklerin bir kısmı tekrar yakılabilir. Sonuç olarak, yağ yakmanızı ve bazal metabolizma hızınızı artırmanıza, iştahınızı azaltmaya ve karaciğer fonksiyonunuzu düzenlemenize yardımcı olur.

Matcha (Maça) Çayının Yan Etkileri ve Olası Zararları

Tüketim dengesinin korunması, her şeyde olduğu gibi matcha çayı için de geçerlidir. Bir bitki çok faydalı olsa bile, aşırı tüketim beraberinde bazı olumsuz etkiler getirebilir. Bu nedenle günde iki fincandan fazla tüketilmemesi tavsiye edilir.

Bir fincan matcha çayı, kaliteli bir yeşil çaydan üç kat daha fazla antioksidan içerir. Daha anlaşılabilir bir dille anlatmak gerekirse; iki fincan matcha çayı, vücuda altı fincan yeşil çay kadar bitkisel besin sağlar. Vücudunuzun bu çayı ne kadar iyi tolere edeceği kişiden kişiye farklılık gösterir.

Çok fazla matcha çayı mide bulantısına neden olabilir. İçeriğindeki yüksek miktardaki bitkisel besin maddeleri, aynı zamanda karaciğer veya böbrek zehirlenmesi semptomlarına da yol açabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ