MorTilki.Com

Sol Kol Ağrısı: Nedenleri, Belirtileri, Kalp Krizi ile İlişkisi ve Tedavisi

Sol Kol Ağrısı: Nedenleri, Belirtileri, Kalp Krizi ile İlişkisi ve Tedavisi

Yaygın karşılaşılan bir durum olan sol kol ağrısı, bir gün öncesinde ağrılık kaldırdıysanız veya kolunuz başka şekillerde yüklendiyseniz ortaya çıkmış olabilir. Ağrı genellikle kaslardan veya sinir sıkışmasından kaynaklanır. Ancak sol kolun üst kısmında ani ve şiddetli ağrı olması durumunda dikkatli olunması gerekir. Bu tür bir ağrı, özellikle yaşlı hastalarda kalp krizinin ilk belirtisidir ve ciddi bir durumdur.

İnsan kolu, üst kol kemiği, dirsek eklemi, çok sayıda kas, bağ, tendon, sinir ve kan damarından oluşur. Çoğu zaman dirsek ile omuz arasındaki alanda meydana sol kol ağrısı, birçok farklı nedene bağlı olarak gelişebilen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle ağrı türleri arasında doğru ayrımın yapılması önemlidir.

Sol Kol Ağrısı Neden Olur?

Kol, hem günlük yaşamda hem de spor sırasında sürekli kullanılan bir uzuvdur. Örneğin, bir şeyler taşırken ve kaldırırken sıklıkla ağır yüklere maruz kalır. Yanlış veya aşırı zorlanma durumunda ya da uzun süre hareketsiz kalması durumunda kolda ağrı oluşabilir.

Sol kol ağrısı, çoğu durumda bir yaralanma veya düşme sonucu ortaya çıkar. Bununla birlikte, ağrının başka nedenleri de olabilir ve ağrı doğrudan koldan gelebilir. Ağrı kolun kendisinden geliyorsa, basit kas ve tendon yorgunluğuna, aşırı zorlanmaya ya da uzun süreli zorlanmaya bağlı olabilir (örneğin iş veya spor sırasında). Ayrıca tendon iltihabı, yaralanmadan kaynaklanan kontüzyon (ezilme), çıkık veya kırık olabilir. Kol ağrısının bir kemik tümörü, eklemleri etkileyen kireçlenme veya artrit gibi bir hastalıktan kaynaklanması da mümkündür.

Ayrıca fıtıklaşmış bir diskin, omurilikteki bir tümörün ve omurgadaki kireçlenmenin bir işareti olabilir. Bununla birlikte, akciğer veya kalp sorunlarına da bağlanabilir. Sol koldaki ağrının nedenleri belirsiz ise, kalp krizi riski göz önünde bulundurulmalı ve vakit kaybetmeden bir doktora görünmelidir.

Belirtileri

Sol kol ağrısına eşlik eden belirtiler büyük ölçüde değişebilir. Kol ağrısının temeli olabilecek çok sayıdaki semptomlar şunlardır:

  • Belirli bir hareketle ortaya çıkan kısa süreli ağrı
  • Yayılan ve şiddetli bir ağrı
  • Yaralanma nedeniyle şiddetli ağrı
  • Kolun deformasyonu veya şişmesiyle ilişkili ağrı
  • Kol hareketiyle artan ağrı
  • Yanma veya karıncalanma hissi
  • Aniden ortaya çıkan, sol kola yayılan ve dinlenirken geçmeyen bir ağrı (kalp krizi belirtisi)

Bu semptomlara omuzda, göğüste, çenede ağrı ve nefes darlığı eşlik ediyorsa, acil tıbbi yardım alınması gerekmektedir. Aynı şey, yaralanmaların ardından şiddetli ağrı hissedilmesi veya hareket kabiliyetinin kısıtlandığı durumlarda da geçerlidir.

Sol Kol Ağrısı ve Kalp Krizi

Sol koldaki ve sol omuzdaki ağrı, akut kalp krizinin en yaygın semptomlarından biridir . Kalp krizi, kalp kasının belirli bölümlerinde görülen kalıcı bir dolaşım bozukluğudur. Çoğu durumda, bir veya daha fazla koroner arter küçük kan pıhtıları tarafından bloke edilir.

Sol kol ağrısı kalp krizinin ana semptomu olarak kabul edilmektedir. Ancak bu ağrı her zaman ortaya çıkmayabilir. “Kalp krizinde hangi kol ağrır?” sorusu da net bir şekilde cevaplanamaz. Her kalp krizinde kol ağrısı olmaz.

Sol kolda ağrıya neden olan kalp krizinin şiddeti, dolaşım bozukluğunun şiddetine ve süresinin yanı sıra bulunduğu yere de bağlıdır. Genelde kalp kasının farklı bölgelerinde kalp krizi meydana gelebilir. Kalp krizinin tam olarak gerçekleştiği yer, hangi koroner arterin etkilendiğine bağlıdır. Örneğin sağ koroner arterdeki tıkanmalar arka duvar bölgesinde kalp krizine yol açar. Oldukça nadir durumlarda, kalp krizi başka hastalıklar tarafından da tetiklenebilir. Böyle bir hastalığın tipik bir örneği perikardittir (ani gelişen kalp zarı hastalığı). Ayrıca kanama meydana gelebilir ve tümörler kalbin üzerinde veya yakınında kalp krizine yol açar.

Kalp krizi genellikle tipik semptomları göz önünde bulundurularak erken teşhis edilebilir. Etkilenen hastaların çoğu, başlangıçtan itibaren şiddetli göğüs ağrısından şikayetçidir. Tipik olarak, göğüs kemiğinin hemen arkasında bir baskı hissi veya göğüs boyunca bir gerginlik hissi vardır. Ek olarak, kalp krizi geçiren birçok hasta aşırı şiddetli bir ağrıyı tarif eder. Bu ağrı göğüste olabileceği gibi sol kol ve omuza da yayılabilir. Etkilenenlerin bazıları boyun, çene, üst karın ve sırtta bile ağrı oluştuğunu belirtmektedir.

Teşhis

Sol kol ağrısı, rahatsızlığa temelindeki duruma göre farklı tedaviler gerektirir. Bununla birlikte, çok sayıda olası nedeni bulunur. Doktor öncelikle bu ağrının koldan mı yoksa başka bir yerden mi kaynaklandığını belirler.

Doktor, çoğu durumda önce tıbbi bir muayene yapar. Ayrıca hastanın faaliyetleri veya önceki yaralanmaları, ağrının tam yeri ve ilişkili semptomlar hakkında bilgi, doktorun tanı koymasına yardımcı olabilir. Teşhisi doğrulamak için bir röntgen çekilebilir. Doktor ağrının sebebinin kolda olmadığından şüphelenirse daha kapsamlı testler yapılabilir.

Sol Kol Ağrısının Tedavisi: İpuçları ve Tedavi Seçenekleri

Teşhis koyduğunda kol ağrısı tedavi edilebilir. Ağrı düşme veya yanlış hareketten kaynaklanıyorsa, doktor kolun bir süre hareketsiz kalması gerektiğini söyleyecektir. Ağrı kesici ilaçlar da verilebilir. Tendinitiniz (tendon iltihabı) varsa, size ayrıca kol desteği, ağrı kesici ilaçlar ve fizyoterapi reçete edilir. Kırık veya kemiğin yer değiştirmesi durumunda, hareketsizleştirme ve alçı uygulaması gereklidir. Fizyoterapi muhtemelen daha sonra reçete edilecektir. Ağrı kalpten geliyorsa, acilen hastane tedavisi gerekir.

Ayrıca günlük yaşamda ağrının önlenmesi veya rahatlamasının sağlanması için bir takım ihtiyati tedbirler alınabilir. Her kol egzersizinden önce ve sonra, ısınma – gerdirme hareketleri ile çok sayıda kol yaralanması ve koldaki ağrı önlenebilir. Bir etkinlik nedeniyle aynı kol hareketini tekrar tekrar yapmanız gerekiyorsa, ağrı oluşma riskini azaltmak için düzenli molalar verilmesi gerekir. Düşme ya da hafif çarpma nedeniyle ağrı hissederseniz, ağrılı bölgeyi bir beze sarılı buzla 10 ila 15 dakika soğutun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ