MorTilki.Com

Refleksoloji Nedir? Ayak Masajının Faydaları ve Riskleri

Refleksoloji Nedir? Ayak Masajının Faydaları ve Riskleri

Refleks bölge tedavisi olarak bilenen refleksoloji, kökeni çok eski tarihlere dayanan ve son dönemlerde yaygınlaşan alternatif bir tedavi yöntemidir. Refleksoloji masajı, derinin belirli bölgelerine uygulanan baskının vücudun farklı bölgelerini etkilediği fikrine dayanmaktadır.

Refleks bölgesi masajlarının en bilineni, refleksoloji ayak masajıdır. Natüropatik tedavi amacıyla uygulanan masaj, vücuttaki fonksiyonel bozuklukları ortaya çıkarmak veya olası tıkanıklıkları gidermek için kullanılır. Ayağın belirli bölgelerine basınç uygulanır ve ortaya çıkabilecek ağrıların ilişkilendirilen organlarla ilgili sorunları gösterdiği varsayılır.

Refleksoloji Nedir?

Refleksolojide insan vücudu on bölgeye ayrılır ve bu bölgelerin ayaklara yansıdığı kabul edilir. Ayak tabanındaki refleks bölgeleri, iç organlar veya vücudun diğer bölgeleriyle bağlantılıdır. Uygun alanlara baskı uygulanarak rahatsızlıklar tedavi edilebilir ya da keşfedilebilir.

Günümüzde farklı refleksoloji çeşitleri bulunmaktadır. Hepsinin ortak noktası, derideki farklı refleks bölgelerinin vücudun ayrı bölgeleri ile bağlantılı olduğu fikridir. Söz konusu refleks bölgeleri, vücudun ayak, el, baş ve kulak kısımlarında bulunmaktadır. Refleks bölgesi terapisinin diğer çeşitleri, periosteal masaj ve bağ dokusu masajıdır.

Refleksolojinin Kökeni

Tarihi eski Mısır dönemine kadar uzanan ve bugün Asya ülkelerinin büyük bir bölümünde yaygın olarak kullanılan ayak refleks bölgesi terapisi, 20. yüzyılın başlarında Amerikalı doktor William Fitzgerald tarafından yeniden uygulanmaya başlanmıştır. Vücudu simetrik olarak düzenleyen ve on bölgeye ayıran Fitzgerald, kasların sinir ucu noktalarıyla belirli organların bağlantılı olduğunu gösteren bir harita hazırlamıştır. Söz konusu yöntem, geride bıraktığımız yıllarda Alman naturopath Hanne Marquardt tarafından daha da geliştirilmiştir.

Ayak Refleksoloji Masajı ve Faydaları

Ayak refleks bölgesi masajı, ayakların sinir yolları ile vücuttaki tüm organlara bağlı olduğu fikrine dayanan bir yöntemdir. Örnek vermek gerekirse; ayak başparmağının altındaki bölge ile aynı taraftaki beyin yarı küresi bağlantılıyken, sol ayak başparmağının belli bir bölgesi de kalp ile bağlantılıdır.

İlgili bölgelere hafif basınç uygulandığında bir ağrı hissedilirse, bu, ilgili organda bir hastalık olduğunun işaretidir. Ortaya çıkan semptomlar, bölgeye yapılacak bir masajla hafifletilebilir veya organın kendi kendini iyileştirme süreci harekete geçirilebilir. Refleksoloji ayak masajının geleneksel tıpta ek olarak kullanılmasının en önemli nedeni budur.

Refleksoloji Ayak Masajı Hangi Hastalıklar İçin Uygulanır?

Tedavi amacıyla değil, mevcut rahatsızlığı destekleyici bir yöntem olarak tercih edilen refleksoloji masajı, özellikle bazı kronik hastalıkların iyileşme sürecini desteklemek amacıyla uygulanmaktadır.

 • İskelet veya kas bozuklukları
 • Spor yaralanmaları
 • Kronik burun tıkanıklığı
 • Baş ağrısı
 • Migren
 • Ağrılı adet krampları (Menstrüel kramplar)
 • Alerjiler

Refleksoloji ayak masajı, bazı psikolojik sorunlar ve stres için ek bir terapi olarak da kullanılmaktadır.

 • Tükenmişlik sendromu
 • Uyku bozuklukları
 • Stres

Ayak Refleksoloji Masajının Riskleri

Refleksolojinin bilimsel değerlendirmesi kritiktir. Anatomik olarak, insan vücudunun refleks bölgeleri ile organlar arasındaki varsayılan bağlantılar gösterilemez. Etkileri henüz bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Bu alandaki ufak çaplı bazı çalışmalarda ayak refleksoloji masajının etkilerini incelemiş ve özellikle ağrı tedavisinde olumlu sonuçlar gözlemlenmiştir.

Bilinen bir yan etkisi yoktur ancak bazı durumlarda tavsiye edilmez. Aşağıda sıralanan bazı rahatsızlıklar, ayak refleksoloji masajıyla daha da kötüleşebilir:

 • Ayakta yara veya kırık olması
 • Romatizma
 • Diyabetik ayak
 • Sudeck hastalığı
 • Mantar
 • Varis

Ayrıca, metabolizma ve bağışıklık sistemi üzerinde bazı etkiler bırakabileceğinden dolayı, kişide aşağıdaki durumlar görülmesi halinde ayak refleksoloji masajı yaptırılması tavsiye edilmemektedir.

 • Yüksek ateşli enfeksiyonlar
 • Hamilelik (Erken doğumu tetikleyebilir)
 • Enflamasyon
 • Psikoz

Refleksoloji Ayak Masajı Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Sadece bazı rahatsızlıkların tedavisine destek maksadıyla yapıldığı unutulmamalıdır. Ayak refleksoloji konusunda yapılan bilimsel araştırmalar kısıtlıdır ve iyileşme üzerindeki etkileri açıkça doğrulamamaktadır. Birçok bilim adamı, refleksolojiyi rahatlatıcı ve sakinleştirici bir alternatif tedavi olarak değerlendirir. Ortaya çıkan iyileştirici etkiyi plasebo etkisine bağlarlar.

Refleksoloji masajı sırasında kalp atış hızında artış, ani terlemeler, mide bulantısı veya başka rahatsız edici herhangi bir reaksiyonla karşılaşırsanız, bu durumları hemen terapistinize bildirin. Ayrıca ayak refleks bölgesi masajının eğitimli bir pratisyen, masör, doktor veya fizyoterapist tarafından yapıldığından emin olmanız gerekir. Yanlış ya da bilinçsiz uygulanan tedaviler yaralanmalara neden olabilir.

Uygulamayı yapan terapistin ayak refleksoloji masajından önce hastanın ayaklarında şişlik veya kızarıklık olup olmadığını, cilt ısısı ve su tutma (ödem) gibi durumları incelemesi gerekmektedir. Seanslar haftada iki ya da üç gündür ve 20 ila 45 dakika arasında sürmektedir. Ancak bu, semptomlara bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ