MorTilki.Com

Balık Yağı Boy Uzatır mı? Balık Yağının Çocuklara ve Yetişkinlere Faydaları

Balık Yağı Boy Uzatır mı? Balık Yağının Çocuklara ve Yetişkinlere Faydaları

Boy uzaması ve sağlıklı bedensel gelişim konusunda en büyük etken genetik faktörler olsa da doğru besin alımının payı azımsanamayacak kadar büyük. Örneğin, protein içeren besinler kas gelişimi ve bağışıklık sistemi üzerinde etkiliyken, kalsiyum kemik sağlığı için hayli önemlidir. Boy uzaması söz konusu olduğunda ise en iyi besin maddelerinden biri hiç şüphesiz balık yağlarında bol miktarda bulunan omega-3’tür…

Boy uzaması konusunda genetik özelliklerin önemini hepimiz biliyoruz. Gerçekçi olmak gerekirse, ebeveynleri ortalama bir boya sahip olan çocukların büyüdüklerinde çok uzun boylu olmaları pek olası değil. Bir başka anlatımla, sizin ve eşinizin boyu 1.65 civarlarındaysa çocuğunuzun boyunun 1.95 olması neredeyse imkansızdır. Ancak yinede tüm bunlar tamamiyle çaresiz olduğunuz anlamına gelmez! Doğru besinler ve spor ile çocuğunuzun olabilecek en yüksek boya ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Balık Yağı Boy Uzatmada Etkili mi?

Balıklarda bolca bulunan Omega-3 yağ asitleri, çocuğun bedensel büyümesini ve kalp sağlığını destekleyen en mükemmel yağ türüdür. Dahası, kemik gelişiminde etkilidir ve hücresel büyümeye katkı sağlayarak boy uzamasını teşvik eder. (Kaynak) Yani evet, balık yağı boy uzatır. Başta somon olmak üzere birçok balık çeşidinde bulunan omega-3 yağ asitleri her yaş grubundaki bireyler için oldukça önemlidir. Nitekim, çocuklarda boy uzamasını teşvik ederken, yetişkinlerde ise kalp sağlığından görme sorunlarına kadar birçok noktada hayati öneme sahiptir. Peki ama bu sağlıklı yağdan istifade etmek için yeterince balık yeme şansınız yoksa ne yapacaksınız? İşte tam bu noktada balık yağı kapsülleri imdadımıza yetişiyor.

Bir besini vücuda almanın en iyi yolu hiç şüphesiz gıda maddesinin kendisini tüketmektir. Örneğin yalnızca meyve suyunu içmektense meyvenin kendisini yemek daha sağlıklıdır. Çünkü bu sayede hem suyunu içmiş hem de kabuğu ve posasındaki diğer yararlı bileşenlerden faydalanmış olursunuz. Konu balık yağı olduğunda ise dürüst olmak gerekirse, çoğumuz omega-3 zengini balıkları sıklıkla tüketemiyoruz veya pişirme esnasında faydalı bileşenlerin bir kısmını bilinçsizce yok ediyoruz. Bu nedenle, balık yağı kapsüllerini kullanmak akıllıca bir fikirdir.

Balık yağı kapsülleri genellikle somon, sardalye, ringa, orkinos, ton balığı ve uskumru gibi derin denizlerde bulunan yağlı balıklardan elde edilir. Yeterince balık tüketmeyen herkes için iyi bir seçenektir. Nitekim, boy uzatmaktan kalp sorunlarına, kemik gelişiminden cilt sağlığına kadar geniş yelpazede birçok fayda sağlar. Şimdi, gerek hamileler gerekse çocuk ve yetişkinler için birçok faydaya sahip olan balık yağının ne işe yaradığını açıklamaya çalışalım ve faydalarını kısaca özetleyelim…

Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

Balık yağının ergenlik ve öncesi çocuklarda boy uzatmasını teşvik ettiğinden bahsettik ancak omega-3’ün faydaları bunlarla sınırlı değil. İşte balık yağı kullanarak elde edebileceğiniz kazanımlardan bazıları…

Hamilelerde bebek gelişimi için faydalıdır: Hamilelik döneminde kullanılan vitaminlere prenatal vitaminler denir. Bakınız: Hamilelik döneminde kullanılan vitaminler Bugüne dek yapılan klinik çalışmalarda gebelikte balık yağının önemli olduğunun altı çizilmektedir. Özellikle hamileliğin son trimesterinde (26 ila 40 hafta) anneden bebeğe önemli miktarda omega-3 akışı sağlanır. Anne karnında yeterli miktarda omega-3 alamayan bebeklerin ilerleyen yıllarda öğrenme güçlüğü, davranış bozukluğu ve bir dizi sağlık sorunu yaşadığı görülmüştür.

Yakın tarihli bir başka çalışmada, hamileliğin son trimesterinde balık yağı takviyesi alan kadınların çocuklarının ilk 6 yaşında yağsız kitlelerinde ve kemik kütlelerinde artış görülmüş ancak obeziteyi artırmadığı gözlemlenmiştir.

Kemik sağlığı ve gelişimi için iyidir: Kemik sağlığı için kalsiyum, fosfor ve magnezyum oldukça önemli minerallerdir. Bunların dışında, omega-3 yağ asitlerinin de kemik gelişimini desteklediği klinik çalışmalarla kanıtlanmıştır. Balık yağı hücresel büyümeyi teşvik eder, boy uzamasını sağlar, metabolizmayı hızlandırır ve çocuklardaki uyku sorunlarını gidermeye yardımcıdır.

Kalp hastalıkları riskini en aza indirir: Omega-3 yağ asitleri, kalp hastalıkları riskini en aza indirme yeteneğiyle tıp camiasında takdir edilen bir bileşendir. Bunun nedeni, kötü kolesterolü düşürerek arterlerin tıkanmasını engellemesidir. Kan pıhtılaşmasına karşı savaşan balık yağı, kalp krizi ve felç gibi ölümcül hastalık riskini en aza indirir.

Göz sağlığı için harikadır: Omega-3, görme sorunlarını önlemeye yardımcı olur. Göz uzmanları, balık yağının yaşlanma süreciyle ilgili çeşitli göz sorunlarını ortadan kaldırabileceği konusunda hemfikirdir.

Eklem ağrılarını azaltır: Balık yağının, artrit nedeniyle ağrılı eklemlerin arkasındaki sebep olan iltihapla mücadele ettiği bilinmektedir. Yapılan bilimsel çalışmalar balık yağındaki omega-3’ün hasarlı eklem kıkırdağını onarmaya yardımcı olduğunu göstermiştir.

Cildin erken yaşlanmasını önler: Balık yağı cildi genç tutmak ve yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmak için harika çalışır. Bunun nedeni, balık yağının cildin kurumasını engellemesi, yumuşatması ve esnek kalmasını sağlamasıdır. Dolayısıyla, ince çizgiler, sarkmalar ve kırışıklıklar içim balık yağı harika bir doğal ilaçtır.

Astım semptomlarını azaltır, nefes almayı kolaylaştırır: En iyi doğal yağlardan biri olan omega-3 hücrelere daha fazla oksijen taşınmasına yardımcı olur. Yakın tarihli bir araştırmada 18 ila 25 yaş arası astım hastası olan deneklere balık yağı takviyeleri verilmiş ve bunları %40’ının daha rahat nefes aldığı gözlemlenmiştir.

Ruh halini iyileştirir: Balık yağı beyin fonksiyonlarının daha iyi çalışmasını sağladığı gibi anksiyete ve depresyon gibi sorunlara iyi gelir. Diğer yandan, uyku sorunu çekenler için balık yağı harika bir alternatif tedavidir.

Omurilik sağlığına katkı sağlar: Yaşlanma sürecinde omurilik disklerinin şekli bozulmaya ve elastikiyetini kaybetmeye başlar. Balık yağı, yetişkinlerdeki omurilik sorunların oluşma riskini minimuma indirir. Bu nedenle, yağlılıkta bu tür sorunları yaşamamak için balık yağı kullanmak iyi bir fikirdir.

Balık Yağı Kilo Aldırır mı?

Balık yağının kilo konusundaki etkisi metabolik hızı artırması ve iştah açma veya kapatma özelliğiyle alakalıdır. Balık yağı kapsüllerinin iştah konusunda etkileri tartışmalıdır. Bugüne dek yapılan bazı çalışmalarda iştahı kapattığı görülürken bazılarında açlık hissini uyandırdığı gözlemlenmiştir.

Bir çalışmada ise ilginç bazı sonuçlara rastlanmıştır. Balık yağı takviyesi alan obez kişilerde tokluk hormonu düzeylerini artırdığı ancak obez olmayan kişilerde aynı hormonun düzeylerini düşürdüğü gözlemlenmiştir. Daha basit bir ifadeyle anlatmak gerekirse, fazla kilolu kişilerde iştah kapatırken, zayıf kişilerde iştah açtığı görülmüştür.

Tüm bunlarla birlikte, balık yağı kapsüllerinin iştah konusundaki etkisinin herkeste aynı sonucu vermeyebileceğini bilmek önemlidir. Örneğin, siz balık yağı kapsülü sonrası aç hissederken aynı kapsülü bir arkadaşınız içtiğinde tok hissetmesini sağlayabilir.

Öte yandan, balık yağının metabolik hızı arttırdığı kanıtlanmıştır. 3 ay boyunca düzenli olarak her gün 3 gram balık yağı takviyesi alan kadınların metabolizmasının % 15 civarında daha hızlı çalıştığı görülmüştür. Bu oran, her gün fazladan 190 kalori yakılabileceği anlamına gelir.

Yapılan bilimsel çalışmalar genel olarak değerlendirildiğinde, kesin olarak balık yağı kilo aldırır veya zayıflatır demek doğru olmaz. Ancak metabolik hızı artırması nedeniyle kilo vermede etkili olabileceği daha olasıdır.

Sonuç:

Balık yağı hamileler, çocuklar ve yetişkinler dahil tüm bireyler için faydalı bir yağ asitidir. Çocuklarda boy uzamasını teşvik eder ve fiziki gelişimlerine katkıda bulunur. Hamilelerin balık yağı alması, özellikle gebeliğin son 3 ayında bebek sağlığı açısından önemlidir. Yetişkinlerde ise eklem ağrılarını azaltır, göze, cilde ve kalbe iyi gelir, solunumu rahatlatır, ruh halini iyileştirir.

Omega 3’ü (DHA) düzenli olarak besin yoluyla vücuduna alan kişilerin ekstra olarak fazladan balık yağı kapsülleri takviyesi almalarına gerek yoktur. Eksikliği vücut için zararlıyken aşırı fazla alımı da farklı sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle, düzenli olarak balık yiyen biriyseniz balık yağı kapsülü içmeniz gerekmez. Diğer yandan bu besini doğal yollarla alamıyorsanız eczanelerde reçetesiz olarak satılan kapsülleri kullanmanız iyi bir fikirdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ