MorTilki.Com

Mürdüm Eriğinin Faydaları, Kalori Değeri, İçerdiği Vitaminler ve Mineraller

Mürdüm Eriğinin Faydaları, Kalori Değeri, İçerdiği Vitaminler ve Mineraller

Mürdüm eriği, klasik eriklerden farklı olarak mayhoş bir tada sahiptir ve çekirdeğinden daha kolay ayrılır. Tat farklılığı nedeniyle fazla rağbet görmez ancak lif bakımından son derece zengin bir meyvedir. Bunun yanı sıra, içerdiği vitamin ve minerallerle bazı kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Bilimsel adı Prunus domestica olan mürdüm eriği, normal eriklere göre daha fazla şeker içerir ve pişirilirken şeklini korur. Bu avantajları nedeniyle çeşitli hamur işlerinde, tatlılarda, reçel yapımında ve aroma maddelerinde katkı maddesi olarak kullanılır. Ayrıyeten, bazı bölgelerde şarap yapımında da kullanılmaktadır.

Mürdüm Eriğinin Besin Değeri

Ferahlatıcı ve lezzetli bir meyve olan mürdüm eriği, aynı zamanda sağlıkla ilgili birçok faydasıyla da bilinir. Kullanışlıdır ve günlük diyete kolayca dahil edilebilir. Kuru veya taze olarak yulaf ezmesi ya da yoğurtla birlikte tüketilebilir. Mürdüm eriğinde bulunan antioksidanlar, kanda ortaya çıkabilecek bütün olumsuz durumlara karşı hücresel bir savunma sağlar.

100 g Başına Besin Değerleri

Kalori: 52
Toplam yağ: 0.2 g
Sodyum: 1 mg
Potasyum: 107 mg
Karbonhidrat: 14 g
Protein: 0,3 g

İçerdiği Vitaminler ve Mineraller

A Vitamini: % 1
C Vitamini: % 7
Magnezyum: % 1

Mürdüm Eriğinin Faydaları Nelerdir?

Kullanım alanları farklılık gösteren mürdüm eriğinin sağlığa birçok faydası bulunmaktadır. Bunların en önemlileri; sindirim sistemini iyileştirir, kolesterolü düşürür, kalp hastalıklarına karşı korur, kemikleri güçlendirir, enerji kaynağıdır, uykuyu düzenler, bağışıklık sistemini güçlendirir ve bazı kanser türlerine yakalanma riskini azaltır.

Sindirimi Kolaylaştırır

Mürdüm eriği, sindirim sağlığı için önemli bir ihtiyaç olan diyet lifi içeriği bakımından zengindir. Sinirim sistemindeki yiyeceklerin hareket etmesine yardımcı olarak kabızlık, şişkinlik ve mide krampları gibi durumları ortadan kaldırır. Vücudun lif ihtiyacının karşılanması, sindirim sisteminin istenilen seviyede çalışması sağlayarak daha kolay kilo verilmesine de yardımcı olabilir.

Düşük Kalori İçerir

Mürdüm eriğinin kalori miktarı son derece düşüktür. Bu yönü, onu diyet ve kilo verme konusunda harika bir atıştırmalık yapar. Ortalama büyüklükteki bir mürdüm eriğinde sadece 30 kalori bulunur. Bu miktar, günlük önerilen kalori alımı sınırının sadece % 1,5’idir.

Kalp Sağlığını İyileştirir

Bu meyvenin içeriğindeki yüksek potasyum seviyesi, damar genişletici etkisiyle damarlardaki gerilimi hafifletir ve kardiyovasküler sistem üzerindeki baskıyı en aza indirir. Mürdüm eriğinde bulunan lif, aynı zamanda yüksek kolesterolün düşürülmesinde etkilidir. Lif, sistemdeki “kötü” kolesterolü vücuttan atabilir. Böylelikle vücudun kolesterol dengesi korunmuş olur.

Vücuda Enerji Verir

Mürdüm eriğinde önemli seviyelerde demir ve bakır mineralleri mevcuttur. Bu iki bileşen, kırmızı kan hücreleri için hayati öneme sahiptir. Dolaşım seviyesinin istenilen düzeyde olması, RBC sayımını artırarak vücuda enerji verir ve vücuttaki oksijen seviyesinin düzene girmesine yardımcı olur.

Meme Kanseri Riskini Azaltır

Meme kanseri, son yıllarda kadınlarda yaygın olarak karşılaşılan kritik bir kanser türüdür. Meyve tabağınızda birkaç tane mürdüm eriğine yer vermek, bu ciddi hastalıktan korunmanızı sağlayabilir. Mürdüm eriğinde bulunan kırmızımsı pigmentler, vücudu kanserli hücrelerinin gelişmesine yol açabilecek serbest radikallerden korumaya yardımcı olur ve meme kanseri hücrelerinin gelişimini tersine çevirir.

Uyku Kalitesini Artırır

Mürdüm eriğinin uyku üzerindeki etkisi, çok eski yıllardan bu yana bilinmektedir. Dinlendirici bir gece uykusu sağladığı için, yatmadan birkaç saat önce iki veya üç adet tüketmesi önerilmektedir. İçeriğindeki C vitamini ve yüksek magnezyum dengesi, uykuyu düzenlemeye yardımcı olan ana bileşenlerdir. Günümüzde uyku problemi yaşayan birçok kişi, deliksiz bir uyku için mürdüm eriği tüketmektedir.

Bilişsel Sağlığı Destekler

En mühim yararlarından biri de zihin sağlığına olan etkilerdir. Mürdüm eriğindeki doğal besinler, nörolojik bölgelerdeki iltihabı azaltarak hatırlama ve öğrenme yeteneğini geliştirir. Bu avantajları sayesinde, Alzheimer ve Parkinson gibi ciddi hastalıklarda yardımcı bir doğal tedavi etkisine sahiptir.

Bağışıklığı Güçlendirir

Bağışıklık sistemi zayıf olanlar, diyet listelerine taze mürdüm eriği ekleyerek hastalıklara yakalanma direncini yükseltebilirler. Bu meyvenin içeriğindeki vitamin ve mineraller, bağışıklık sistemi tarafından beyaz kan hücrelerinin üretimini tetikler ve vücudun mikroplara karşı savunma direncini artırır. Yeterli C vitamini alımı, soğuk algınlığı, solunum yolu enfeksiyonları, sıtma ve zatürre riskini azaltır.

Kuru Mürdüm Eriği Doğal Bir Müshildir

Hem taze hem de kuru mürdüm eriğinin içerisinde sorbitol, isatin ve lifler bulunur. Özellikle kurutulmuş mürdüm eriği, doğal müshil olarak bilinir ve sindirim sisteminin işlevlerini düzenlemek için kullanılır. Gastrointestinal sisteme sağladığı fayda sayesinde, sürekli sindirim problemleri yaşayan kişilerde kolon kanseri görülme riskini azaltır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ