MorTilki.Com

Laktozsuz Süt Nedir? Normal ve Laktozsuz Süt Arasındaki Farklar

Laktozsuz Süt Nedir? Normal ve Laktozsuz Süt Arasındaki Farklar

Bazı insanların ince bağırsakları süt şekerini (laktoz) parçalayamaz. Normal süt veya süt ürünlerini tükettikten sonra bulantı, ishal, yorgunluk ve karın ağrısı gibi rahatsızlıklar ortaya çıkar. Laktoz intoleransı olarak adlandırılan bu durumla karşılaşanlar, yukarıda belirtilen semptomlarla karşılaşmamak için laktozsuz süt tüketmek zorunda kalırlar.

Laktoz, süt içerisinde bulunan bir şekerdir. İnek sütünde doğal olarak belli bir miktarda bulunur. Koyun ve keçi sütünde bu miktar daha düşüktür. Laktozsuz sütlerin bir çoğu üretilirken laktoz sütten çıkarılmaz. Bunun yerine, üretim aşamasında süte laktaz adlı bir enzim eklenir. Bu işlem, sindirim sisteminin laktozu parçalamasını mümkün hale getirir.

Laktozsuz ve Normal Süt Arasındaki Farklar

Ticari süt üreticileri, sütün içerisindeki doğal süt şekerini parçalamaya yarayan laktaz adlı bir madde eklerler. Laktoz intoleransı olanlar, böylece mide ve bağırsak sorunları yaşamadan laktozsuz sütü güvenle tüketebilirler. Ancak eklenen bu madde sütü daha tatlı bir hale getirmektedir. Laktozsuz sütün raf ömrü de normal sütten daha farklıdır.

Tat farklılıkları: Laktozsuz süt normal sütten daha tatlıdır. Çünkü süte eklenen laktazda galaktoz ve glikoz şekerleri bulunur. Laktozsuz sütün daha tatlı ve daha yüksek oranda işlenmiş olması, birçok tüketici tarafından normal süte göre önemli bir dezavantaj olarak kabul edilmektedir.

Raf ömrü: Laktozsuz sütler normal süte göre daha uzun bir raf ömrüne sahiptir. Normal süt için 7 ila 16 gün olan bu süre, ultra pastörize laktozsuz sütlerde 60 güne kadar yükselir. Bu üretici için bir avantajdır. Çünkü normal sütler kadar yüksek bir talep görmezler.

Bitkisel bazlı laktozsuz sütler: Laktozsuz süt olarak tanıtılan bazı içecekler ise süt içermez. Üreticiler, süt yerine soya fasulyesi, badem sütü ve pirinç gibi yiyecekleri kullanırlar. Bu tür laktozsuz sütlerin çoğu kalsiyum içermezler ve normal süt kadar faydalı değildirler. Ancak bazı durumlarda üreticiler, bu tür içeceklerin daha faydalı olabilmesi D vitamini ve kalsiyum eklerler.

Laktozsuz Sütün Faydaları Nelerdir?

Laktozsuz süt, normal süt ile karşılaştırıldığı zaman besin ögeleri bakımından aynı değerlere sahiptir. Tek olumsuz yanı biraz daha tatlı olmasıdır. Laktoz intoleransı olanlar için iyi bir alternatiftir ancak süt alerjisi olanlar tarafından tüketilmesi uygun değildir.

Normal süte kıyasla faydaları ise şunlardır:

Hazımsızlık semptomlarını hafifletebilir: Sütte bulunan laktoz, süt ve süt ürünlerinin tüketilmesinin ardından şişkinlik, gaz problemi veya mide bulantısı hissedilmesine neden olabilir. Laktoz içermeyen ürünler ise belirtilen sindirim sorunlarının hafiflemesine yardımcı olabilir.

Yüksek miktarda kalsiyum ve protein içerir: Normal inek sütü ile laktozsuz süt aynı besin profiline sahiptir. Bundan dolayı, herhangi bir rahatsızlık hissetmeden aynı vitaminleri, mineralleri, kalsiyumu ve proteini almaya devam edebilirsiniz.

Diyabet riskini azaltabilir: Bazı araştırmalar, az yağlı süt ürünleri içeren bir diyetin kan basıncını düşürebileceğini ve tip 2 diyabet geliştirme riskini azaltabileceğini ortaya çıkarmıştır.

Laktoz İntoleransı Nedir?

Günümüzde yaygın olarak karşılaşılan laktoz intoleransının, dünya nüfusunun yaklaşık %75‘lik bir kısmını etkilediği düşünülmektedir. Bu rahatsızlıkla karşı karşıya kalanlar, süt ürünlerini tükettikten sonra sindirim problemleri yaşamaya başlarlar.

Laktoz intoleransı olanlar, süt ve süt ürünlerinde bulunan laktozu sindiremezler. Yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen laktoz intoleransı, kişide ishal, hazımsızlık ve kramplı karın ağrısı gibi rahatsızlıklara yol açmaktadır. 

Anne sütünde de laktoz bulunur. Neredeyse her insan laktozu sindirme yeteneğiyle dünyaya gelir. 5 yaşından küçük çocuklarda laktoz intoleransı görülmesi durumu oldukça nadirdir. Rahatsızlığın en yaygın nedeni ilerleyen yaştır. Yaşın ilerlemesiyle birlikte bağırsaklardaki laktaz enziminin üretimi azalabilir. Bunun sonucunda ise laktoz vücut tarafından zayıf bir şekilde emilir.

Laktoz içeren süt ürünleri ise şunlardır:

  • İnek sütü
  • Keçi sütü
  • Peynir
  • Dondurma
  • Yoğurt
  • Tereyağı

Laktoz İntoleransı ve Süt Alerjisi Ayı Şey Değildir!

Laktoz intoleransı ile süt proteini alerjisi karıştırılmamalıdır. Laktoz intoleransından muzdarip bir kişinin vücudu, alerjinin aksine rahatsızlığının derecesine bağlı olarak sütteki laktozu parçalayabilir ve belirli bir miktara kadar sindirebilir. Bu nedenle, küçük miktardaki süt ürünleri tolere edilebilir.

Süt proteini alerjisi olan bir kişinin vücudu ise yukarıda belirtilen durumun tam aksine en küçük alerjene bile şiddetli reaksiyonlarla tepki verebilir. Süt alerjisi olanlar, “laktozsuz” olarak etiketlenen ürünler de dahil olmak üzere bütün süt ürünlerini tüketmekten kaçınmalıdır.

Evde Laktozsuz Süt Nasıl Yapılır?

Sütteki laktozu gidermek için özel makineler gerekmektedir ve karmaşık bir süreçtir. Evde laktozsuz süt yapmayı düşünüyorsanız, laktaz takviyesi yöntemini kullanarak aynı sonuçları elde edebilirsiniz. Laktaz enzimi takviyeleri, bazı sağlıklı gıda mağazalarından kapsül veya sıvı formlarda temin edilebilmektedir. Ürünün kullanım talimatlarında belirtilen miktarda laktaz süte eklenir ve yaklaşık 24 saat beklenir. Bekleme süresinin ardından laktozsuz sütünüz tüketime hazır olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ