MorTilki.Com

Kadınlarda Sol Kasık Ağrısı Nedenleri ve Tedavi Seçenekleri

Kadınlarda Sol Kasık Ağrısı Nedenleri ve Tedavi Seçenekleri

Kasık ağrısı, bacağın pelvisle buluştuğu alt karın bölgesinde hissedilen ağrıdır. En yaygın nedeni kas gerginliği olsa da, böbrek taşı, kasık fıtığı ve hamilelik gibi farklı nedenlerle de oluşabilir. Kadınlarda sol kasık ağrısı, altta yatan nedene bağlı olarak hafif veya şiddetli olarak hissedilebilir. Ağrı yavaş yavaş ya da aniden ortaya çıkabilir.

Sol kasık bölgesinde oluşan ağrı veya rahatsızlık, genellikle yoğun fiziksel aktiviteler sonrası bağ ve kaslarda oluşan gerilme ya da çekilme sonucu ortaya çıkmaktadır. Aşağıda, kadınlarda yaygın karşılaşılan bu ağrının diğer olası nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında merak edilenlere ulaşabilirsiniz.

1. Kas Gerilmesi

Kasıkta oluşan gerginlik, aşırı efor ve kaslardaki zedelenmelerden kaynaklanabilir. Geçmişte bir kasık yaralanması yaşadıysanız, bu yeniden karşılaşma olasılığının artmasına neden olabilir. Kasık gerilmesi sebebiyle oluşan ağrı genellikle ani ve keskindir. Ağrıya ek olarak bacak zayıflığı ve iç uyluk kas spazmları gelişebileceği gibi, hapşırma veya öksürme de ağrıyı tetikleyebilir.

Tedavi

Hafif kas gerilmeleri evde tedavi edilebilir. Ağrı oluşmasından sonraki ilk 24-48 saat süresince kasık bölgesi ve kalçanın dinlendirilmesi tavsiye edilmektedir. Bununla birlikte, uzun süreli hareketsizlikten kaçınmalı ve bölge her saatte bir 10-20 saniye boyunca yavaşça hareket ettirilmelidir.

Atletik yaralanmalar sonucu ortaya çıkan ağrı 1 aydan daha uzun sürerse, kişi mutlaka bir fizyoterapiste görünmelidir. Doktorunuz, ağrının azalması için evde yapılabilecek egzersiz yöntemleri önerebilir.

2. Kalça Sorunları

Sol kasık ağrısı, kalçayı etkileyen bir sağlık sorunu nedeniyle ortaya çıkmış olabilir. Bölgedeki bıçak saplanması benzeri şiddetli ağrı, şunlardan kaynaklanıyor olabilir:

Kalça bursiti: Kalçanın içinde sıvı dolu bir kese bulunur ve bölgenin iltihaplanması durumunda ağrı görülür. Yaygın karşılaşılan bu eklem sorununa, kadınlarda ve yaşlılarda daha sık rastlanmaktadır.

Labral yırtık: Kalçayı çevreleyen dokuda oluşan bir yırtıktır.

Sıkışma: Kalça ekleminin bulunduğu yuva kısmındaki şekil bozuklukları nedeniyle oluşan sürtünmeden dolayı meydana gelir.

Bu sorunlardan herhangi biriyle karşılaşmanız durumunda, bazı hareketler sırasında veya belirli pozisyonlarda rahatsızlık hissedebilirsiniz. Aynı zamanda kalçada takılma hissi ve şiddetli bir ağrı olabilir.

Tedavi

Yukarıdaki eklem rahatsızlıklarının altında yatan nedenlere bağlı olarak farklı tedaviler uygulanabilir. Kalça bursiti olan kişiler, tedavi süreci boyunca koltuk değneği ya da baston gibi yardımcıları kullanabilir. Diğer tedaviler şunlardır:

  • Fizik tedavi
  • Dinlenme
  • Ameliyat
  • Steroid enjeksiyonları
  • Steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar

3. Böbrek Taşı

Sol böbrekteki bir taş, sırt ve sol kasık bölgesinde şiddetli bir ağrıya neden olabilir. Ağrının şiddeti artıp azalabilir. Genellikle kaburga ve kalça arasında ortaya çıkan ağrı, her iki durumda da kasıklara doğru yayılır.

Ağrıya ek olarak, kişide rastlanabilecek diğer semptomlar şunlardır:

  • Aniden idrara çıkma ihtiyacı
  • İdrar yaparken yanma ve sık idrara çıkma
  • İdrarda kan
  • Mide bulantısı ve kusma

Tedavi

Küçük böbrek taşları, genellikle tıbbi tedaviye gerek duyulmadan kendiliğinden vücuttan atılabilir. Doktorlar, ağrının katlanılabilir olması, enfeksiyon belirtisi olmaması ve böbreğin tamamen tıkanmaması gibi koşullar şartıyla, taşın düşmesi için 6 hafta kadar beklemenizi önerebilir.

Bu süre zarfında mümkün olabildiğince bol su tüketilmelidir. Aksi taktirde, böbrekteki taşın vücuttan atılabilmesi için ameliyat ya da şok dalgası tedavisine ihtiyaç duyulabilir.

4. Kasık Fıtığı

Sol kasıktaki ağrı, femoral ya da inguinal fıtık kaynaklı olabilir. Kasık fıtığı, kasık kanallarındaki zayıflamış bölgede ortaya çıkar. Femoral fıtık, kasıklardaki femoral kanal olarak adlandırılan derin bölgelerde oluşur. Fazla yaygın değildir ancak kadınlarda erkeklere göre gelişme olasılığı daha yüksektir.

Kasık fıtıklarının vücudun sağ tarafında gelişebilme ihtimali daha yüksektir ancak sol tarafta da oluşabilirler. Sol kasıkta fıtık görülmesi, bölgede ağırlık hissi, ağrı ve başka rahatsızlıklara da yol açabilir.

Tedavi

Kasık fıtığının tedavisi için ameliyat gerekebilir. Kişi, ani ve şiddetli ağrı oluşması durumununda, fıtığın bağırsaklardaki kan akışını kesebileceğini unutmamalıdır. Boğulmuş fıtık olarak tabir edilen bu durum, acil tıbbi müdahale gerektiren ciddi bir sorundur.

5. Hamilelik Döneminde Sol Kasık Ağrısı

Hamilelikte sol kasıkta veya her iki tarafta görülebilen kasık ağrısı, rahmin hızla genişlemeye başladığı dönemlerde sık karşılaşılan bir semptomdur. Bunun nedeni, gebelik döneminde genişleyen rahmi sabit ve güvende tutmaya yarayan birkaç bağ dokusudur.

Bölgedeki bu bağlardan birisi yuvarlak bağ olarak adlandırılır. Kasıkların ön tarafında bulunan bu bağ, kişi hareket ettiği esnada doğal olarak genişler ve esner. Hamilelik döneminde rahmin genişlemesi, bu bağın daha kolay burkulabilir ve zedelenebilir bir hale gelmesine neden olur.

Ortaya çıkan bu gerilme, kasığın bir tarafı veya her iki tarafında hafif ağrı oluşmasına yol açabilir. Söz konusu bağın gerilmesi ya da yırtılması durumunda, sol kasık dahil olmak üzere bölgede şiddetli bir ağrı hissedilir. Bağ yırtılmadığı sürece ağrının şiddeti hafiftir. Hamilelik sırasında yaygın olarak karşılaşılan bu ağrı, anne adayı ve fetüs için herhangi bir tehdit oluşturmaz.

Tedavi

Ağrı uzun süreli ve şiddetliyse, doktorunuzla konuşarak sizin için en uygun tedavi yöntemini belirleyebilirsiniz. Hafif kasık ağrılarında ise sıcak bir banyo veya dizlerin arasına yastık koyarak yan yatılması, ağrının dinmesine yardımcı olarak kişiyi rahatlatabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ