MorTilki.Com

Ağızda Yara Neden Olur? Ağız İçi Yarası Nedenleri ve Çözüm Önerileri

Ağızda Yara Neden Olur? Ağız İçi Yarası Nedenleri ve Çözüm Önerileri

Ağız yaraları her yaş grubundan insanı etkileyebilen ancak çoğu zaman acil bir sağlık riski oluşturmayan rahatsız edici bir durumdur. Aft ismiyle de bilinen bu yaralar, damak, dil, iç yanak ve dudak gibi hassas noktalarda ortaya çıkar. Genellikle 1 ila 2 hafta içinde kendiliğinden geçse de iyileşme sürecini hızlandırmak ve gelecekteki ağız yaralarına karşı önlem almak için nedenlerini biliyor olmak önemlidir.

Ağız içi yarasını hemen herkes hayatının bir döneminde yaşamıştır. Ağız içindeki hassas cilt üzerinde oluşan aftlar özellikle yemek yerken veya bir şeyler içerken sinir bozucu ağrılara neden olur. Neyse ki ağız yaraları çoğu zaman en çok 1 ila 2 hafta arasında kendiliğinden geçer ve acil tedavi gerektiren önemli bir hastalık değildir. Bununla birlikte, nadirende olsa bazı ciddi sağlık durumları ağız yaralarının kaynağı olabilir.

Ağız İçinde Yara Neden Olur?

Ağız içi, vücudumuzun diğer noktalarından daha hassas yapıdadır. Bu hassasiyet nedeniyle, diş etleri, dil, damak, dudak, yanak, ağız tabanı veya tavanı gibi bölgelerde kolaylıkla yaralar oluşabilir. Ağızda çıkan bu yaraların veya bir başka ifadeyle aftların yaygın sebebi ise tahriştir. Bununla birlikte, nadirende olsa bazı daha ciddi durumlar ağız yaralarına neden olabilir. Şimdi, ağız yaralarının nedenlerini ve ardından iyileşme sürecini hızlandırmak için neler yapabileceğimize göz atalım…

Yeme, içme veya dişlerden kaynaklı tahriş: Ağız yaraları konusunda birincil suçlu çoğu zaman tahriştir. Çiğneme esnasında iç yanağı veya dili ısırmak, tam oturmayan diş protezleri, gevşek diş telleri, çok sıcak yemek-içmek, tütün ürünleri, kırılan keskin bir diş veya bazı ağız bakım ürünleri ağız içinde tahrişe neden olur. Bu yaralar her ne kadar can yakıcı olsa da önemsizdir ve tedaviye gerek kalmadan kısa süre içinde kendiliğinden geçer.

Folat ve diğer vitamin eksiklikleri: Ağzınızda çıkan yaraların sebebi yetersiz beslenme sonucu ortaya çıkan vitamin eksikliği olabilir. Özellikle, folik asit ismiyle de bilinen folat eksikliği ağız içinde yara oluşumunu tetikler. Ek olarak, demir ve diğer B grubu vitaminlerinin eksikliği de ağız yaralarına yol açabilir. Vitamin eksikliği olup olmadığını basit bir kan testiyle öğrenebilirsiniz. Sonrasında, doktorunuzun tavsiyesiyle vitamin takviyesi almanız veya bazı besinlere ağırlık vermeniz gerekebilir.

Psikolojik faktörler: Stres ve yoğun depresif ruh hali gibi olumsuz duygu bozuklukları ağız içinde çıkan yaraların bir başka sebebidir. Yoğun stres altında yaşayan veya travmatik olaylarla sarsılan çoğu insanın asit reflü, dudaklarda uçuk veya ağız yarası gibi sorunlarla karşılaşması muhtemeldir.

Hormonal dalgalanmalar: Ergenlik döneminde, adet döneminde, hamilelikte, menopoz veya perimenopoz dönemlerinde siz farkında olmasanız bile vücudunuzdaki hormon seviyelerinde dalgalanmalar meydana gelir. Hormon seviyelerindeki ani değişikliklerin yaygın yan etkisi ağız yaralarıdır. Bu sebeple çıkan ağzı yaraları, hormonların normal seyrine dönmesiyle kendiliğinden iyileşir.

Sigarayı bırakmak: Tütün ürünleri yüksek seviyede bağımlılığa neden olur. Bağımlı bir kişinin sigarayı bırakma sonrası dönemde bir dizi yoksunluk semptomları yaşaması normaldir. Yaygın yoksunluk semptomları, baş ağrıları, sinirlilik, odaklanma sorunları ve ağız yaralarıdır. Sigarayı bırakan biriyseniz, ağız yaralarınızı gerekçe göstererek yeniden başlamayın. Bu yoksunlukların kısa süre içinde kendiliğinden geçeceğini unutmayın.

Alerji ve asitli gıdalar: Bazı yiyecek türleri kimi insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Histamin salgılanması sonucu zarar gören ağız dokularında yaralar çıkar. Diğer yandan, aşırı acı yemek, fazla turşu veya asit içeriği yüksek yiyecek ve içecekleri fazla tüketmek ağız yaralarına neden olabilir.

Ağızda mantar enfeksiyonları: Oral pamukçuk veya kandidiyazis gibi mayalarının neden olduğu hastalıkların bir sonucu olarak ağzı yaraları meydana gelebilir. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf kişilerin, bebeklerin ve yaşlıların ağız mantar enfeksiyonlarıyla karşılaşması daha olasıdır. Mantar enfeksiyonları nedeniyle oluşan yaraların iyileşmesi için tedavi edilmesi gerekir.

Çölyak hastalığı: Bu hastalık, buğday, arpa ve çavdar gibi bazı tahıllarda bulunan glutene karşı, vücudun bağışıklık sisteminin anormal şekilde tepki vermesi durumudur. Önemli vitamin ve minerallerin zayıf emilmesine neden olan çölyak hastalığının semptomlarından biri ağız yaralarıdır. Ek olarak, mide ağrısı, kilo kaybı, kabızlık veya ishal görülebilir.

Bağışıklık sistemi sorunları: Vücudun kendi bağışıklık sistemine bir şekilde hatayla saldırması durumuna otoimmün hastalık veya otoimmünite denir. Bazı otoimmün hastalıklar ağızda yara çıkmasına neden olabilir. Ayrıca, HIV başta olmak üzere cinsel yolla bulaşan ve bağışıklık sistemine saldıran hastalıklar da ağız yaralarına neden olur.

Ağız kanseri: Ağız kanseri dudaklarda, dilde, yanak astarında, diş etlerinde, damakta veya ağız tabanında görülebilir. Sigara ve diğer tütün ürünleri, ağız kanseri vakalarının yüzde 70’i ile ilişkilidir. Alkollü içecekler içmek ayrıca ağız kanserine yakalanma şansınızı artırabilir. Tüm bunlarla birlikte, ağız yaraları nadiren ağız kanserinin ilk belirtileri arasındadır.

Ağız yaralarına neden olan diğer hastalıklar: Yukarıda sayılanlara ek olarak bir dizi sağlık sorunu ağız yaralarının oluşmasına katkı sağlayabilir. Bunlar; liken planus, kandidiyadiz, lökoplaki, pemfigus vulgaris, mukosel, bazı mide mikropları, crohn hastalığı ve behçet hastalığıdır. Ayrıca, bazı ilaçların yan etkileri de ağız yaralarına neden olabilir.

Ağız Yarasına Ne İyi Gelir?

Çoğu durumda ağız yaraları tedaviye gerek kalmaksızın en geç 1 ila 2 hafta içinde kendiliğinden geçer. Aşağıdaki tavsiyeler ağız yaranızın daha hızlı iyileşmesine katkıda bulunabilir. İşte evde deneyebileceğiniz birkaç çözüm önerisi…

 • Tuzlu suyla gargara yapmak
 • Çok sıcak ve baharatlı yiyeceklerden kaçınmak
 • Alkollü içecekleri içmemek
 • Sigara dahil tüm tütün ürünlerini kullanmamak
 • Ağız gargarası kullanmak
 • Dikkatli ve yavaş çiğnemek
 • Stresi azaltmak
 • Bol su içmek
 • Sumak ve su ile ağız gargarası yapmak
 • Diş sorunları yaraya neden oluyorsa diş hekimine görünmek
 • 1 ölçüye 1 ölçü hidrojen peroksit ve su karışımını pamukla yaraya sürmek
 • Mümkün olduğunca soğuk yiyecek ve içecekleri tüketmek
 • Su ve karbonattan bir macun karışımı yaparak ağız yarasına sürmek

Sonuç:

Ağız içi yaraları hemen herkesin hayatı boyunca en az bir kere yaşadığı yaygın görülen bir sorundur. Çoğu zaman herhangi bir tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden geçer. Ağızda yara oluşumunun onlarca farklı sebebi olsa da en yaygın olanı tahriştir. Bununla birlikte, vitamin eksiklikleri, mantar enfeksiyonları ve çeşitli hastalıklar ağız yaralarının oluşumunda etken rol oynayabilir.

Ağzınızdaki yaralar uzun süredir geçmediyse veya ağrınız şiddetliyse en kısa zamanda dermatoloji bölümünden randevu alarak doktora muayene olmanız ve uygun tedaviyi almanız gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ