MorTilki.Com

Nescafe İçmek Zararlı mıdır? Nescafenin Faydaları ve Olası Zararları

Nescafe İçmek Zararlı mıdır? Nescafenin Faydaları ve Olası Zararları

Her sabah uyandığında ilk iş olarak mutfağın yolunu tutan ve bir fincan nescafe yapmakla güne başlayan insanların sayısı hiç de azımsanacak miktarda değil. Kahve içmek uykulu gözlerin açılmasına yardımcı olurken daha zinde hissetmeyi sağlayabiliyor. Ayrıca, kısa molaların ve dost sohbetlerinin değişmeyen ikilisi olarak hayatımızda sıklıkla yer ediniyor. Eğer sizin de durumunuz buysa afiyetle nescafenizi yudumlamanızı teşvik edecek faydalarını ve tüketimini sınırlandırmayı düşündürecek olası zararlarını bilmek isteyebilirsiniz…

Kültürümüzde Türk kahvesi gibi bize özgü bir kahve çeşidi daha olduğundan çoğu zaman diğer kahveleri genel olarak ”nescafe” olarak adlandırıyoruz. Aslında Nescafe, 1938 yılında Nestle tarafından piyasaya sürülen bir kahve markasıdır. Gerçek şu ki, içtiğiniz kahvenin türü veya markası ne olursa olsun genel olarak hepsi aynı kökene dayanır; Rubiaceae familyasına mensup coffea bitkisi. Bu bağlamda, tüm kahve çeşitlerinin faydaları veya zararları ortaktır diyebiliriz, tabii şeker gibi ekstra karışımları saymadığımız sürece!

Kahvenin Kısa Tarihçesi

Günümüzde dünya genelinde birçok kıtada yetiştirilen kahvenin ilk olarak Etiyopya platosunda keşfedildiği düşünülüyor. Efsaneye göre, keçi çobanı Kaldi ilk olarak kahve bitkisinin potansiyelini keşfeden insandı. Bodur kahve çalılarının olduğu alanda keçilerini otlatan Kaldi, gece olduğunda hayvanlarının daha enerjik olduklarını ve uyumak istemediklerini gördü. Yaşadığı olayı bölge manastırının başrahibine anlatan keçi çobanı, farkında olmasa da kahve kültürünün dünyaya yayılmasındaki ilk adımı atmış oldu.

Başrahibin kahve keşfini keşişlere anlatması ise haberin başta Arap yarımadası olmak üzere dünyanın farklı lokasyonlarına yayılmasını sağladı. Böylelikle ilk olarak 15. yüzyılda kahve yetiştiriciliği ve ticareti başlamış oldu. Avrupalıların kahve ile tanışması ise 16. yüzyılı buldu. Kısa zamanda popüler olmasına rağmen bazıları bu yeni moda içeceği ”Şeytanın acı icadı” olarak nitelendirdi. Tüm eleştirilere rağmen kahve o kadar çok tüketildi ki 17. yüzyılın ortalarında Londra’da 300’den fazla kahveci dükkanı açıldı.

Nescafenin İçinde Neler Var?

Kahve çekirdekleri, genellikle Güney Amerika’da yetiştirilen coffea bitkisinden toplanır. Kulağa şaşırtıcı gelse de bu bitki B2, B5, B1, B3, folat, manganez, potasyum, magnezyum ve fosfor gibi çeşitli vitamin, mineraller ve antioksidanlar içerir. Ancak gerçekçi olmak gerekirse, kahve antioksidan bakımından zengin olsa da içerdiği vitamin ve minerallerin seviyesi oldukça düşüktür. Tüm bunların dışında, hatırı sayılır miktarda kafein içerdiğini ise sanırım söylemeye gerek yok!

Yakın tarihli bir araştırmaya göre dünya genelinde her gün 2,25 milyar fincan kahve içildiği tahmin ediliyor. Sık tüketilmesinin ana nedenini ise aromatik tadı ve kafein bazlı getirileri oluşturuyor. Fakat tüm bunların dışında nescafenin başka faydaları da var. Tabii ek olarak zararlarını da sıralamak mümkün. Eğer kahve tiryakisi biriyseniz, kazanımlarını ve oları risklerini bilmek isteyebilirsiniz. Öncelikle nescafenin faydalarına değinelim ve ardından nescafe içmek zararlı mıdır? Sorusuna cevap arayalım…

Nescafenin Faydaları Nelerdir?

Geçmiş yıllara ait bilimsel araştırmalar kahvenin olumsuz etkilerinden bahsederken, daha yeni araştırmalar aslında kahvenin bilinenin ötesinde faydaları olabileceğine işaret ediyor. İşte bu araştırmaların ışığında nescafe içerek elde edebileceğiniz bazı kazanımlar…

Beyin fonksiyonlarını iyileştirir, metabolizmayı hızlandırır: Siyah ve yeşil çay dahil birçok alkolsüz içecek ve çikolata kafein içerir. Ancak kahvelerde ise bu oran biraz daha yüksektir. 1 fincan kahvede ortalama 95 mg kafein bulunur. Kahvede bol miktarda bulunan bu uyarıcı bileşen, beyindeki aktiviteyi artırır, ruh halini iyileştirir ve uyanık kalmayı sağlar. (Kaynak) Dahası, metabolizmayı % 3 ila 12 arasında hızlandırır. Spor antrenmaları esnasında bu oran daha da yükselir.

Alzheimer ve Parkinson hastalıklarından koruyabilir: Yapılan bilimsel araştırmalar, kahvenin bazı nörodejeneratif hastalıklara karşı koruma sağlayabileceğini göstermektedir. Kahve içenlerin alzheimer hastalığına yakalanma riskinin % 65, parkinson hastalığına yakalanma riskinin ise % 32 ila 60 oranda daha düşük olduğu görülmüştür. Çoğu uzman kahvenin bu özelliğini içeriğindeki kafeinden aldığı görüşündedir. Nitekim, kafeinsiz kahve içenlerde aynı olumlu etki gözlemlenememiştir.

Tip2 diyabet riskini azaltır: Günümüzün yaygın rahatsızlıklarından biri olan Tip2 diyabet, insülin direnci ve yüksek kan şekeri seviyeleriyle karakterize bir hastalıktır. İnanması güç olsa da yapılan klinik çalışmalar kahve içenlerin bu hastalığı geliştirme riskinin % 23 ila 67 oranında azaldığını göstermektedir. (Kaynak) Her gün bir fincan kahve içmek tip 2 diyabet riskini % 7 azaltır.

Siroz ve karaciğer kanseri riskini en aza indirir: Dünya genelinde kanser ölümlerinin ikinci sırasında karaciğer kanseri yer almaktadır. İtalyan araştırmacılar kahve içmenin karaciğer kanseri riskini %40’a varan oranda düşürdüğünü kanıtlamıştır. Ayrıca 2017 yılında yapılan bir başka çalışmada karaciğer yağlanması ve siroz riskini azalttığı sonucuna varmıştır.

Kahve içenler daha az depresyona giriyor: Modern çağın en yaygın sorunlarından biri hiç şüphesiz stres ve depresyon gibi ruh halini olumsuz etkileyen psikolojik sorunlar. 2011 yılında Harvard Üniversitesi bilim insanlarının yaptığı bir çalışmada kahve içen bireylerin depresyona girme ihtimalinin % 20 daha düşük olduğu görüldü. Ayrıca, düzenli şekilde kahve içen insanların intihar etme ihtimalinin % 53 daha az olduğu tespit edildi.

Zayıflamanıza yardımcı olabilir: Çoğu insan nescafenin kilo aldırdığına dair yanlış bilgiye sahip. Normal siyah kahve (sütsüz veya kremasız) düşük kalorilidir. Aslında, bir fincan sade kahve yalnızca 2 kalori içerir. Ancak krema veya şeker eklemek bu değeri artırır. Bu nedenle ”3’ü 1 Arada” gibi ekstra karışımları olan kahveleri içmek yerine sade olanları tercih edin. Düşük kalorisi, idrar söktürücü ve iştah kapatıcı özelliği sayesinde sade nescafe kilo vermenizi sağlayabilir.

Nescafenin Zararları Nelerdir?

Aşırıya kaçılmadığı takdirde kahve içmenin faydalı olduğu su götürmez bir gerçek ancak bu ne yazık ki kahvenin tamamiyle masum olduğu anlamına da gelmiyor. Özellikle aşırı nescafe tüketimi aşağıdaki riskleri beraberinde getirebilir.

Kemikleri hassaslaştırıp daha kırılgan hale getirebilir: Bazı klinik araştırmalar çok fazla kahve içen insanların kemik hassasiyetine sahip olduklarını gösteriyor. İlginç olan şu ki, aynı araştırmada erkeklerin bu konuda daha şanslı oldukları görüldü. Aşırı kahve içen kadınlarda kemik kırılma riskinin erkeklere nazaran çok daha fazla olduğu tespit edildi.

Hamile kadınlarda risk oluşturuyor: Kahve tiryakisi ve gebe bir kadınsanız, ”nescafe içmek hamilelikte zararlı mı?” Sorusu kafanızda yer işgal ediyor olabilir. Çoğu uzman, hamilelik boyunca kahve tüketimi konusunda temkinli davranır. Aslında, çok kahve içmek ile gebelik kaybı, düşük doğum ağırlığı ve erken doğum arasında bir bağlantı olduğunu gösteren bazı kanıtlar var. Bu nedenle, hamile bir kadınsanız nescafe ile aranıza mesafe koymanız faydanıza olacaktır.

Uyku sorunlarına yol açar: Daha verimli bir gün geçirmek için kaliteli bir gece uykusunun şart olduğu sır değil. Türk kahvesi veya nescafe içmenin en önemli yan etkisi uykuyu kaçırmasıdır. Kahve nedeniyle uyuma güçlüğü yaşıyorsanız, öğleden sonra 14:00’dan itibaren ertesi güne kadar kahveyle vedalaşın.

Kalp çarpıntısına neden olabilir: Her şeyin olduğu gibi kahveninde fazlası ciddi sonuçları olan sorunları ortaya çıkarabilir. Özellikle kalp hastalığı olan biriyseniz kahve tüketimini mümkün olduğunca sınırlandırmanız gerekir. Aşırı kahve içmek, kalp çarpıntısı veya panik ataklara neden olabilir. Diğer yandan, asit reflü gibi mide rahatsızlıklarına ve tansiyon yükselmesine yol açabilir.

Kafein nedeniyle bağımlılık yapabilir: Kahvede yüksek miktarda bulunan kafein her ne kadar sizi zinde tutsa da bağımlılık yapıcı özelliği vardır. Ancak bu bağımlılığı çoğu insanın vücudu tolere edebilir. Bir başka ifadeyle, sigara, alkol ve diğer maddeler gibi bağımlılık seviyesi yüksek değildir ve yoksunluğu kolaylıkla geçiştirilebilir. Bununla birlikte, yoksunluk halinde baş ağrısı ve sinirlilik gibi semptomlar yaşanabilir.

Sonuç:

Nescafenin artı ve eksileri değerlendirildiğinde, ne tamamiyle zararlıdır ne de tamamiyle faydalıdır diyebiliriz. Zaten içmeyen biriyseniz, kahvenin faydaları başlamanız için bir neden değildir. Ancak normalde düzenli olarak kahve içen biriyseniz aşırıya kaçmadan afiyetle tüketebilirsiniz.

Kahvenin faydalarından istifade etmek için sigara içmeyin. Nitekim sigara, kahveden elde edeceğiniz kazanımların tamamını yok eder ve sizede hem sigaranın hem de kahvenin zararları kalır. Ayrıca, şekerli kahvenin ve aşırı tüketiminin faydadan çok zarar verebileceğini unutmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ