MorTilki.Com

Globus: Boğazda Yumru Benzeri Bir Şey Varmış Gibi Yutkunma Güçlüğü Hissi

Globus: Boğazda Yumru Benzeri Bir Şey Varmış Gibi Yutkunma Güçlüğü Hissi

Tıp dilinde Globus Pharyngeus olarak adlandırılan bu durum, kişinin boğazına yabancı bir cisim ya da yumru sıkışmış gibi gergin hissetmesidir. Genellikle tükürük yutulduğunda ortaya çıkar ve boğaz ağrısı ile ilişkili değildir. Fiziki muayenelerde, yutkunmaya engel olabilecek herhangi bir nesne veya yumru olmadığı ortaya çıkar.

Globus hissinde boğazda bir şey varmış gibi hissedilir ve yutkunmak zorlaşır. Ancak yiyeceklerin yutulması sırasında bir zorluk yaşanmaz. Kişi, bir şeyler yerken veya içerken durumunun daha iyi olduğunu fark eder. Genellikle boynun ön kısmında hissedilir fakat yukarı, aşağı ve yana doğru da hareket edebilir. Bu hisle birlikte yutma güçlüğü çekiyorsanız, daha farklı bir sağlık sorununuz olabilir.

Boğazda Yumru (Globus) Hissinin Nedenleri

Boğazdaki yumru hissi ağrısızdır ancak sinir bozucu bir durumdur. İlk olarak 1707 yılında, boyundaki kasların kasılması nedeniyle tiroid kıkırdağı üzerinde oluşan baskı olarak tanımlanmıştır. Fiziki muayenelerde teşhis edilmesi oldukça zordur. Çünkü kaygı veya stres nedeniyle ortaya çıkabilir.

Boğazda yumru hissine neden olabilecek diğer durumlar şunlardır:

Kas gerginliği: Boğaz kasları, yutkunmak ve konuşmak için kullanılmadığı zamanlarda genellikle gevşek bir haldedir. Bu gevşemede bazı anormallikler varsa, her zamankinden daha fazla gergin ve boğazınızda bir yumru varmış gibi hissedebilirsiniz.

Kas koordinasyonu anormallikleri: Senkronize bir şekilde gevşeme ve kasılma özelliğine sahip boğaz kasları, bu eylem sayesinde besinlerin yutulmasını kolaylaştırır. Boğaz kasları düzgün bir şekilde çalışmazsa, umulmadık durumlarda kas gerginliğiyle karşılaşabilirsiniz. En çok tükürük yutulmaya çalışılırken fark edilir. Bu koordine eksikliği yutmayı engellemez ya da zorlaştırmaz. Ancak yutkunurken alışagelmedik bir his yaşayabilirsiniz.

Asit reflü: Mide asidinin yemek borusuna girmesi, boğazdaki dokularda şişkinlik ve kas gerginliğine yol açabilir. Bunun sonucunda boğazda bir tıkanma veya yumru hissi oluşabilir.

Duygusal tepkiler: Aşırı stres ve sürekli kaygı, globus hissini tetikleyebilen psikolojik faktörlerdendir. Bunlarla birlikte aşırı yorgunluk, depresyon ve sağlık kaygısı gibi sıkıntılar da bu hisle ilişkilendirilmektedir.

Geniz akıntısı: Sinüslerden aşırı miktarda mukus gelmesi ve bunun boğazın arkasında birikmesi, geniz akıntısına yol açabilir. Bu birikinti, boğazdan aşağı doğru inerken hassasiyet artışına neden olarak kişide yumru benzeri bir his uyandırabilir.

Boğazda Yumru Hissi Nasıl Önlenir?

Günümüzde globus hissine neyin sebep olduğu tam olarak bilinmemektedir. Bu nedenle belirli bir tedavi yöntemi yoktur. Fiziksel bir sorundan kaynaklanıyorsa, altında yatan tedavi edildikten boğazda yumru hissi azalabilir veya ortadan kalkabilir.

Boğazınıza iyi bakmak ve aşağıdaki ipuçlarını uygulamak, boğazınızda yumru hissi oluşmasını önlemekte işinize yarayabilir.

Bol su tüketin: Gün içerisinde yeterli miktarda sıvı tüketilmesi, bilinen diğer avantajlarının yanı sıra vücuttaki salgıların ve sıvıların da düzgün hareket etmesini sağlamaktadır.

Hastayken boğazınızı dinlendirin: Grip ve soğuk algınlığı gibi solunum yollarını etkileyen hastalıklar, boğazın içinde bulunan kaslarda iltihaplanma ve ağrıya yol açabilir. Böyle durumlarda yüksek sesle konuşmaktan kaçınmalı, yiyecek ve içecekler çok soğuk veya çok sıcak olarak tüketilmemelidir.

Bağırmaktan kaçının: Globus hissiyle karşılaşanlar, yüksek sesle konuşmaktan ve bağırmaktan uzak durmalıdır. Bu tür eylemler, boğazınızdaki kaslarda aşınma ve gerginliğe neden olarak boğazda yumru hissini tetikleyebilir.

Sigarayı bırakın: Sigara ve tütün ürünlerinin kullanımı, sinüsler, boğaz ve ağızda birçok olumsuz etki bırakır. Hayatınızdan bu zararlı alışkanlığı çıkarmak, boğazda oluşan yumru hissinin ortadan kalkmasına önemli bir katkı sağlamaktadır.

Boğazda Yumru Hissinin Olası Riskleri Nelerdir?

Boğazda yumru hissi (globus) ciddi bir durum değildir ve iyi huyludur. Önemli komplikasyonlara neden olmaz ve kendiliğinden düzelmesi muhtemeldir. Globus hissinin benzer hastalıklardan ayırt edilmesini sağlayan en önemli şey, yutma üzerinde olumsuz bir etkisinin olmamasıdır.

Fiziksel olarak yutma güçlüğü yaşıyorsanız, daha ciddi bir sağlık sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Bazı koşullar, ilk evrede globus hissini taklit edebilir. İlk semptomlar globus hissi gibi görülebilir ancak daha sonra ek semptomlar ortaya çıkar. Nefes darlığı hissedilen durumlarda derhal tıbbi yardım alınmalıdır. Yakın zamanda boğazınıza takılan nesnenin bir kısmı hala boğazınızda duruyor alabilir ve yer değiştirerek hava yollarını tıkayabilir.

Boğazınızda yumru hissederseniz, ortaya çıkabilecek diğer ek semptomları da takip etmelisiniz. Globus hissi çoğu durumda ciddi bir rahatsızlığın belirtisi değildir. Ancak değişikliklere karşı tetikte olarak, diğer sorunların erken teşhis edilmesini sağlayabilirsiniz.

Yumru hissiyle birlikte vücudunuzda aşağıda sıralanan değişimlerden herhangi birisi fark edilirse, mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Nadir rastlanan bu değişimler şunlardır:

  • Yutma zorluğu
  • Ağrı
  • Fiziksel olarak kendini belli eden kitle ya da yumru
  • Kas güçsüzlüğü
  • Ateş
  • Kilo kaybı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ