MorTilki.Com

Modern Bilimin Yeniden Keşfettiği Antik Çağ Mucizesi Defne Yağının Faydaları

Modern Bilimin Yeniden Keşfettiği Antik Çağ Mucizesi Defne Yağının Faydaları

Defne ağaçlarının varlığının dünyadaki tüm memeli türünden ve hatta dinozorların yaşadığı dönemden bile daha eskiye dayandığını biliyor muydunuz? Bilimsel ismi laurus nobilis olan yapraklarıyla meşhur defne ağaçları, jeolojik çağdan insanlığın medeniyetine kadar uzanan asırlar boyunca hayatta kalmayı başaran nadir bitki türlerinden biridir. Yüzyıllardır birçok kültürde önemli bir yeri olan defne yağının, bilim insanları tarafından günümüzde ortaya çıkarılan faydaları, modern laboratuvarlarda adeta bir rönesans rüzgarı estiriyor.

Tarih boyunca hiçbir ağaç türü, zarafeti, kokusu ve tedavi edici özelliklerinden dolayı defne, kadar övülmemiştir. Yunanlılar defnenin özel bir bitki olduğunu düşünüyor ve felakete neden olan yağış olaylarından, kötülüklerden ve bulaşıcı hastalıklardan koruyabileceğine inanıyorlardı. Yunan mitolojisindeki tıp tanrısı Asklepios‘un defne yapraklarıyla taçlandırılmış olarak tasvir edilmesi de bu yüzdendir.

Roma’da ise savaş kazanan imparatorlar defne yaprağından oluşan bir çelenkle halkın karşısına çıkardı. Dönemin ünlü Roma hekimi Dioscorides Pedanius, defnenin iyileştirici özelliği olduğuna inanıyor ve birçok hasta üzerinde kullanıyordu. Benzer şekilde, Orta Çağ’da yaşayan ünlü rahibe Bingenli Hildegard, defne yağının ateş, astım, migren, çarpıntı, karaciğer ve dalak sorunlarının evrensel bir tedavisi olduğunu düşünüyordu.

Antik çağlardan bu yana defnenin sağlık faydaları olduğuna inanıldı ve birçok hekim tedavisinde defne yapraklarını ve defne yağını ilaç olarak kullandı. Günümüz modern tıp dünyasında bilim insanlarının yaptığı klinik çalışmalar da tarihteki hekimlerin haklılığını teyit eder nitelikte.

Bugün, defne yağının saç ve cilt dahil genel sağlık faydalarından bahsedeceğiz. Yazının devamında, defne yağı ne işe yarar?, Defne yağı neye iyi gelir? ve Defne yağının saça faydaları nelerdir? Gibi pek çok merak edilen sorunun yanıtlarını bulacaksınız. İşte defne yağını hayatınıza dahil ederek elde edebileceğiniz bazı kazanımlar…

Defne Yağının Saç, Cilt ve Genel Sağlığa Olan Etkileyici Faydaları

Aromatik bir bitki olan defne yapraklarını çoğumuz yemeklerimize dahil etmemize rağmen defne yağının faydaları hakkında yeterli bilgiye sahip değiliz. Şimdi, bu doğal uçucu yağın faydalarını hep birlikte keşfedelim.

Cildi nemlendirir ve elastikiyet kazandırır: Kuru ve dökülen bir cildiniz varsa kullanabileceğiniz en iyi doğal yağlardan biri defne yağıdır. Cilde nem kazandıran defne yağı, düzenli kullanımla kırışıklıkları giderir, yaşlılık belirtilerini ve kırışıklıkları en aza indirerek cilde elastikiyet kazandırır.

Küçük yaraların iyileşme süresini kısaltır: İyileştirici ve iltihap önleyici özelliği bulunan defne yağı, küçük yara, kesik ve sıyrıkların hızla iyileşmesini teşvik eder. Aynı zamanda doğal bir dezenfektan olan defne yağı, kızarıklık, tahriş, egzama, ürtiker (kurdeşen) ve böcek ısırıkları gibi ciltte meydana gelen rahatsızlıklara iyi gelir.

Kökten uca saça iyi gelir: Saç bakımı söz konusu olduğunda, defne yağı en iyi çalışan doğal yağlardan biridir. Saçlı derideki kan akışını iyileştiren defne yağı, hızlı saç uzamasını teşvik eder, doğal bit ilacıdır, kepeği önler, saçları parlatır, güçlendirir ve ipeksi bir dolgunluk oluşturur. Saçlara uygulamak için diğer taşıyıcı yağlar ile seyreltip saç köklerinden ucuna kadar masaj yapabilir veya şampuanınıza birkaç damla ekleyerek saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Sivilce ve aknelerle savaşır: Sivilce ve akneler çoğu zaman yağlı ciltlerin bir sonucudur. Cildin doğal olarak ürettiği sebum isimli yağ üzerinde dengeleyici bir etkisi olan defne yağı, anti-enflamatuar ve anti-bakteriyel özellikleri sayesinde sivilce ve akne ile savaşır. Taşıyıcı yağlar ile karıştırılarak cildinize uygulayabilir veya alternatif olarak defne sabunu kullanabilirsiniz. Bakınız: Defne sabununun faydaları

Gevşeme ve rahatlama sağlar: Aromaterapide defne yağının özel bir yeri vardır. Sinir sistemini sakinleştirip yatıştırmak, beden-zihin ve ruh sağlığını geliştirmek, ruh halini iyileştirmek, depresyondaki insanları gevşetip rahatlatmak, kas yorgunluğunu ve spazmlarını gidermek için kullanılır. Bu faydalarından istifade etmek için diğer taşıyıcı yağlar ile seyrelterek vücudunuza masaj yapabilir veya banyo suyunuza birkaç damla ekleyebilirsiniz.

Adet söktürmeyi kolaylaştıran bir masaj yağıdır: Bitkilerde bulunan adet söktürücü özelliği olan maddelere emenagog denir. Defne yağı içerdiği bileşenler sayesinde emenagog etkisi yaparak adet söktürmeye yardımcı olur. Dahası, periyodun düzenli bir hale gelmesinde ve adet kramplarının azaltılmasında etkilidir. Diğer taşıyıcı yağlarla seyreltip karın bölgenize masaj yaparak kullanabilirsiniz.

Balgam söktürür ve solunumu rahatlatır: Defne yağı doğal bir balgam söktürücüdür. Solunum yollarındaki balgamı ve fazla mukusu temizleyerek tıkanıklığı gidermek maksadıyla kullanılabilir. Öksürük, soğuk algınlığı, grip ve bronşitten şikayetçi olanlar için harika bir yağdır. Bu amaç doğrultusunda kullanmak için, evinizde buhar makineniz varsa içine damlatabilir veya bir kase sıcak suya birkaç damla defne yağı damlatarak buharı soluyabilirsiniz.

Ağrıları hafifleten doğal bir ağrı kesicidir: Defne yağı analjezik özellikleriyle bilinen bir yağdır. Artrit, romatizma, gut ve spor antrenmaları sonrası oluşan kas ağrılarını hafifletir. Ek olarak, baş ağrıları ve migren krizlerini azaltmaya yardımcı olur. Taşıyıcı yağlar ile seyreltilerek sorunlu bölgeye masaj yapılarak uygulanır.

Etkili doğal bir böcek kovucudur: Ticari olarak satılan sağlığa zararlı böcek ilaçlarının aksine defne yağı insan sağlığına zarar vermeyen bir böcek kovucudur. Su dolu fısfıs sprey şişenin içine bir miktar defne esansiyel yağı damlatıp odanıza veya zararlı haşerelerin gelmesi muhtemel çatlaklara püskürtün.

Ateş düşürücü ve sindirim sağlığını destekleyicidir: Defne yağının diğer faydaları ateş düşürücü, gaz çıkarılmasına yardımcı, iştah açıcı, hazımsızlık ve şişkinlik giderici olmasıdır. Terlemeyi teşvik ederek ateşin düşmesini sağlar. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olan defne yağı, bağırsak duvarındaki spazmları azaltır. Bir bardak suya 2 – 3 damla eklenerek içilebilir.

Defne Yağı Nasıl Kullanılır?

Cilt üzerinde direkt olarak defne yağı her ne kadar uygulanabilse de en güvenli olanı zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, badem yağı veya jojoba yağı gibi taşıyıcı yağlar ile seyrelterek kullanmaktır. Saçlarda da aynı şekilde taşıyıcı yağlar ile seyreltilerek kafa derisine ve saçlara masaj yapılmalıdır. Ek olarak, saçlarda kullanım için şampuana eklenebilir veya herhangi bir saç maskesine ek karışım olarak ilave edilebilir. Ayrıca, salatalara birkaç damlayı geçmeyecek kadar damlatılabilir veya 1 bardak suya 2 – 3 damla karıştırılarak içilebilir. Genel bir kural olarak, günde 1 çay kaşığından daha fazla defne yağı ağız yoluyla alınmamalıdır.

Defne Yağının Zararı veya Yan Etkisi Var mı?

Defne yağını aşırıya kaçmadan kullanımı güvenlidir ve herhangi bir sağlık riski oluşturmaz. Bununla birlikte, bazı kişilerde alerjik reaksiyon gösterebileceği ihtimali düşünülerek öncelikle cildin küçük bir noktasına sürülmek suretiyle yama testi yapılmalıdır. Hamile kadınların ve emziren annelerin defne yağı kullanımı tavsiye edilmez.

Sonuç:

Defne esansiyel yağı, defne ağacından ve yapraklarından buhar damıtla yoluyla elde edilir. Tarih boyunca birçok medeniyet, bu bitkiye mistik anlamlar yüklemiş ve iyileştirici faydaları olduğunu düşünerek çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanmıştır. Günümüzde yapılan bilimsel araştırmalar defne yağının genel sağlık faydalarını kanıtlamaktadır. Saç ve cilt dahil birçok kullanım alanına sahip defne yağı, diğer taşıyıcı yaşlar ile karıştırılarak güvenle kullanılabilir. Gebe kadınların kullanması tavsiye edilmez.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ