MorTilki.Com

Göbek Deliğinde Koku ve Kızarıklık Neden Olur?

Göbek Deliğinde Koku ve Kızarıklık Neden Olur?

Göbek deliği, her insanda farklılık gösteren bireysel bir bölgedir. Korunaklı konumu ve kıvrımlı şekli, mikropların bölgede kolayca birikip çoğalmasına neden olabilir. Bu nedenle, bakımlı insanların bile göbek deliğinde koku ve kızarıklık oluşabilir. Mantar enfeksiyonu veya iltihaplanmanın da göbek deliği kokusuna yol açabileceği unutulmamalıdır.

Bölgede meydana gelen kötü kokunun altında yatan en önemli neden, koltuk altında olduğu gibi göbek deliğinin de yeteri kadar hava alamamasıdır. Havasızlık sonucu ortaya çıkan ter, ölü deri hücreleri, tüy birikintileri ve bakterilerle birleşerek koku, kızarıklık ya da kaşıntı görülmesine sebep olur.

Göbek Deliği Kokusu ve Kızarıklığın Nedenleri

Kokulu göbek deliği, çoğu durumda yetersiz hijyenle ilişkili bir durumdur. Göbeğin şekli, mikropların çoğalmasını çekici kılar. Mikroplar, ulaşılması zor olan deri altı kıvrımlarda toplanır. Birçok kişi, göbek bölgelerini genellikle banyodan sonra yeterli şekilde kurulamaz. Buranın sürekli nemli kalmasıyla mikroplar çoğalır ve ilerleyen süreçte çeşitli sorunlar görülmeye başlar.

Göbek genellikle giysi ile örtülüdür. Ayrıca vücudun ortasında bulunmasından dolayı sıcak bir bölgedir. Nem ve sıcaklık, göbek deliğindeki mikropların artışını etkileyen bir ortam oluşturur. Bu mikroplar, kişiyi rahatsız eden bir kokuya neden olur.

Tekstil lifleri, tüy veya kir göbeğin derin kıvrımlarına gizlenebilir. Özellikle derin göbek deliğine sahip kişilerde çok daha fazla birikinti görülebilir. Uzun süreli bu biriktiler, zamanla bir kütle haline gelebilir ve omfalit olarak adlandırılan göbek taşı oluşturur. Bu genellikle kahverengi veya siyah görünüme sahiptir ve birbirine sıkıca bağlanmış sert bir yapıdadır.

Göbek deliğinden yayılan kötü koku, aynı zamanda göbek enfeksiyonu, mantar oluşumu, sedef hastalığı, piercing, enflamasyon ya da temas alerjileriyle bağlantılı olarak ortaya çıkabilir.

Bu madde hakkında daha fazla bilgiye erişin: Göbek Deliği İltihabı ve Kanaması Neden Olur?

Kokulu Göbek Deliğine Eşlik Eden Semptomlar

Kötü kokulu göbek deliği, çoğunlukla başka semptomlar olmadan ortaya çıkar. Bu, bölgeye mikropların yerleşmeye başladığının bir göstergesidir. Bununla birlikte ek şikayetler de ortaya çıkabilir. Bunlar, rahatsızlığın nedenine dair size önemli ipuçları verebilir.

  • Ağrı
  • İrin
  • Kanama
  • Kızarıklık

Bölgede kanama, cerrahi salgı ve ağrı ortaya çıkması, tedavi edilmesi gereken bir durumun sinyalleridir. Göbek deliğinde yukarıda sıralanan belirtilerle karşılaşanlar, daha ciddi durumlarla karşılaşmamak için her zaman bir doktora danışmalıdır.

Durumun tüm vücudu etkileyen tehlikeli sistemik bir inflamasyona dönüşmesi ise nadir görülmektedir. Böylesi durumlarda, göbek deliğindeki lokal problemlerin yanı sıra ateşle birlikte genel bir hastalık hissi de ortaya çıkar. Göbek deliğindeki iltihabın ilerlemesi ve tedavi edilmemesi, acil tıbbi tedaviye ihtiyaç duyulan kan zehirlenmesine yol açabilmektedir.

İrin Akıntısı Olan Kokulu Göbek Deliği

Göbek deliğindeki kokuyla birilikte ortaya çıkan irin, vücudun enfeksiyonlarla savaştığının bir işaretedir. Göbek deliğinde biriken mikroplar, vücudu yabancı maddelere karşı korumakla görevli bağışıklık hücrelerini harekete geçirir. Bu esnada bölgede tahriş oluşması, bağışıklık hücrelerinin mikroplarla mücadelesi sırasında ortaya çıkan doku parçalanmasının sonucudur. Çoğu irin, iltihaplanmaya neden olan bakteriyel bir enfeksiyonla ilgilidir.

Kokulu ve Kızarık Göbek Deliği

Göbek deliğinin kızarması iltihap olduğunu gösterir. Kişide göbek deliği enfeksiyonu oluşması durumunda, genellikle bölgede yağlı, kokulu bir salgıyla birlikte kızarık ya da şişmiş bir cilt fark edilir. Mantar enfeksiyonu veya sedef hastalığı da göbek deliğinde kızarıklığa yol açabilir. Pantolon üzerindeki bir düğme ya da göbek piercingi de kızarıklığı tetikleyebilir.

Kanamalı ve Kokulu Göbek Deliği

Göbek deliğindeki kanamanın birkaç nedeni olabilir. Kanama, bölgedeki bir sivilceden dolayı meydana gelmiş olabilir. Bu durumda kanama kısa sürelidir. Yaz aylarındaki böcek ısırmaları da kanamayı tetikleyebilmektedir. Kan sızıntısının bir başka nedeni de apsedir. Göbekteki kanama, genellikle doktorlar tarafından araştırılması gereken bir semptomdur. Apse veya iltihapla birlikte, en kötü senaryoda kan zehirlenmesi gibi ciddi bir durum ortaya çıkabilir.

Ağrılı ve Kokulu Göbek Deliği

Göbek deliğindeki kokuya ağrı ve kızarıklık eşlik ediyorsa, bu muhtemelen göbek enfeksiyonudur. Ağrı yerine şiddetli kaşıntı varsa, bu mantar enfeksiyonundan kaynaklı olabilir. Ağrı, koku olmadan da ortaya çıkabilir. Bu ağrı, göbek fıtığını işaret ediyor olabilir. Kadınlarda ise rahim iltihabı ve adet krampları gibi jinekolojik hastalıklar da göz önününde bulundurulur.

Göbek Deliğindeki Kokunun Tanı ve Teşhisi

Sosyal hayatı olumsuz yönde etkileyen bu kokuya ağrı veya akıntı gibi ek semptomlar eşlik etmezse, bu genellikle yetersiz hijyenle ilgili bir durumdur. Konulan bu tanının doğru olup olmadığı kolaylıkla anlaşılabilir. Çünkü göbek deliğinin hijyeni sağlandıktan birkaç gün sonra koku ortadan kalkacaktır.

Kişi, kokuyla birlikte diğer belirtilerle karşılaşırsa bir doktora başvurmalıdır. Doktorunuz, gerekli muayenelerin ardından bunun kaynağını belirler ve sizin için en uygun tedavi yöntemini önerir. Kan testi ise iltihabın vücudunuzu etkileyip etkilemediğini ortaya çıkarabilir.

Göbek Deliği Kokusunun Tedavisi

Kokunun altında yatan tek neden hijyen eksikliğiyse, göbek deliği temizliğine özen gösterilerek kötü koku kısa sürede önlenebilir. Duş alırken göbeğin temizlenmesi ihmal edilmemeli ve duş sonrası göbek tamamen kurutulmalıdır. Cildinizin kurumasını önlemek için bölgeye birazcık nemlendirici vücut losyonu uygulayabilirsiniz.

Göbek deliği ıslak pamuklu bir çubukla da nazikçe temizlenebilir. İşlemin sonunda göbek deliğinin tamamen kuru olduğundan emin olunmalıdır. Bunun için kuru bir pamuklu çabuk kullanılabilir.

Göbek deliği iltihaplıysa, tedavi büyük ölçüde iltihabın şiddetine bağlıdır. İltihabın vücutta daha fazla alana yayılabilme riskinden dolayı doktora danışılmalıdır. Doktorunuz iltihaplanmanın şiddetine göre krem veya tablet şeklinde antibiyotik reçete edebilir.

Her iki durumda da tedavinin etkili olabilmesi için göbek piercingi takılmamalı, düğme gibi rahatsızlığı tetikleyebilecek cisimlerin göbeğe temas etmemesine özen gösterilmeli ve bölgenin kuru kalabilmesi için göbek deliği sık sık havalandırılmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ