MorTilki.Com

Bıldırcın Yumurtasının Faydaları Nelerdir? Bıldırcın Yumurtası Yemenin 14 Nihai Faydası

Bıldırcın Yumurtasının Faydaları Nelerdir? Bıldırcın Yumurtası Yemenin 14 Nihai Faydası

Bıldırcın yumurtalarının minik boyutu sizi yanıltmasın! 3 ila 4 bıldırcın yumurtası, 1 tavuk yumurtasına eşit olacak kadar küçük olsa da sahip olduğu şaşırtıcı derecede zengin besin içeriği sayesinde 4 Bin yılı aşkın süredir insanoğlunun en popüler besin kaynakları arasında. Eski Mısır’da piramit inşaasında çalışan işçilerden günümüz sporcularına kadar sayısız insan bu minik besin ”bombasını” afiyetle tüketti ve tüketmeye devam ediyor. Yaygın tüketilmesinin ana nedenini ise hiç şüphesiz sağlığa olan faydaları oluşturuyor.

Modern çağ insanları bıldırcın yumurtasının faydalarını 1960’lı yıllarda tam olarak keşfetse de tarih boyunca birçok medeniyet bu küçük kuş yumurtalarını afiyetle tüketti. Yüksek protein ve vitamin değerlerine sahip bıldırcın yumurtaları, Eski Mısır’da popüler bir besin maddesiydi ve piramit inşaasında çalışan işçilerin en önemli enerji kaynakları arasındaydı. Bu nedenle, Mısır hiyerogliflerine bıldırcın ve yumurtaları sıklıkla işlendi. Diğer yandan, Çin geleneksel tıbbında bıldırcın yumurtaları özel bir yere sahipti. Solunum problemlerinden cilt hastalıklarına kadar geniş yelpazede birçok hastalığın tedavisi için bu küçük kuş yumurtalarından yardım alındı.

Bugün, boyutlarına nazaran etkileyici besin değerlerine sahip olan bu minik yumurtaların sağlığa olan faydalarını listeleyerek, bıldırcın yumurtası yiyerek elde edebileceğiniz kazanımlara değineceğiz. Öncelikle, bıldırcın yumurtasının besin değerlerine hep birlikte göz atalım ve ardından faydalarıyla birlikte olası risklerini inceleyelim…

Bıldırcın Yumurtasının Besin Değerleri

Lezzet olarak tavuk yumurtalarına benzeyen bıldırcın yumurtaları boyut olarak çok daha küçüktür. Diğer yandan, sıradan tavuk yumurtası ile aynı genel yapıyı içermelerine rağmen, bıldırcın yumurtası daha zengin bir besleyici içeriğe sahiptir. Dahası, 1 bıldırcın yumurtası yalnızca 14 kaloridir. Yaklaşık 10 gr ağırlığında olan 1 bıldırcın yumurtasının besin değeri:

  • Yağ: 1,1 gr
  • Protein: 1,3 gr
  • Potasyum: 132 mg
  • Kalsiyum: 6,4 mg
  • Demir: 3,65 mg
  • D vitamini: 55 mcg

Yukarıda sayılanlara ek olarak, antioksidanlar, selenyum, lesitin, riboflavin, magnezyum, fosfor, çinko, iyot, kolin ve B12 ihtiva eder. Tek bir bıldırcın yumurtası, günlük B12 vitamini, demir, selenyum, riboflavin ve kolin gibi vitamin- mineral ihtiyaçlarınızın önemli bir kısmını karşılar. Üstelik, hepsi sadece 14 kalori içeren bir porsiyonda!

Aşırıya kaçmadan düzenli olarak bıldırcın yumurtası yemek, birçok hastalıkla mücadeleye yardımcı olur ve bağışıklık sistemini destekler. Alerjik rinit hastalığı olan 77 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada, bıldırcın yumurtası ve çinko takviyesi alan deneklerin kısa süre içinde hapşırma, tıkanıklık ve burun akıntısı gibi şikayetlerinin önemli ölçüde azaldığı görüldü. Ayrıca, bıldırcın yumurtaları anti-salmonella antikorları içerdiğinden, salmonellanın alternatif bir tedavisi olması için araştırmalar sürdürülmekte.

Bıldırcın Yumurtasının Faydaları Nelerdir?

Bıldırcın yumurtasının bağışıklık sistemimizi desteklemeye yardımcı olan vitamin, mineral ve antioksidanlar açısından zengin olduğundan bahsetmiştik. Ancak, bu güzelim küçük kuş yumurtalarının faydaları burada bitmiyor! Bıldırcın yumurtası, metabolizmayı iyileştirir, kemik gücünü artırır, solunum sistemi için yararlıdır, kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcıdır, depresyonu hafifletir, toksinleri atmayı kolaylaştırır, yaşlanma belirtilerini azaltır, cilt sağlığını iyileştirir, tırnakları parlatır ve saça iyi gelir. İşte bıldırcın yumurtasının 14 etkileyici faydası

Küçük porsiyonla büyük kazanım: Bıldırcın yumurtası ve tavuk yumurtası mukayese edildiğinde, bıldırcın yumurtalarının daha zengin içeriklere sahip olduğu kanıtlanmıştır. Bıldırcın yumurtası % 13 protein içerirken tavuk yumurtasında bu oran % 11’dir. Ayrıca, bıldırcın yumurtasındaki B12 vitamin miktarı, tavuk yumurtalarından neredeyse 3 kat daha fazladır. Ek olarak, demir ve potasyum, tavuk yumurtasından beş kat daha yüksektir. En cezbedici yanı ise 1 bıldırcın yumurtasının toplamda sadece 14 kalori olmasıdır. Bir porsiyon bıldırcın yumurtası yiyerek, günlük ihtiyacınız olan vitamin ve minerallerin önemli bir kısmını karşılamanız mümkündür.

Solunum hastalıklarına iyi gelir: Bıldırcın yumurtası, astım, tüberküloz ve bronşit gibi birçok hastalığa iyi gelir. A vitamini ve selenyum kaynağı olan bu yumurtalar ciğerlerin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca, yumurta akında doğal olarak bulunan ovomukoid isimli bir protein türü çoğu anti-alerjik reaksiyon ilacının ortak bir bileşenidir.

Anemiye karşı bıldırcın yumurtası: Demir, vücudumuzun tüm hücrelerine oksijen sevkiyatı yapan kırmızı kan hücrelerimizin önemli bir yapısal bileşenidir. Demir eksikliğinin anemiye neden olduğu ise sır değil. Bıldırcın yumurtası zengin bir demir kaynağıdır. Düzenli olarak bıldırcın yumurtası tüketmek dolaşım sistemini iyileştirebilir.

Toksinlerle savaşır ve vücuttan atılmasına yardımcı olur: Bıldırcın yumurtaları iyi birer antioksidan kaynağıdır. A, C, E ve Beta-karoten gibi önemli bileşenler ihtiva eden bu yumurtalar, serbest radikallerle savaşarak toksinlerin sindirim sistemi yoluyla vücuttan atılmasına yardımcı olur. Tüm bu özellikleri onu iyi bir kan temizleyici doğal besin yapar.

Hamilelikte yararlıdır: Hamilelik döneminde bıldırcın yumurtası yemek, fetüsün büyümesi ve gelişmesi için önemlidir. İçeriğinde bulunan, fosfor, B vitamini, mineraller ve proteinler sayesinde hamilelik boyunca ihtiyaç duyulan yararlı bileşenlerin önemli bir kısmını karşılar. Dahası, anne sütünün kalitesini artırır. Bununla birlikte, hamile kadınların bıldırcın yumurtasını iyice pişirerek tüketmeleri tavsiye edilir.

Kan şekerini kontrol altına alır: Modern çağın yaygın hastalıklarından biri diyabet olarak adlandırılan şeker hastalığıdır. Bıldırcın yumurtası, düşük glisemik indeksleri sayesinde kandaki şeker seviyelerini düzenlemede etkilidir. Düzenli olarak bıldırcın yumurtası yemeniz, şeker hastalığından korunmanıza yardımcı olur.

Mide ağrıları için bıldırcın yumurtası: Geleneksel yöntemlerin kullanıldığı eski çağlarda bıldırcın yumurtaları reçete edilerek çeşitli hastalıkların tedavi edilmesi amaçlanmıştır. Bunlardan biri de gastrit ve ülser gibi rahatsızlıklardır. Bıldırcın yumurtalarının içerdiği antioksidanlar ve amino asitlerin, mide zarını restore ederek ağrıları dindirebileceği iddia ediliyor. Teorik olarak mümkün olmasına rağmen, bu yöntemin bilimsel olarak doğruluğunu kanıtlayan herhangi bir klinik çalışma yapılmamıştır.

Yaşlanma karşıtı doğal bir ajandır: Yaşlanma karşıtı krem ve losyonlar kozmetik endüstrisinin en çok sattığı ürünler olsa da en iyi çözüm yolu yaşlanma karşıtı bir beslenme şeklini sürdürmektir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek organların yaşlanmasını yavaşlatmak mümkündür. Bu da bizi daha genç gösterebilir. Zengin bir antioksidan kaynağı olan bıldırcın yumurtası, selenyum ve A, B, E vitamini ile harika bir yaşlanma geciktirici ajandır.

Hafızayı geliştirir, sinir sistemini olumlu yönde etkiler: Bıldırcın yumurtasının içerdiği önemli mineraller, beynin daha iyi çalışmasını sağlar ve daha güçlü bir hafıza konusunda önemli rol oynar. Düzenli tüketimiyle, hipertansiyon, migren, depresyon ve panik ve anksiyete hastalıkları olan kişiler üzerinde iyileştirici etki gösterir, konsatrasyonu artırır. Alzheimer, parkinson ve demans gibi nörolojik hastalık riskini de azaltabilir.

Güçlü bağışıklık, daha az hastalık: Hepimizin vücudu hastalıklarla mücadele edebilecek bir savunma sistemiyle yaratıldı; bağışıklık. Ne yazık ki, modern çağın en olumsuz getirilerinden biri, dolaylı veya direkt bağışıklık sistemimizi zayıflatıyor olmasıdır. Sonuç olarak, küçük hastalıklar bile daha ciddi sonuçlar ortaya çıkarma potansiyeline sahip hale gelir. Güzel haber, bıldırcın yumurtası gibi besin değeri yüksek gıdalar, güçlü bir bağışıklık sistemi ve gelişmiş metabolizma kazanmamıza yardımcı olur. Bıldırcın yumurtası bağışıklığı güçlendirir ve hastalıklarla başa çıkma kapasitesini artırarak daha sağlıklı bir yaşam sürdürmeye yardımcı olur.

Saçlara iyi gelen doğal bir besindir: Bıldırcın yumurtasındaki bileşenler kafa derisindeki kan dolaşımını iyileştirir. Saçlı deride daha iyi bir kan dolaşımının olması, saç köklerine daha çok oksijen gittiği anlamına gelir. Böylelikle saç dökülme riski azalır, kepek riski en aza iner ve saçlar daha hızlı uzar. Diğer yandan, kükürt bakımından zengin olan bıldırcın yumurtalarının saç kırıklarını önlediği kanıtlanmıştır.

Mat görünümlü tırnakları parlatır: Yağ asitleri ve protein bakımından zengin olan bıldırcın yumurtası tırnak sağlığı açısından da önemlidir. Düzenli olarak tüketilen bıldırcın yumurtası, hemen kırılan narin el-ayak tırnaklarına mukavemet kazandırır ve daha parlak hale getirir.

Cilt dostu bir besindir: Olumsuz hava koşulları, stres cildimize zarar veren etkenlerden yalnızca ikisidir. Bıldırcın yumurtasında bulunan vitamin ve mineraller cildi nemlendirerek elastikiyet kazanmasına yardımcı olur. İçerdiği antioksidanlar hasarlı cildin çabucak onarılmasına katkı sağlar. Ek olarak, bıldırcın maskesi ile yapılan yüz maskelerinin akne ve sivilceye iyi geldiği bilinmektedir.

Güçlü kemikler için bıldırcın yumurtası: Kemik gelişimi için kalsiyumun önemini hepimiz biliyoruz. Bunun dışında, lizin ismi verilen bir aminoasit güçlü kemikler söz konusu olduğunda öne çıkar. Bu iki bileşen de bıldırcın yumurtasında bol miktarda bulunur. Bu da onu güçlü kemik oluşumunu destekleyen harika bir besin yapar.

Bıldırcın Yumurtasının Zararı veya Yan Etkisi Var mı?

Bıldırcın yumurtaları tüketilmesi güvenli besin maddeleri olarak kabul edilir. Bununla birlikte, nadirende olsa bazı kişilerde alerjik reaksiyon gösterebilir. Özellikle tavuk yumurtasına alerjisi olan biriyseniz bıldırcın yumurtasına karşı da alerjiniz olabileceğini unutmayın. Hamilelerin ve özellikle bağışıklığı zayıf kişilerin ise bıldırcın yumurtasını iyice pişirip tüketmeleri önerilir. Ayrıca, besin değerleri açısından tavuk yumurtasından daha üstün olsa da tavuk yumurtalarından daha fazla kolesterol içerdiği unutulmamalıdır.

Sonuç:

Bıldırcın yumurtaları, sıradan tavuk yumurtalarına kıyasla daha çok vitamin-mineral içerir ve protein oranı % 2 daha fazladır. Tarih boyunca birçok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. Günümüzde, elbette bir ilacın yerine geçmesi veya tedavi yöntemi olarak görülmesi mümkün değildir ancak düzenli olarak tüketilmesiyle onlarca farklı kazanım elde edilebilir ve protein ağırlıklı beslenmenin harika bir yoludur.

Tüketme şekline gelince, tavuk yumurtalarını pişirdiğiniz gibi, kaynatarak, omletini yaparak veya farklı tariflere ekleyerek tüketebilirsiniz. Bunun dışında, bıldırcın yumurtaları çiğ olarak içilebilir fakat çoğu uzman hiçbir yumurtanın çiğ tüketilmesini önermez. Özellikle hamile kadınlar ve bağışıklığı zayıf olan kişiler bıldırcın yumurtasını iyice pişirerek tüketmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ