MorTilki.Com

Psikolojik Nefes Darlığı ve Anksiyete Arasındaki Bağlantı

Psikolojik Nefes Darlığı ve Anksiyete Arasındaki Bağlantı

Birçok insan, nefes darlığının genel olarak fiziksel sorunlardan kaynaklandığını düşünebilir ve endişeye kapılabilir. Ancak zihin sağlığı, çeşitli şekillerde fiziksel sağlığı etkileyebilir. Psikolojik nefes darlığı, bir kaygı bozukluğu olan anksiyete rahatsızlığının yaygın görülen belirtilerindendir. Endişe verici olmasına rağmen zararsızdır ve anksiyete durumu ortadan kalktığı zaman düzelir.

Anksiyete sonucu görülen psikolojik nefes darlığı, nefes alma sorunu veya kalp çarpıntısına yol açabilir. Buna benzer semptomlar ve adrenalin seviyesinin yükselmesi, genellikle anksiyetenin neden olabileceği fizyolojik değişikliklerden kaynaklanmaktadır.

Anksiyete ve Nefes Darlığı Arasındaki Bağlantı

Endişe ve kaygı, her insanın karşılaştığı bir durumdur. Ancak bazı insanlarda günlük yaşamı önemli derecede etkileyebilecek ciddi boyutlara ulaşabilir. Kadınlarda erkeklere oranla daha yaygın görülen anksiyete bozukluğunun belirtilerinden biri de nefes darlığıdır. Daha çok panik bozukluğu olan kişilerde rastlanır.

Anksiyete oluşması durumunda, kişinin beynindeki belirli alanlar korkuya bir tepki olarak harekete geçerek davranışsal ve fiziksel değişikliklere neden olabilir. Bu tepki, kanın organlara daha hızlı pompalanarak kasları harekete geçirebilmesi için kalp atış hızını artırır. Kaslara daha fazla oksijen sağlanabilmesi için daha hızlı nefes almak gerekir. Sonuç olarak nefessiz kalma hissi meydana gelebilir.

Nefes Darlığına Neyin Yol Açtığı Nasıl Anlaşılır?

Anksiyete yaşayanlar, belirtilerin kaygıdan mı yoksa başka bir sorundan mı kaynaklandığını belirlemekte zorlanabilir. Bunun belirlenmesi, anksiyete semptomlarının şiddetli olduğu durumlarda daha zordur. Nefes darlığı, anksiyetesi olan kişilerin karşılaşabileceği durumlardan sadece biridir. Ayrıca herkeste nefes almakta güçlük görülmeyebilir.

Anksiyetenin fiziksel ve zihinsel belirtileri şunlardır:

 • Hızlı kalp atışı
 • Hızlı nefes alma
 • Göğüs ağrısı
 • Boğulma hissi
 • Baş dönmesi
 • Terleme
 • Titreme
 • Mide Bulantısı
 • İshal
 • Kaslarda gerginlik
 • Kontrolü kaybetme korkusu
 • Gerginlik, heyecan ve sinirli hissetme
 • Konuşma zorluğu
 • Bilinç bulanıklığı

Anksiyete olduğundan şüphelenen kişiler, bunun teşhisi ve tedavisi için mutlaka bir doktora başvurmalıdır. Psikolojik nefes darlığının nedenini anlamak güç olabilir. Doktorların teşhis koyabilmesi için astım, akciğer ve kalp sorunları gibi fiziksel nedenleri ekarte etmesi gerekmektedir.

Yukarıda sıralanan anksiyete belirtileri, kalp krizi gibi ciddi durumlarla benzerlikler gösterebilir. Endişelerinizi hafifletmek için fiziksel bir sağlık hizmeti alabilirsiniz. Sağlık durumları hakkında bilgi sahibi olmayan birçok kişi, panik atak esnasında kalp krizi geçirdikleri hissine kapılabilir. Bu, durumun daha kötüye gitmesine yol açabilir.

Nefes darlığının diğer nedenleri ise şunlardır:

 • Ağır egzersizler
 • Hareketsiz yaşam tarzı
 • Sıkı kıyafetler
 • İrtifa değişiklikleri

Endişe Durumunda Görülen Nefes Darlığının Önüne Nasıl Geçilir?

Psikolojik nefes darlığı ve diğer fiziksel anksiyete belirtilerinin önlemenin temel yolu, duruma önceden hazırlıklı olmak ve doğru teknikleri uygulamaktadır. Bir örnek vermek gerekirse; Deprem anında depreme hazırlanılmaz! Depreme önceden hazırlanmak gerekir. Anksiyetede de durum aynıdır.

Uzmanlara göre bunun önlemenin en iyi yollarından bir diğeri, kişinin düşünce günlüğü tutmasıdır. Bu günlüğe son yaşadığınız panik anınızda aklınızdan geçen düşünceleri yazın. Böylelikle tetikleyici durumları daha kolay keşfedebilir ve paniğe kapılma riskini en aza indirebilirsiniz.

Nefes darlığı yaşıyorsanız, ilk aklınıza gelebilecek şey, ciddi bir sağlık sorunu riskiyle karşı karşıya olduğunuz düşüncesidir. Anksiyete hastalarının neredeyse tümü buna kendilerini inandırmaktadır. Endişenin nedenleri ve vücut sağlığınız hakkında bilgi sahibi olmanız, bunun önününe geçebilmeniz için size yardımcı olabilir.

Bazı doktorlar, hastalarında anksiyete belirtilerini azaltmak için diyafram nefes egzersizi tekniğini önermektedir. Duygusal dengenin yeniden kontrol altına alınarak, nefes darlığı oluşmasının önüne geçilmesi hedeflenmektedir. Bu nefes alma tekniğin temel kuralı, diyaframın kasılması, karnın genişletilmesi ve nefes alıp vermenin derinleştirilmesi şeklindedir.

Diyafram Nefesi Tekniği Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Kişi, psikolojik nefes darlığı durumunda nefesine odaklanarak durumu kontrol altına alabilir. Diyafram, vücudumuzdaki en etkili solunum kasıdır. Nefes darlığı anında, genellikle ağız veya göğüs kısmından nefes alınmaya çalışılır. Bunun yerine burundan nefes alıp verilerek, ciğerler için yeterli oksijen karşılanabilir.

Diyafram tekniğinde nefes darlığı sırasında ilk yapılması gerekenler:

 • Nefes alma hızı yavaşlatılmalı
 • Nefes almak için daha az çaba ve enerji kullanılmalı
 • Oksijen talebi azaltılmalı

Diyafram nefesinin uygulanışı:

 1. Düz bir yere başınızı destekleyerek uzanın veya bir sandalyeye rahat şekilde oturun.
 2. Bir elinizi göğsünüz üst kısmına, diğer elinizi de göğüs kafesinin altına yerleştirin.
 3. Burnunuzdan yavaşça nefes alıp vermeye başlayın.
 4. Nefes alırken karın kaslarınızı sıkın, verirken ise serbest bırakın.
 5. Bu nefes alıştırmasını her gün 5 dakika süreyle tekrarlayın.

Anksiyete ataklarının sizi öldürmeyeceğini, kalp krizine dönüşmeyeceğini ve boğulmanıza neden olamayacağını bilmeniz önemlidir. Ciddi hastalıklardan şüpheleniyorsanız, bir sağlık kuruluşuna başvurarak aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz.

Ne Zaman Doktora Görünmeli?

Uyguladığınız nefes egzersizleri ya da gevşeme tekniklerine rağmen rahatsızlığınız devam ediyor ve sürekli nefes darlığı yaşıyorsanız, tıbbi yardım almanız gerekebilir. Nefes sorunlarının anksiyeteye bağlı olmadığı kanaatindeyseniz, doktora görünmeyi ihmal etmeyin.

Kronik nefes darlığı; astım, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), akciğer iltihaplanması, kalp disfonksiyonu, düşük kan basıncı, üst hava yolu tıkanıklığı veya obezite belirtisi olabilir. Nefes darlığıyla birlikte aşağıdaki kalp krizi belirtilerinden herhangi biriyle karşılaşırsanız, acilen tıbbi yardım isteyin.

 • Kollar, göğüs, boyun, çene ya da sırtta ağrı veya gerginlik
 • Baş dönmesi, mide bulantısı veya kusma
 • Yorgunluk
 • Kol veya omuzlarda anormal rahatsızlık
 • Sebepsiz yere normalden fazla terleme
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ