MorTilki.Com

Paraben Nedir? Paraben İçeren Ürünlerin Zararları

Paraben Nedir? Paraben İçeren Ürünlerin Zararları

Kozmetik koruyucuların her geçen yıl %6 daha çok kullanıldığını biliyor muydunuz? Bu koruyucuların en popüler olanı ise parabenler olarak bilinen bir dizi kimyasal. Son yıllarda birçok kozmetik ürün ”paraben içermez” sloganıyla pazarlansa da şampuanlardan diş macunlarına, hazır gıdalardan ilaçlara kadar birçok üründe paraben kullanılıyor. Peki ama paraben tam olarak nedir? Paraben içeren ürünleri kullanmak zararlı mı? Hep birlikte inceleyelim…

Modern yaşamın en büyük handikaplarından biri hiç şüphesiz yapay bileşenlerin bir şekilde vücudumuza giriyor olması. Biz farkında olmasak bile her gün hormonlu gıdalar, zirai tarım ilaçları ve kozmetik ürünler gibi pek çok kanserojenle vücudumuz mücadele etmek zorunda kalıyor. Bunun sebebi, günümüzde imal edilen ürünlerin çoğunda ne yazık ki insan sağlığını tehdit eden bileşenler bulunması. Bunlardan en popüler olanı ise parabenler olarak sınıflandırılan kimyasallar. Bugün, paraben ne işe yarar? ve parabenin zararları nelerdir? Gibi merak edilen sorulara yanıt arayacağız…

Paraben Nedir?

Parabenler farklı sınıflarda olan kimyasallardır. Parabenlerin isimleri, etilpraben, metilparaben, propilparaben, bütilparaben, heptilparaben, izobütilparaben, izopropilparaben ve benzilparaben olarak sıralanabilir. Bazı parabenler doğal olarak bitkilerde bulunur. Örneğin, antimikrobiyal bir ajan olan metilparaben yaban mersininin bileşenlerinden biridir. Diğer yandan, özellikle kozmetik endüstrisinin kullandığı parabenlerin sentetik olarak laboratuvar ortamında üretildiği unutulmamalıdır.

Paraben Ne İşe Yarar?

Oldukça düşük maliyetle üretilen parabenler, yaklaşık 100 yıldır insanoğlunun hayatında ancak son 50 yıldır yoğun şekilde birçok üründe kullanılıyor. Makyaj malzemeleri, deodorantlar, nemlendiriciler, kremler, saç bakım ürünleri, tıraş losyonları ve hatta diş macunlarında bile parabenlere rastlamak mümkün. Kullanım amacı ise mikrobiyal büyümeyi (bakteri ve mantar gibi) engellemek. Bu sayede ürünlerin raf ömrünün uzatılması ve son kullanım tarihinin olabildiğince geciktirilmesi hedefleniyor.

Paraben İçeren Ürünleri Kullanmak Neden Zararlı?

Parabenlerin asıl amacının bakteri ve mantar gibi istilacıların büyümesini ve üremesini önlemek olduğundan bahsettik. Bu noktada, ”mikrobiyal bir ürünün neden sağlığa zararlı olduğu” düşüncesi kafanızı karıştırıyor olabilir. Bunun nedeni, parabenlerin endokrin bozucu sentetik östrojenler olmasıdır. Bu, parabenlerin hormon sistemimizin normal işlevini bozabileceği anlamına gelir çünkü vücudumuz parabenleri doğal olarak üretilen östrojen hormonu ile karıştırır. Daha basit bir ifadeyle, vücudumuz östrojen ve paraben ayrımını tam olarak yapamaz. Vücuttaki bu karışıklık, cinsellik, doğurganlık ve doğum sonuçları dahil olmak üzere hem erkeklerin hem de kadınların üreme sistemlerini olumsuz etkiler.

Parabenin Zararları Nelerdir?

Parabenlerden bazıları doğal olarak bitkilerde bulunsa da çoğu paraben türü, oldukça düşük maliyetlerle sentetik olarak üretilerek kozmetik ürünlerde kullanılır. Bu yapay parabenler, insan sağlığını olumsuz etkileyecek ve çeşitli hastalıklara neden olabilecek potansiyele sahiptir. Şimdi, paraben içeren ürünlerin vücudumuzda neler yapabileceğine göz atalım…

  • Vücuttaki hormon üretimine müdahale eder
  • Erkeklerde sperm sayısını azaltır
  • Erkeklerde testosteron seviyesini düşürür
  • Kadınların doğurganlığını azaltır
  • Adet döngüsünü olumsuz etkiler
  • Erken doğum riskini artırır
  • Kadın ve erkeklerin üreme sistemlerine zarar verir
  • Meme kanseri hücrelerinin büyümesini hızlandırır

Hayatı boyunca her insan, ortalama olarak 2.000 ila 3.000 litre kimyasal içeren losyon, şampuan ve kozmetik ürünlerini vücuduna sürüyor. Yakın tarihli bir araştırmada, her gün  makyaj yapan ergen kızların idrarlarında hiç makyaj yapmayan veya nadiren makyaj yapan kızlardan 20 kat daha fazla propilparaben bulundu. Dahası, hamile kadınlarda ve bebeklerde bile parabene rastlandı.

Paraben Zararlıysa Ürünlerde Bulunmasına Neden İzin Veriliyor?

Parabenlerin insan sağlığına zararlı olmasına rağmen birçok ülke bu konuda müsamahalı davranıyor. Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği, Japonya, Avustralya ve Kanada dahil olmak üzere pek çok devletin kurumları, belirli sınırlamalar çerçevesinde paraben kullanılmasına izin veriyor. Ürünlerde % 0.01 ila % 0.3 arasında paraben kullanımı yasal olarak sorun teşkil etmiyor.

Bu konuya benzer şekilde, sigara ve alkolün de zararlı olduğunu ancak neredeyse tüm market ve bakkallarda satıldığını unutmamak gerek. Sonuç olarak, herhangi bir ürünün satışının yasal olması, o ürünün zararsız olduğu anlamına gelmiyor. Zararlı ürünlerin yasal olarak satışına izin verilmesinin tek sebebi ise tamamiyle ”duygusal!”

Sonuç:

Kozmetik ürünler, şampuanlar, nemlendiriciler, tıraş jelleri, diş macunları, güneş kremleri, kişisel bakım ürünleri, şekerlemeler ve hatta hatta ağrı kesici ilaçlarda bile paraben bulunabilir. Kanıtlanmış zararları göz önüne alındığında, özellikle kişisel bakım ve kozmetik gibi sentetik paraben içeren ürünlerin kullanılmaması gerektiği açıktır. Güzel haber, tüm kategorilerde ”paraben içermeyen” ürünleri bulmak mümkündür. Bu konuda yapabileceğiniz en iyi şey, sağlığınız için paraben içermeyen ürünleri tercih etmektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ