MorTilki.Com

Kediotu Nedir? Kediotu Kökü Çayının Faydaları

Kediotu Nedir? Kediotu Kökü Çayının Faydaları

Pembemsi ya da beyaz çiçekleri ve kendine has güzel kokusuyla tanınan kedi otu, hafif sakinleştirici özelliklere sahip bir bitkidir. Roma ve eski Yunan medeniyetlerinden bu yana uyku bozuklukları ve anksiyete tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kediotunun 250’den fazla türü mevcuttur ve bilimsel adı Valeriana officinalis‘tir. Birçok sentetik ilaçtan daha hafif özelliklere sahip olduğu için bazı ülkelerin gıda ve ilaç idareleri tarafından güvenli olarak kabul edilmektedir. Kediotu çayı, bu nedenle kaygı ve uyku problemleri yaşayanların ilk başvurduğu doğal yöntemlerdendir.

Kediotu Nedir ve Hangi Bölgelere Özgü Bir Bitkidir?

Avrupa ve Asya bölgelerine özgü bir bitki olan kediotu, şaşırtan faydaları nedeniyle ilerleyen yıllarda ABD, Çin ve diğer ülkelerde de yetiştirilmeye başlamıştır. Kediotu bitkisinin çiçekleri çok eski yıllarda parfüm olarak, kök kısımları ise geleneksel tıpta kullanılmaktaydı.

En az 2 bin yıldır tıp alanında kullanıldığı bilinen kediotu kökü, faydalı uçucu yağlar ve sinir sistemini yatıştırıcı özelliklere sahip güçlü bileşikler içermektedir. Çiçekleri ise hafif ve hoş bir kokuya sahiptir. En çok çay olarak tüketilen kediotu kökü, sıvı veya kapsül formlarda da bulunabilmektedir.

Kediotunun Faydaları Nelerdir?

Kediotu kökü, valerenik asit, izovalerik asit ve çeşitli antioksidanlar bakımından son derece zengindir. Bütün bu bileşikler uyku kalitesini artırabilen ve kaygıyı azaltan özelliklere sahiptir. Kediotu, beyin ve sinir sistemi arasındaki dengeyi düzenlemeye yardımcı olan gama-aminobütirik asit (GABA) etkileşimini düzenler.

GABA düzeyinin düşük olması, anksiyete ve uyku sorunlarına yol açar. Kediotu, beyinde bulunan ve ruh halini dengeleyen kimyasalların seviyelerini korur. Bütün bunlar, stres tepkisini iyileştirerek sakinliği desteklemeye yardımcı olur.

1 – Stresi Azaltarak Rahatlamaya Yardımcı Olur

Kediotu, stres ve kaygıya neden semptomların iyileşmesinde önemli bir katkıda bulunur. Aynı zamanda çocuklarda hiperaktif davranışları azaltabilir ve odaklanmayı artırabilir.

Stres, günümüzde birçok hastalığın altında yatan temel nedenlerdendir. Kediotu, stresli durumlarda kişide ortaya çıkan endişe gibi duyguların hafifletilmesinde etkilidir. Akut strese bağlı olarak meydana gelen kaygıyı, anksiyete bozukluğu ve obsesif kompulsif bozukluk gibi durumları önlemekte yardımcı olabilmektedir.

2 – Kediotu Kökü Çayıyla Daha İyi Bir Uyku

Uyku bozuklukları, günümüzde birçok kişinin ortak sorunu haline gelmiştir. Yapılan araştırmalar, bireylerin yaklaşık %30’unda uyku sorunlarının yaşadığını ortaya çıkarmıştır. Oldukça yaygın karşılaşıldığı gözlemlenen bu sorun, bazı insanlarda uykuya dalmakta, bazılarında da kaliteli ve deliksiz uykuya ulaşmakta problemler yaşandığını göstermektedir.

İyi bir gün geçirmek için güzel bir uyku şarttır. Uykunun en önemli evrelerinden derin uyku, vücuttaki hasarların onarılması ve şarj olması için son derece mühimdir. İyi bir uyku, kişinin enerjik ve bütün yorgunluğunu atmış olarak güne başlamasını sağlar.

Yatmadan en az yarım saat önce tüketilen kediotu kökü çayı, uykuya dalma süresini azaltmakta, uyku kalitesini ve uyuma süresini iyileştirmektedir.

3 – Kediotunun Diğer Faydaları

Bazı çalışmalar, kediotu kökünün içeriğindeki bileşenlerin menopoz, adet öncesi sendromu, sancılı adet, Parkinson hastalığı ve huzursuz bacak sendromu gibi rahatsızlıklar üzerine faydalarının olduğunu ortaya çıkarmıştır. 

Menopoz: Kediotu, kadınların ilerleyen yaşlarda karşılaştığı bu süreçte görülen bazı sorunları azaltabilmektedir. Menopoz dönemindeki kadınlarda yapılan bir araştırmada, her gün yatmadan önce içilen bir bardak kediotu kökü çayının birkaç hafta sonra sıcak basması sorununu önemli oranda düşürdüğü görülmüştür.

Adet döneminde karşılaşılan sorunlar: Kediotunun, ağrılı adet kanaması ve adet öncesi sendromuna iyi geldiği bilinmektedir. Ağrı, duygu ve davranış değişiklerinin düzelmesinde olumlu etkilere sahiptir.

Parkinson hastalığı: Kediotu, beyindeki hücrelerde meydana gelen hasar sonucu ortaya çıkan bu hastalık üzerinde bazı olumlu etkilere sahiptir. Bir çalışma, kediotu özütünün Parkinson hastalarının davranışlarının zamanla düzelmesine, antioksidan düzeylerinde artışa ve inflamasyonda azalmaya yol açtığı gözlemlenmiştir.

Huzursuz bacak sendromu: Bacaklarda ağrı, ürperme veya karıncalanmaya neden olan bir sinir sistemi hastalığıdır. Kediotu kökü çayı, bu rahatsızlığın semptomları azaltabilmekte ve huzursuz bacak sendromu nedeniyle oluşan uyku probleminin düzelmesine katkı sağlamaktadır.

Kediotunun Yan Etkileri Var mı?

Günümüze kadar yapılan çalışmalarda kediotunun önemli bir yan etkisiyle karşılaşılmamıştır. Kediotu kökü, birçok uyku ilacının aksine, kullanım bırakılsa bile yoksunluk ve bağımlılık gibi sorunlara neden olmamaktadır. Önerilen şekilde kullanıldığı taktirde kaygı ve uyku sorunlarının yanı sıra, zihinsel ve fiziksel performansı da artırabilmektedir.

Araştırmalarda sadece birkaç kişide baş ağrısı, mide ağrısı ve baş dönmesi sorunuyla karşılaşıldığı bildirilmiştir. Ciddi bir tıbbi durumunuz veya karaciğer hastalığınız varsa, kediotu kullanmadan önce doktoruna danışmanız önemlidir.

Uzmanlar, kediotunun potansiyel risklerinin hamileler ve üç yaşından küçük çocuklarda değerlendirilmediğini ifade etmektedir. Bu nedenle, söz konusu gruplarda tıbbi gözetim olmadan kullanılması önerilmemektedir.

Kediotu Kökü Çayı Nasıl Tüketilmeli?

Uyku sorunu yaşayan kişiler, faydalarının en iyi şekilde görülebilmesi için kediotu çayını yatmadan 30 dakika veya bir saat önce tüketmelidir. Günlük bir fincan yeterlidir. Önerilen miktardan fazla içilmesi, sabah yataktan halsiz ve uyuşuk bir şekilde kalkmanıza neden olabilir.

2-3 gram kurutulmuş kediotu kökü sıcak suda 10-15 dakika boyunca bekletilmeli ve daha sonra çay şeklinde alınmalıdır. Şeker kullanılması tavsiye edilmemektedir ancak tatlandırmak için bir miktar doğal bal ilave edilebilir. Etkili olabilmesi için en az iki hafta düzenli olarak tüketilmelidir.

Kediotu kökü çayı, uyku getiren çaylar kategorisinde yer alan doğal bir bitkidir. Sinirleri yatıştırarak uykuya neden olabileceğinden, tüketildikten sonra araba kullanmaktan veya uyanık olmayı gerektiren diğer iş ya da faaliyetleri yapmaktan kaçınmalıdır. Kediotu, diğer yatıştırıcı ilaçlar ve alkolle birlikte asla tüketilmemelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ