MorTilki.Com

Yakı Bandı Nedir? Ağrılı Bölgelerde Yakı Kullanmanın Faydaları ve Olası Zararları

Yakı Bandı Nedir? Ağrılı Bölgelerde Yakı Kullanmanın Faydaları ve Olası Zararları

Yakılar, sorunlu bölgeye yapıştırılmak suretiyle, ağrı hissiyatını azaltmayı amaçlayan ve eczanelerde reçetesiz olarak satılan tek kullanımlık ilaçlı bantlardır. Sırt, omuz, boyun ve bacak gibi bölgelere uygulanabilir.

Yakı bantları, ağrılı bölgelerde sıkça kullanılan pratik ekipmanlardır. Uygulaması oldukça basit ve fiyatı ucuz olsa da bu bantların nasıl kullanılması gerektiğini ve olası risklerini bilmek önemlidir. Yakı bantlarının ne işe yaradığını, çalışma prensibini ve merak ettiğiniz diğer detaylar hakkında bilgi sahibi olmak için okumaya devam edin…

Yakı Bandı Nasıl Çalışır, Neden Yakar?

Yakı bantlarının cilde yapıştırılması, söz konusu bölgede yanma hissine neden olur. Bunun nedeni, yakı bantlarında kapsikum bulunmasıdır. Kapsikuma yakıcı özelliğini kazandıran ana bileşik ise kapsaisindir. Aslında kapsaisin acı biberlerin acı olmasını sağlayan bileşiktir. Bir başka ifadeyle, acı biber yediğinizde veya elinizle temas ettiğinde ”yanmanıza” neden olan şey kapsaisindir. Bakınız: Eldeki biber acısını ne giderir?

Kapsaisin (ve diğer ilaç bileşenleri) ağrılı bölgeye yakı bantları aracılığıyla uygulandığında, ağrının beyne iletilmesini sağlayan p maddesini azaltır ve bu sayede hissedilen ağrının şiddeti azaltılmış olur. Burada bilinmesi gereken şey, yakının tedavi edici değil yalnızca ağrı kesici olarak çalıştığıdır. Daha basit bir ifadeyle, yakı bantları rahatsızlığınızı iyileştirmez, sadece geçici olarak ağrılarınızı azaltır.

Yakı Bandı Hangi Ağrılar için Nerelerde Kullanılır?

Yakı bantları, kas ve eklemlerde oluşan orta şiddetli ağrıların azaltılması amacıyla kullanılır. Artrit, kronik sırt ağrıları, spor sonrası oluşan ağrılar ve romatizmal bazı ağrılar için yakı bandı uygulanabilir. Genel olarak kullanılması mümkün olan bölgeler, boyun, omuzlar, sırt ve bacaklardır.

Hangi Bölgelere ve Hangi Durumlarda Yakı Kullanılmaz?

Yakı bantları yalnızca cilt üzerine yapıştırmak için uygundur. Ağız, burun, gözler ve cinsel organa yakı yapıştırmayınız! Ayrıca, açık yara üzerine veya güneş yanığı gibi tahriş olmuş cilt üzerine yakı yapıştırılması sakıncalıdır. Diğer yandan, hamilelerin, emziren annelerin ve çocukların yakı kullanması tavsiye edilmez. Daha fazla bilgi için ürün paketi üzerindeki talimatları okuduğunuzdan emin olun.

Yakı Nasıl Yapıştırılır ve Nasıl Çıkarılır?

Yakı bandını yapıştırmak fazlaca maharet gerektirmez ve yara bandı yapıştırmaktan çok daha zor değildir. Paket içinde satın aldığınız yakı bandını çıkarın ve yapışkan yüzeyindeki ince zar tabakasını yarıya kadar kavlatın. Daha sonra yapışkanlı bölgeyi cildinize yapıştırın ve yakının diğer yarısındaki zarı da kavlatarak bandın tamamını cildinize yapıştırın.

Yakıyı çıkarmak, yapıştırmaktan biraz daha zordur. Bu zorluğu aşmak için yakının olduğu noktaya az miktarda su dökerek ıslatın. Bu esnada suyun sıcak olmamasını dikkat edin çünkü sıcak su yakının daha çok eriyerek cilde yapışmasına neden olabilir. Çıkarmak için uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem de zeytinyağı veya vazelindir. Yapışkan noktalara birkaç damla zeytinyağı damlatarak ya da vazelin sürerek yakıyı kolayca kavlatabilirsiniz. Aynı noktaya yeniden yakı yapıştırmak istiyorsanız, en az 2 hafta beklemeniz gerektiğini unutmayın ve her uygulamada yalnızca 1 adet yakı bandı yapıştırın.

Yakı Bantlarının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Yakı kullanmak çoğu zaman zararsızdır ve genellikle herhangi bir yan etki göstermez. Nadir görülen yan etkileri, ciltte şişme, kızarıklık, döküntü ve kaşıntıdır. Yakı, cildinizde herhangi bir alerjik reaksiyona neden olduysa, tekrar kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Diğer yandan, bel fıtığında yakı kullanımı ise tartışmalı bir konudur. Bazı uzmanlar, yakının uyguladığı ısı nedeniyle mevcut olan disk kaymasının daha da şiddetlenebileceğini düşünerek tavsiye etmez. Bunun nedeni, ısının herhangi bir nesnenin hacminde genişlemeye neden olduğu fizik kuralıdır. Isıyla birlikte disk kayması olan nokta daha da genişleyerek kayma fazlalaşabilir. Yakıyı ilk yapıştırdığınızda fıtık ağrınız bir nebze hafiflese de daha sonra şikayetleriniz artabilir. Bu nedenle, bel fıtığı şikayetiniz varsa doktorunuzun onayını almadan veya doktorunuzun tavsiyesi dışında yakı kullanmayın ya da belinize sıcak kompres uygulamayın.

Yakının söz konusu ağrılı bölgeye tam olarak etki edebilmesi için yaklaşık olarak 4 saate ihtiyacınız vardır. Bazı yakı markaları, TDP teknolojisini kullanarak 12 saat boyunca derinlemesine cilde nüfuz eder. Yakının markasına bakılmaksızın cildinizde kalabileceği maksimum süre 48 saat yani 2 gündür. 2 günden daha fazla ciltte kalan yakılar, tahrişe neden olabilir.

Eğer MRI (MR – EMAR) yaptıracaksanız ve yakı kullanıyorsanız, ilgili personeli bu konuda bilgilendirin. Nadirende olsa bazı yakılar MR esnasında yanıklara neden olabilecek bileşenler içerebilir.

Saklama koşulları için paket üzerindeki talimatları izleyin. Her bir yakı yalnızca tek kullanımlıktır. Aynı yakıyı ikinci kez kullanmayın.

Sonuç:

Yakı bantlarının asıl amacı tedavi değil, ağrı kesicidir. Boyun, omuz, sırt ve bacak gibi bölgelerdeki orta şiddetli ağrılar için kullanılabilir. Ağrı kesici olarak işe yaraması dışında başka bir faydası yoktur. Herhangi bir ciddi sağlık riski veya zararı olmamasına rağmen ciltte döküntü, şişme, kaşıntı ve kızarıklık gibi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Ayrıca, bel fıtığı şikayeti olanların öncelikle doktorunun onayını alarak yakı kullanması tavsiye edilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ