MorTilki.Com

Uyku Getiren Çaylar! Mışıl Mışıl Uyumanıza Yardımcı Olacak Bitki Çayları

Uyku Getiren Çaylar! Mışıl Mışıl Uyumanıza Yardımcı Olacak Bitki Çayları

Çay, dünyanın birçok ülkesinde en popüler içecekler arasında bulunuyor. Günümüzde farklı türleri bulunan bu içecek, önerilen şekilde tüketildiği zaman sağlık açısından bazı avantajları da beraberinde getirebiliyor. Özellikle bitki çayları, yüzyıllardır uyku sorunu için kullanılıyor. Bazı bitkisel çayların içeriğindeki bileşenler, rahatlatıcı ve gevşetici özellikleri sayesinde uyku kalitesini artırıyor ve uykuya dalmayı kolaylaştırıyor.

Bitki çaylarının çoğunda kafein bulunmaz. Çay yapraklarında teanin adı verilen bir amino asit bulunur. Bitkisel çayların bu yönü, insanlardaki stresi önemli düzeyde azaltarak uykuyu daha keyifli bir hale getirebiliyor. Geceleri en az 7 saat düzenli uyumak, kilo alımı, diyabet, depresyon, kalp hastalığı ve hipertansiyon gibi önemli sağlık sorunu riskini azaltmaktadır.

Geceleri uykuya dalmakta veya deliksiz bir uyku çekmekte zorlanıyorsanız, anti-stres etkileri bulunan bazı bitkisel çaylarla artık buna dur diyebilirsiniz. Listeye geçmeden önce, uyku getiren bu içeceklerin yatmadan 20 ila 30 dakika önce tüketilmesi gerektiğini bilmeli ve tatlandırmak için şeker yerine bir miktar doğal bal tercih etmelisiniz.

Papatya Çayı

Papatya çayının sakinleştirici özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle yıllardır uykusuzluk için doğal bir tedavi olarak kullanılır. Uyku sorunun yanı sıra kaygı ve iltihaplanmayı azaltmak için de tercih edilir. İçeriğinde hafif bir antioksidan olan apigenin bulunur. Tüketildikten kısa bir süre sonra anksiyete seviyesini düşürür ve insan beynindeki reseptörlere iletişim kurarak uykuyu başlatır. Yapılan bir araştırma, bu bitki çayındaki glisinin sinirleri gevşettiğini ortaya çıkarmıştır.

Limon Otu Çayı

Daha çok aromaterapi alanında kullanılan bu bitki, çay şeklinde demlenerek de tüketilebiliyor. Nane familyasından olan limon otu, birçok bölgede yetiştirilebilmekte ve kolay temin edilebilmektedir. Uyku kalitesini artırmak için kullanılan bitkisel yöntemlerin başında gelmektedir. Stres seviyesini düşürerek uyku öncesi bir sakinlik sağlamasının yanı sıra bilişsel performansı da yükseltmektedir.

Kediotu Kökü Çayı

Baş ağrısı, sinirlilik ve uykusuzluğun tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Kediotu kökü en çok nemli bölgelerde yetişen bir bitki türüdür. Türkiye’de Anadolu’nun doğusundaki sulak alanlarda yetiştirilir. Uzmanlar, vücuttaki GABA seviyeleri düşürerek uyku sorununu iyileştirdiğini savunmaktadır.

2. Dünya Savaşı sırasında, İngiltere’ye yapılan hava saldırıları nedeniyle halkta oluşan stresi azaltmak için kullanılmıştır. Yapılan araştırmalar, kurutulmuş kediotu köküyle demlenen çayın uykusuzluğu önlendiğini ve şekersiz tüketildiği zaman herhangi bir yan etkiye yol açmadığını ortaya koymuştur.

Lavanta Çayı

Lavanta, etkileyici ve hoş kokusu nedeniyle birçok farklı alanda kullanılan aromatik bir bitkidir. Lavanta çayı, bununla birlikte sinirleri yatıştırıcı ve rahatlatıcı özelliklere sahiptir. Uykuya dalmanız çok uzun bir süre gerektiriyorsa, yatmadan yarım saat önce bir bardak lavanta çayı içerek daha hızlı ve iyi uyuyabilirsiniz.

2014 yılında bu alanda yürütülen bir çalışmada, bu bitkinin uyku kalitesini artırdığı bulunmuştur. Uyku sorunu yaşayan farklı yaş gruplarından 40 kişi üzerinde yapılan araştırmada, 2 hafta boyunca her gün papatya çayı tüketen 30 katılımcıda yorgunluk ve stres seviyelerinin düştüğü gözlemlenmiştir.

Manolya Çayı

Manolya bitkisinin tomurcuklarından, kabuğundan ve gövdelerinden elde edilen manolya çayı, uzak doğu ülkelerinde stresi azaltmak için sık tercih edilen alternatif yöntemlerdendir. Güçlü sakinleştirici özelliği nedeniyle son dönemlerde tüm dünyada kullanılmaya başlanmıştır.

Özellikle kabuğunda bol miktarda bulunan honokiol isimli bileşik, GABA reseptörlerini tetikleyerek uykuya dalmayı kolaylaştırmaktadır. Geride bıraktığımız yıl yayımlanan bir psikolojik makaleye göre, manolya çayı kaygıyı hafifleterek insanları uykuya daha kolay teşvik etmektedir. Uykunun REM ve NREM evrelerinde harcanan zamanı artırmakta ve adrenalin seviyelerini düşürmektedir. Bütün bunlar, stresli insanların daha iyi uyuyabilmesi için ciddi derecede katkı sağlayabilir.

Çarkıfelek Çiçeği Çayı

Orta ve Güney Amerika’ya özgü Çarkıfelek (Passiflora), mavi, sarı, mor, beyaz ve pembe renklerde çiçekler açan hoş kokulu bir bitkidir. Bu bitkiyle hazırlanan çay, kaygı düzeylerini düşürerek uykuyu iyileştirici etkiye sahiptir.

2017 yılında yapılan bilimsel bir araştırmada, çarkıfelek çayının uyku kalitesini artırma ve uykusuzluk üzerindeki etkileri incelenmiştir. 20 sağlıklı bireyin katıldığı bu çalışmada, katılımcılardan yarısının 7 gün süreyle günde bir bardak çarkıfelek çiçeği çayı içmesi istenmiştir. Araştırmanın sonunda, çayı içenlerin toplam uyku süresinde, içmeyenlere kıyasla önemli bir artış olduğu gözlemlenmiştir.

Bitkisel Çayların Uyku Üzerindeki Etkileri

Yukarıda sıralanan bitki çaylarının yatmadan önce içilmesi, uyku sorunu yaşayan bireylerde uykuyu tetiklemektedir. Bunun nedeni, içerdikleri bileşenlerle GABA reseptörlerine etki ederek kaygı seviyelerini düşürmeleridir. Daha anlaşılabilir bir dille anlatmak gerekirse, çayı içen kişinin sinirlerini yatışır ve buna bağlı olarak ruh hali de iyileşerek uykuya dalma kolaylaşır.

Bitkisel çaylar sadece hızlı uyku getirmekle kalmayarak, aynı zamanda uyku kalitesini de artırmaktadır. Kişi, uykunun REM ve NREM evrelerinde daha fazla zaman geçirerek rahatlamış ve dinç bir şekilde uyanır. Bireylerin uykuda deşarj olması, güne canlı başlamalarını sağlayarak tüm günü daha verimli geçirmelerine yardımcı olur.

Yüzyıllardır dünyanın farklı kültürlerinde; kaygının azaltılması, ruh halinin iyileştirilmesi ve uykusuzluğun tedavisinde kullanılan bitkisel çaylar tamamen doğaldır. Bu ürünlerin günümüzde de yaygın olarak kullanılmasının başlıca nedenleri, saydığımız faydalarının yanı sıra herhangi bir kimyasal ya da katkı maddesi içermiyor olmasıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ