MorTilki.Com

Koltuk Altı Ağrısı Neden Olur? Koltuk Altı Ağrısı ve Şişliğine İyi Gelen Yöntemler

Koltuk Altı Ağrısı Neden Olur? Koltuk Altı Ağrısı ve Şişliğine İyi Gelen Yöntemler

Çoğu insan hayatı boyunca en az birkaç kez zonklama veya acı şeklinde koltuk altı ağrısını deneyimlemiştir. Genellikle aşırı zorlama, küçük enfeksiyonlar, sıklıkla tıraş etmek veya ağda yapmak gibi basit nedenlerden dolayı olsa da nadiren daha ciddi hastalıkların belirtisi olabilir.

Koltuk altı ağrısına ek semptomlar eşlik etmiyorsa çoğu zaman kendiliğinden geçer ve herhangi bir ciddi sağlık sorununun işaretçisi değildir. Geçici ağrıya sebep olan yaygın etkenler, spor esnasında kas gerginliği, kozmetik ürünler nedeniyle tahriş, sıklıkla tıraş etmek veya sık aralıklarla ağda yapmaktır. Bazı durumlarda ise bağışıklık sistemi sorunları ya da meme kanseri gibi daha ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabilir.

Bu yazıda, koltuk altı ağrısının nedenlerini, koltuk altı ağrısı ve şişmesine iyi gelen çözüm önerilerini, ne zaman ve hangi doktora gitmeniz gerektiğini ele alarak konu hakkında bilgilendirme yapmaya çalışacağız…

Koltuk Altı Ağrısı Neden Olur?

Koltuk altı ağrınız basit bir nedenden ötürü geçici olarak ortaya çıkmış olabilir veya daha ciddi birkaç rahatsızlığın belirtisi olabilir. Sağ veya sol koltuk altı ağrısına neden olan yaygın faktörler:

Kas gerginliği: Kol veya göğüs kaslarında meydana gelen gerginlik, zorlama ya da yaralanma durumları koltuk altı ağrısının yaygın nedenlerinden biridir. Spor esnasında veya ağır bir şeyi aniden kaldırma esnasında bu kaslardan birini zorlamış olabilirsiniz. Şişlik ve kızarıklık gibi semptomların da eşlik edebileceği kas gerginlikleri, çoğu zaman istirahat ile kısa zaman içinde kendiliğinden geçer. Ağrının şiddetini azaltmak için ağrı kesici alabilir, şişlik varsa azaltmak için buz torbası uygulayabilirsiniz.

Ağda, jilet ve kozmetik ürünler: Koltuk altı ağrısına neden olan bir diğer yaygın etken de ağda, jilet gibi istenmeyen tüyleri alma yöntemleri ve cildi tahriş eden kozmetik ürünlerini kullanmaktır. Koltuk altındaki cilt, vücudun diğer birçok noktasından daha hassastır. Sık sık tıraş etmek veya ağda yapmak tahrişe ve sonrasında ağrıya neden olur. Ayrıca, ağda bandının aynı bölgeye defalarca yapıştırılıp çekilmesi tahrişin bir diğer nedenidir. Ağda ile tüylerin alınması için en ideal uzunluğun 5 ila 7 mm olduğunu unutmayın. Tüylerin alınmasının ardından bölgeye kozmetik ürünlerini sıkmayın, sürmeyin.

Batık kıllar: Ağda ile tüyler alındığında, tüyler kökten koparılmış olur. Uzama esnasında, bazı kıllar yüzeye çıkacak doğru yolu bulamaz ve deri altında büyümeye başlar. Bu tür kıl batıklarının yaygın belirtisi sivilcedir. Sivilceler dokunulduğunda acıyan, hassas ve bazen içi iltihaplı şişkinlikler oluşturur. Sonuç olarak, koltuk altında kıl batığı kaynaklı bir ağrı yaşarsınız.

Batık kılların neden olduğu koltuk altı ağrısı çoğu zaman en çok birkaç gün içinde kendiliğinden geçer. Daha uzun süre geçmeyen ağrı ve şişmiş kırmızı çıbanlar için doktora gitmeniz gerekir. Önlem almak için, banyo esnasında kese kullanmayı deneyebilir ve kılların kolayca yolunu bulması için cildinizi krem ve losyonlarla nemli tutabilirsiniz.

Lenf düğümlerinin şişmesi: İnsan vücudunun savunma hattı olarak adlandırılan bağışıklık sisteminin en önemli parçalarından biri, vücutta yüzlerce bulunan lenf düğümleridir. Bağışıklık sistemi bir şekilde zarar gördüğünde, enfeksiyon, yaralanma ya da kanser gibi durumlarla karşılaştığında, istilacılarla savaşmak için bölgeye beyaz kan hücreleri gönderilir. Böylelikle lenf düğümleri şişer ve söz konusu bölgede küçük bir şişlik ortaya çıkar.

Koltuk altınızda şişmiş lenf düğümleriniz varsa, vücudunuz bir enfeksiyonla mücadele ediyor demektir. Lenf düğümlerinin şişmesine neden olan yaygın etkenler; üst solunum yolu enfeksiyonları, diş, kulak ve cilt enfeksiyonları, soğuk algınlığı ve boğaz ağrıları olarak sıralanabilir.

Enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkan koltuk altında ağrı, şişlik veya yağ bezesi benzeri kist, buna neden olan sorun giderildiğinde kendiliğinden geçer. Ağrının şiddetini hafifletmek için bölgeye ılık, ıslak bir bez koyabilir ve ağrı kesici alabilirsiniz. Ayrıca, bolca dinlenip, istirahat etmeyi ihmal etmeyin.

Zona ve sedef hastalığı: Varisella zoster isimli su çiçeği virüsünün neden olduğu bir enfeksiyon olan zona, sırt, koltuk altı veya göğüslerde döküntüye neden olan bir rahatsızlıktır. Söz konusu bölgelerde ağrı, yanma ve karıncalanma hissine neden olabilir.

Sedef hastalığı ise koltuk altı dahil vücudun pek çok bölgesini etkisi altına alabilen otoimmün bir hastalıktır. Ciltte pullu döküntü, çatlaklar, kaşıntı ve ağrı gibi çeşitli semptomları vardır. Zona ve sedef hastalığı nedeniyle koltuk altı ağrısı yaşayan biriyseniz kısa zaman içinde doktora giderek uygun tedaviyi almanız şarttır.

Meme kanseri: Meme kanserinin erken evreleri genellikle ağrısız geçer. Bununla birlikte, yaygın belirtilerinden biri koltuk altı ağrısı ve şişliğidir. Tabii bu, her koltuk altında şişme olan kadının meme kanseri olduğu anlamına gelmez. Rahatsızlığın nedeni, endişelenecek bir durum olmayan iyi huylu bir tümör olabilir. Ancak yine de bir doktora giderek gerekli testlerin yapılması şarttır.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Koltuk altı ağrınız günlük yaşantınızı olumsuz etkileyecek kadar artmışsa, ağrınıza yüksek ateş veya deride döküntü eşlik ediyorsa ya da koltuk altındaki şişlik birkaç gündür geçmemişse bir doktora görünmeniz gerekir. Acilen doktora gitmenizi gösteren belirtiler ise şunlardır:

 • Herhangi bir neden olmadan 1 haftadan uzun süreli lenf düğümü şişmesi
 • Kasık, baş ve boyun gibi birden fazla yerde lenf düğümü şişmesi
 • Yüksek ateş ve geceleri anormal terleme
 • Yutkunma ve nefes alma güçlükleri çekme
 • Sebepsiz yere sürekli yorgun hissetme
 • Nedeni açıklanamaz şekilde ani kilo kaybı
 • Kabızlık veya bağırsak hareketlerinde ani değişme

Koltuk Altı Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

Koltuk altı ağrısı şikayetleriniz için öncelikle genel cerrahi bölümüne giderek muayene olmanız gerekir. Bununla birlikte, koltuk altınızda döküntü gibi cilt problemleri varsa bir dermatologa, lenf düğümleri bozukluğundan şüphe ediliyorsa bu alanda uzmanlaşmış bir hematoloğa yönlendirilebilirsiniz. Koltuk altı ağrısı tedavisinin, altta yatan ana nedene bağlı olarak değişkenlik göstereceğini unutmayın.

Koltuk Altı Ağrısına Ne İyi Gelir?

Koltuk ağrısının şiddetini azaltmak ve gelecekte bu tür ağrı risklerini en aza indirmek için evde deneyebileceğiniz birkaç yöntem var. Bunlar:

 • Kas gerginliği nedeniyle olan şişme ve ağrılar için soğuk kompres, lenf düğümü şişmesi ve ağrısı için ise ılık kompres uygulayın.
 • Kan dolaşımının teşvik edilmesi şişliği azaltabileceğinden nazikçe masaj yapın.
 • Eczacınıza danışarak reçetesiz satılan ağrı kesicilerden içmeyi düşünün.
 • Gliserin gibi nemlendirici özelliği bulunan cilt ürünlerini kullanmayı deneyin.
 • Koltuk altınızı sıklıkla tıraş etmeyin veya ağda yapmayın.
 • Ağda veya tıraş sonrası kozmetik ürünler sıkmayın, sürmeyin.
 • Çok sıcak suya ve sıcak havaya uzun süre maruz kalmayın.
 • Vücudunuzu sıkmayan, bol ve pamuklu (polyester olmayan) üst giysiler giyin.
 • Kişisel temizlik ürünlerinizi diğer aile bireyleri olsa dahi bir başkasıyla paylaşmayın.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ