MorTilki.Com

Kas Seğirmesi Neden Olur? Yaygın Görülen Belirtileri ve Önleme Yöntemleri

Kas Seğirmesi Neden Olur? Yaygın Görülen Belirtileri ve Önleme Yöntemleri

Kas seğirmesi veya titremesi, kasları oluşturan liflerin istemsiz bir şekilde aniden kasılmasıdır. Görülmesi durumunda bazen endişeye neden olur ancak çoğunlukla basit nedenlerden kaynaklanmaktadır. Kas seğirmesinin altında yatan bu nedenler, herkesin uygulayabileceği bazı günlük yaşam tarzı değişiklikleriyle önlenebilmektedir.

Daha çok bacak kaslarında ortaya çıkan bu kasılmalara, vücudun kol, el, yüz, göz ve kaş gibi birçok bölgesinde rastlanabilmektedir. Kas seğirmeleri ağrıya neden olmaz ve kısa sürelidir. Bazı kişiler, bu durumu kas spazmı ile karıştırabilmektedir. Kas spazmları ağrıya neden olabilecek uzun süreli kasılmadır ve genellikle egzersizden sonra oluşur.

Kas Seğirmesi Nedenleri

Hassas sinir uçları tarafından kontrol edilen kas lifleri, sinirlerin uyarılması ya da hasar oluşması durumunda kasılmaya neden olur ve seğirme ile sonuçlanır. Oluşan bu seğirmeler cildin altından görülebilmekte ve hissedilebilmektedir. Kas seğirmesi, genellikle yoğun egzersiz, yetersiz beslenme, uykusuzluk ve stres gibi nedenler sonucu ortaya çıkmaktadır. Ancak nadiren de olsa ALS, MS ve sıkışmış spinal sinir gibi ciddi hastalıkları işaret edebilmektedir.

Sık Karşılaşılan Basit Nedenler

Kas seğirmelerinin birçok yaygın nedeni bulunmaktadır. Genellikle yaşam tarzıyla alakalı bu nedenler, beslenme ve fiziksel aktivitelerde yapılabilecek bazı değişiklerle kolayca tedavi edilebilmektedir.

 • Egzersiz esnasında kaslarda laktik asit birikir. Bu, ağır veya uzun süreli aktiviteler sonrası bacaklar, kollar ve sırt bölgesinde seğirme oluşmasına neden olabilir.
 • Kişide oluşan stres ve anksiyete, sinirleri harekete geçirerek kas seğirmesine yol açabilir. Bu gibi durumlarda vücudun herhangi bölgesindeki bir kas etkilenebilir.
 • Gün içinde aşırı miktarda kafein tüketmek, ilerleyen saatlerde vücudun herhangi bir yerinde kas seğirmesi görülmesine sebep olabilmektedir.
 • Gözlerinizde, kaşlarda ve ellerde kas seğirmeleri meydana geliyorsa, bunun nedeni vücuttaki bazı besin eksiklikleri olabilir. Kalsiyum, B vitamini ve D vitamini eksikliği, sıraladığımız bölgelerde kas seğirmesine neden olabilmektedir.
 • Aşırı su kaybı nedeniyle oluşan dehidrasyon, seğirme ve kasılmalara neden olabilir. Özellikle gövde, bacaklar ve kollardaki vücudun büyük kaslarını etkilemektedir.
 • Tütün ürünleri ve sigarada bulunan nikotin, bacak kaslarında sürekli tekrar eden seğirmelerin sık karşılaşılan nedenlerindendir.
 • Göz kapağında herhangi bir nedenle oluşan tahriş, göz çevresindeki geniş bir alanı etkileyerek kaslarda seğirme ve uzun süreli spazmlara yol açabilmektedir.

Az Karşılaşılan Ciddi Nedenleri

Kas seğirmeleri, bazı durumlarda ciddi bir sağlık sorunun habercisi olabilir. Sinir sistemiyle ilgili beyin ve omurilik problemleri, kaslara bağlı sinirlerde hasara neden olarak seğirmeye neden olabilmektedir. Kas seğirmelerini tetikleyen nadir ancak ciddi durumlardan bazı şunlardır:

 • Tıp dilinde radikülopati olarak bilinen sıkışmış spinal sinir, kaslarda spazm ve seğirmeye neden olabilir. Disk hasarları sinir köklerini sıkıştırarak bu gibi sorunlara yol açabilir. Görülmesi durumunda, seğirme ile birlikte bacak veya ayakta uyuşma ya da karıncalanma hissi oluşabilir.
 • Kas seğirmesi, nadir durumlarda amyotrofik lateral skleroz (ALS) isimli nörolojik bir hastalığın işareti olabilir. Hastalıkla birlikte kişinin sinir hücresi fonksiyonları gün geçtikte bozulmaya başlar ve kaslar işlevini yerini getirmekte zorlanır. ALS, ilerleyen süreçlerde yürümeyi, konuşmayı, nefes almayı ve yemek yemeyi zorlaştırabilir.
 • Multipl sklerozun (MS), kişinin sinir semptomunu etkileyen bir hastalıktır. Kaslar sertleşerek istemsiz kasılmalar ve seğirmeler oluşmaya başlar. Bu rahatsızlıklara baş dönmesi, yorgunluk, görme problemleri ve yürümekte zorluk gibi belirtiler de eşlik edebilir.
 • İssacs sendromu, kas sertliği, seğirme, kas krampları, uyuşma ve kas ağrılarıyla ortaya çıkabilen seyrek görülen bir hastalıktır. Sinirler sürekli kas liflerini tetikleyerek dinlenme durumunda bile kasılmalara yol açar.

Kas Seğirmesi Nasıl Önlenir?

Basit nedenlerden kaynaklanan ve kişide rahatsızlığa neden olan kas seğirmeleri, beslenme ve yaşam tarzında uygulanabilecek bazı değişiklerle önlenebilir. Seğirmenin ciddi nedenlerden kaynaklandığından şüphe duyuluyorsa, mutlaka bir doktora görünmek gerekir. Kas seğirmesi riskini azaltmak için önemli ipuçları:

Yeterli Uyku

Vücudun kendini onarması, kas ve sinirlerin dinlenebilmesi için yeterli uyku önemlidir. Kişinin günde 7 ila 8 saat uyuması, buna benzer birçok sağlık sorunun ortaya çıkmasının önüne geçebilir. Uzmanlar, sağlıklı bir yaşam için günlük uyku süresinin 5 saatten az, 9 saatten fazla olmamasını önermektedir.

Dengeli Beslenme

Diyet listeniz genellikle fast food tarzı veya yağlı gıdalardan oluşuyorsa, ilerleyen süreçte kas seğirmesinin yanı sıra başka sağlık sorunlarıyla da karşılaşmanız muhtemeldir. Dengeli bir beslenme için taze meyve sebze, enerji sağlayan tam tahıllılar ve orta miktarda yağsız protein içeren gıdaları tüketmeye çalışın.

Stres Yönetimi

Stresli bir hayatınız varsa, Tai Chi, yoga ve meditasyon gibi aktivitilere yönelerek stres nedeniyle gerilen kaslarınızın gevşemesine yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca haftanın en az üç gününü egzersize ayırarak, hayatınızdaki stresi önemli oranda azaltabilirsiniz. Bütün bunlar işe yaramazsa, bir terapistten yardım almayı deneyebilirsiniz.

Sigaradan Uzak Durun

Sigaranın içinde bulunan nikotin, sinir sistemini etkileyerek kas sorunlarına yol açar. Bu, sigaranın çok sayıdaki zararlarından sadece biridir. Sigarayı bırakmak, aynı zamanda sizi bekleyen diğer önemli sağlık sorunu risklerini de azaltır.

Günlük Kafein Miktarını Sınırlayın

Kafein içeren içeceklerin aşırı tüketilmesi, vücudun birçok bölgesindeki sinirleri uyararak kas seğirmesi riskini artırır. Günlük kafein alımını sınırlandırarak, vücudunuzda bu gibi problemlerin görülmesini engelleyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ