MorTilki.Com

Göğüs Ucu Yarasına Ne İyi Gelir? Emziren Annelerde Göğüs Ucu Yarası

Göğüs Ucu Yarasına Ne İyi Gelir? Emziren Annelerde Göğüs Ucu Yarası

Emzirmek annelerin, emmek ise bebeklerin tecrübe ederek öğrendiği bir eylemdir. Bu dönemde yapılan küçük birkaç emzirme hatası veya aşırı hassas cilt, göğüs ucu yaralarına ya da çatlaklara neden olabilir. Bu yaralar oldukça can yakıcı olsa da bebeğinizi emzirmemek için asla bir mazeret olmamalıdır. Bu durumda, göğüs ucu yaralarınıza iyi gelecek birkaç yöntemi bilmeniz, emzirme esnasında acı çekmemeniz ve yaralarınızın çabucak iyileşmesi için önemlidir.

Göğüs ucu yaraları, özellikle ter kaybı yaşanan spor aktiviteleri esnasında yanlış sütyen kullanan kadınlarda sıkça görülür. Eğer emziren bir anne değilseniz sürtünmeden kaynaklanan bu çatlakları çeşitli krem ve losyonlarla tedavi etmeniz kolaydır. Ancak, emzirme nedeniyle göğüs uçları yara olan bir kadınsanız, iki nedenden dolayı işiniz biraz daha zor diyebiliriz. Birincisi, bebeğinizi emzirmek zorundasınız ve göğüs ucu çatlaklarınız emzirme eyleminizi daha can yakıcı bir hale getir. İkincisi, göğüslerinizin iyileşmesi için her kremi süremezsiniz çünkü dolaylı yoldan bebeğinizin ilacı ”yutma” riski vardır. Tüm bunlara rağmen yine de bu konuda çaresiz değilsiniz…

Yakın tarihli bir araştırmaya göre emziren annelerin % 38’i meme ucu yaralarından veya çatlaklarından şikayetçi. Tabii bu durum çoğu kadının artık emzirmek istememesine neden oluyor. Ancak gerçek şu ki bebeklerin anne sütüne olan gereksinimleri ve faydaları sizin düşündüğünüzden çok daha fazla!

Bu makalede, göğüs ucu yaralarınıza iyi gelebilecek doğal yöntemler hakkında bilgilendirme yapmaya çalıştık. Yazının davamında, emziren annelerde göğüs ucu yarası nasıl geçer? ve Göğüs ucu yarası neden olur? Gibi merak edilen soruların cevaplarını içeren bir rehber bulacaksınız. Ek olarak, göğüs uçlarınızın yara olmaması için alabileceğiniz basit önlemleri okuyacaksınız. Ne de olsa, herhangi bir rahatsızlık başlamadan önce önlem almak, tedavi etmekten çok daha kolaydır!

Emziren Annelerde Göğüs Ucu Yarası Neden Olur?

Her şeyden önce, kadınlar emzirmeseler bile meme uçlarında tahriş meydana gelebilir. Yanlış sütyen seçimi ve ağır egzersizlerin yapıldığı spor seanslarında meme ucunun ter ile birleşerek iç çamaşırına sürtünmesi çatlaklara neden olabilir. Diğer yandan, kadınlardaki göğüs ucu yaralarının en yaygın nedeni ise emzirmedir.

Dünya genelindeki emziren kadınların yaklaşık % 38’i ağrılı göğüs ucu yarasından şikayetçidir. Emzirme kaynaklı yaraların büyük çoğunluğu doğumdan sonraki ilk ay ortaya çıkar. Bu dönemde, bebek emmeyi öğrenirken fazladan çaba harcar ve bu da meme ucunun aşınmasına neden olur. Emziren annelerdeki göğüs ucu yarasına veya çatlağına neden olan olabilecek diğer etkenler şunlardır:

 • Uygun pozisyonda emzirmemek
 • Meme başını bebeğin tam kavrayamaması
 • Bebeğin biberona veya emziğe alışık olması nedeniyle memeyi tam olarak nasıl emmesi gerektiğini bilmemesi
 • Emzirme sonrası göğüs ucunu havalandırmamak veya pamuklu olmayan sütyenleri kullanmak
 • Bebeğin ağız ve çene problemleri yüzünden yanlış emmesi (nadiren)
 • Annenin cildinin aşırı hassas olması

Kadınlarda Göğüs Ucu Yarasına Ne İyi Gelir?

Kadınların vücudundaki en duyarlı ve hassas noktalardan biri meme uçlarıdır. Bu bölgelerde oluşan yaralar ve çatlaklar son derece acı vericidir. İyi haber, birkaç pratik ev çözümü yaraların iyileşmesini ve meme ucunuzun daha az acımasını sağlayabilir.

Göğüs ucunuza sütünüzü sürün: Anne sütünün doğal antibakteriyel özellikleri göğüs ucu yaralarınızın iyileşmesine yardımcı olabilir. Kulağa çılgınca gelse de bu geleneksel tedavi kadınlar tarafından yüzyıllardır kullanılan başarılı bir yöntemdir. Emzirme sonrası sütünüzden birkaç damla sorunlu bölgeye sürün ancak bu esnada ellerinizin temiz olmasına dikkat edin.

Göğüslerinize sıcak kompres uygulayın: Emzirme sonrası göğüs ucu acınızı dindirmek için temiz bir havluyu sıcak su ile nemlendirin ve göğüslerinize bastırın. Bu yöntemin tedavi edici özelliği olmasa da rahatlamanızı sağlar ve acınızı azaltır.

Tuzlu su yöntemini deneyin: Ev yapımı bir tuzlu su çözeltisi göğüs ucu yarasının daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Bu yöntem size cazip geldiyse, bir fincan suya yarım çay kaşığı tuz atarak karıştırın. Tuzlu suyu bir kaseye boşaltın ve meme uçlarınızı kase içinde 1 dakika boyunca bekletin. Alternatif olarak, tuzlu suyu fısfıs sprey şişeye boşaltın ve göğüs uçlarınıza püskürtün. Emzirme esnasında bebeğinizin tuzlu tat alacağını düşünüyorsanız, göğüslerinizi su ile durulayıp kurulayın.

Lanolin göğüs ucu kremi kullanın: Emziren annelerin kullanımı için özel olarak üretilen bir lanolin göğüs ucu kremini kullanmayı deneyebilirsiniz. Lanolin kremlerin çoğu emziren anneler için özel olarak imal edildiğinden, bebeğe zarar vermeyecek bileşenler içerir. Bu sebeple, emzirmeden önce göğüslerinizi silmeniz veya temizlemeniz gerekmez. Ancak siz yine de kullandığınız kremin bebeğinizin sağlığı için uygun olup olmadığını eczacınıza veya doktorunuza danışın.

Aloe vera, zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağı: Yukarıdaki yöntemleri denemenize rağmen göğüs ucu yarası şikayetiniz devam ediyorsa o halde doğal yağlardan yardım alabilirsiniz. Aloa vera jeli veya diğer doğal yağlardan biri ile göğüslerinize nazikçe masaj yapın. Bu doğal bileşenler cildinizi nemlendirecek ve çatlakların hızla iyileşmesine yardımcı olacaktır. Ancak, emzirme öncesi meme ucunuzdaki yağı temizlediğinizden emin olun.

Göğüs Ucu Yarası İçin Başka Neler Yapabilirim?

Birkaç püf noktasına dikkat etmeniz, göğüs uçlarınızın daha az acımasını ve çatlakların daha hızlı iyileşmesini sağlayabilir. Bunlar:

Daha az acıyan göğsünüzle emzirmeye başlayın: İki memenizde aynı oranda yara varsa hangi taraftan başlayacağınız önemli değildir. Ancak, göğsünüzün biri daha az sorunluysa o halde emzirmeye ilk olarak o göğsünüzle başlamalısınız. Bebeğinizin karnı aç olduğundan emmeye ilk başladığında daha fazla çaba sarf edecek ve canınız daha çok yanacaktır. Sonraki göğsünüze geçtiğinizde, bebeğinizin karnı nispeten doymuş olduğundan daha nazik davranacaktır.

Bebeğinizin açlık belirtilerine dikkat edin: Bebeğinizin sütünüzü emmeye hazır olduğunu gösteren işaretleri bilin ve anlayın. Bu doğrultuda emzirmek için fazla beklemeyin! Çünkü bebeğiniz çok açsa ve süt için sabırsızlanıyorsa, doğru emzirme pozisyonunu oluşturmakta zorlanırsınız. Bebeğiniz de meme ucunu ilk etapta doğru şekilde kavrayamaz. Dahası, karnı çok aç olan bebek memeye ”saldırır” ve daha emmek için daha fazla çaba harcar. Bu da göğsünüzdeki çatlakların daha çok acıtacağı anlamına gelir.

Emzirmeden önce göğüslerinize buz uygulayın: Emzirmeden önce meme uçlarınıza buz küplerini sürmeniz, hem göğüs uçlarınızın dikleşmesini hem de emzirme esnasındaki acıyı daha az hissetmenizi sağlar. Buz küpünü direkt olarak göğüslerinize sürebileceğiniz gibi bir buz torbası kullanabilir veya buz küplerini bir havluya sararak göğüslerinize soğuk kompres yapabilirsiniz.

Penye sütyen kullanın: Vücuttaki herhangi bir yaranın iyileşmesi için ilk kural bölgenin hava alıyor olabilmesidir. Polyesterden (naylon) üretilen sütyenleri takmak yerine % 100 pamuktan üretilmiş, fazla sıkmayan geniş penye sütyenleri kullanın. Eğer imkanınız varsa, evinizin mahremiyetinde hiç sütyen takmayın ve göğüslerinizin yeterince hava almasını sağlayın.

Göğüs Uçlarımın Yara Olmaması İçin Neler Yapabilirim?

Yakın zamanda bebeğini dünyaya getirerek annelik sevinci yaşayan biriyseniz göğüs uçlarınızın yara olmaması için yapabileceğiniz birkaç şey var. İşte onlardan birkaçı:

 • Doğru emzirme pozisyonunda bebeğinizi emzirdiğinizden emin olun ve en rahat pozisyonu belirleyin.
 • Göğüs ucu olmayan bir kadınsanız veya silikon meme ucu kullanmayı deneyin.
 • Mümkünse sütyen kullanmayın. Kullanmanız gerekiyorsa da sizi sıkmayan ve penye olanlarını tercih edin.
 • Sağ ve sol göğsünüzü orantılı olarak emzirin.
 • Bebeğinizde herhangi bir damak veya çene problemi olduğunu düşünüyorsanız mutlaka çocuk doktoruna götürün.
 • Göğüs pedi kullanıyorsanız sıkça değiştirin. Pamuklu olanlarından kullanın ve ıslak kalmasına izin vermeyin.
 • Karbonat, karbonatlı su veya ıslak çay poşetlerini göğüslerinize sürmeyin. Göğüs yaralarına iyi geldiği söylenen bu sözde ev tedavileri hiçbir işe yaramamakla birlikte olası meme ucu yaralarını daha kötü hale getirebilir.

Sonuç:

Kadınlardaki göğüs ucu yaralarının farklı nedenleri olsa da en yaygını emzirmedir. Annelerin göğüs ucu yaraları olsa bile bebeklerini emzirmeye devam edebilirler. Bu süreçte birkaç basit ev çözümünü yaraların çabuk iyileşmesini ve acı hissinin azaltılmasını sağlanabilir.

Bu yöntemler, anne sütünü göğüslere sürmek, lanolin içeren kremleri kullanmak, soğuk veya sıcak kompres uygulamak, tuzlu su kullanmak ve doğal yağlar ile masaj yapmak olarak sıralanabilir. Göğüslerde iltihap, irin ve şişlik gibi çeşitli enfeksiyon belirtileri varsa kısa zamanda doktora gidilmelidir. Göğüs ucu yasası için cildiye veya genel cerrahi bölümüne giderek muayene olabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ