MorTilki.Com

Mide Spazmı Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Mide Spazmı Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Mide spazmı, karın ve mide kaslarında kontrolsüz ve aniden ortaya çıkan kasılma durumudur. Bu kasılmalar, oluştuğu bölgeye bağlı olarak hafif veya şiddetli derecelerde hissedilebilir. Sindirim sisteminde gelişen bu spazmlar genellikle stres, yanlış diyet ve yeterli miktarda sıvı tüketilmemesi gibi etkenlerden kaynaklanmaktadır.

Günümüzde mide spazmları birçok kişide görülür ve ekseriyetle vücuda bir zararı yoktur. Ancak sürekli meydana geliyor, şiddetli ya da bir günden uzun sürüyorsa, ciddi bir sağlık sorunun işareti olabilir ve tedavi gerektirir.

Mide Spazmının Nedenleri ve Belirtileri

Bu rahatsızlığın altında yatan nedenler hakkında fikir sahibi olmak, mide spazmı tedavisi ve durumun ciddiyeti hakkında size birçok avantaj sağlayabilir. Aşağıda sıralanan bütün durumların mide spazmına yol açtığı bilinmektedir.

Midede Gaz Birikmesi

Bazen midede aşırı miktarda gaz birikebilir. Vücut biriken bu gazı dışarı atmaya çalışırken, bağırsaklarda bulunan kaslarda olağan dışı kasılmalar meydana gelir. Bununla birlikte midede spazmla birlikte şu sorunlar görülebilir:

 • Şişkinlik
 • Tokluk hissi
 • Şiddetli mide ağrısı
 • Geğirme dürtüsü

Karın Kaslarında Gerginlik

Fiziksel aktiviteler sırasında karın kaslarına aşırı yüklenilmesi, beraberinde mide spazmlarını getirebilir. Kas gerginliği sonucu oluşan mide spazmı, daha çok spor yaparken karın bölgesini yoran hareketlerle ortaya çıkar. Egzersiz yapan bireylerde daha sık karşılan bu durumun diğer belirtileri şunlardır:

 • Hareket ederken oluşan şiddetli ağrı
 • Karın kaslarında aşırı hassasiyet

Kabızlık

Bağırsak hareketleri normal olan biri günde iki veya üç defa büyük tuvalete çıkarken, kabızlık oluşması durumunda ise bu sayı haftada birkaç defaya düşer. Midede görülen kramplar ve spazmlar, kabızlığın yaygın belirtilerindendir.  Diğer semptomlar ise şunlardır:

 • Tuvalete çıkma sayısında azalma (genellikle haftada üçten az)
 • Midede şişkinlik
 • Sert veya küçük dışkı

Dehidrasyon Sonucu Elektrolit Kaybı

Vücudun ishal veya kusma gibi nedenlerden dolayı aşırı sıvı kaybetmesi dehidrasyona neden olur. Bunun sonucunda meydana gelen elektrolit kaybı, mideyle birlikte vücudun çeşitli bölgelerinde spazmlara neden olabilir. Kasların normal işleyişi için kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi elektrolitler gerekir. Bunların eksikliğinde ise kas hareketlerinde bazı anormallikler ortaya çıkar. Vücutta dehidrasyon nedeniyle görülen diğer belirtiler:

 • Baş dönmesi
 • İdrar renginin koyu olması
 • Aşırı susuzluk
 • Baş ağrısı

İnflamatuar Bağırsak Hastalığı

Bağırsaklarda ülsere yol açan inflamatuar hastalığı, sindirim sisteminde iltihaplanmaya neden olan kronik durumlara verilen isimdir. Bağırsağın mukoza denilen iç yüzeyini etkiyen bu iltihaplanma, bağırsak spazmlarına neden olur ve midede hissedilir. Görülmesi durumunda ortaya çıkan diğer bulgular ise şunlardır:

 • Kilo kaybı
 • Karın bölgesinde ağrı ve kramp
 • Kabızlık
 • İshal
 • Gece terlemeleri
 • Yorgunluk
 • Tuvalete sık gitme dürtüsü

Bağırsak İltihabı (Kolit)

Kalın bağırsakta meydana gelen tahriş ve iltihap, karın ve mide gibi bölgelerde şiddetli spazmlar görülmesine yol açabilir. Bulaşıcıdır ve bazı yiyecek veya içeceklerdeki patojenlerden kaynaklanabilir. Mide spazmlarına ek olarak, şu belirtiler de görülebilir:

 • Karında şişlik
 • İshal
 • Bağırsaklarda hareketlilik

Hamilelikte Mide Spazmı

Mide spazmları gebelik döneminde sık karşılaşılan bir durumdur. Hamilelikte görülen ve endişeye neden olan spazmlarının çoğu zararsızdır. Fakat midedeki bu spazmlar tekrarlayan veya geçmeyen durumdaysa, doktorunuza görünerek bilgi vermeniz gereklidir.

Hamilelikte vücutta birçok değişime rastlanır. Bunlardan birisi de bağırsak kaslarının gevşemesidir. Bununla birlikte sindirim sistemi yavaşlar ve gaz birikmesi sonucu mide spazmları görülmeye başlar. Midedeki bu kasılmalarla birlikte şişkinlik, tokluk hissi ve mide ağrısı gibi rahatsızlıklarla da karşılaşılabilir.

Mide Spazmını Hafifleten Tedavi Yöntemleri

Evde herkesin uygulayabileceği bazı yöntemler, kısa sürede mide spazmı rahatsızlığını ortadan kaldırarak daha rahat hissetmenizi sağlayabilir. Bu tedaviler, mide kaslarını gevşeterek kasılmaların tekrar etmesini önleyebilir. Eğer hamileyseniz, sizin ve bebeğinizin sağlığı için bu yöntemleri denemeden önce doktorunuzla konuşun.

Sıcak uygulamalar: Spazmın gerçekleştiği bölgeye uygulanacak ısı, mide kaslarını gevşeterek sizi rahatlatabilir. Bu yöntem, karın kaslarındaki gerginlik nedeniyle görülen spazmların dindirilmesinde oldukça etkilidir.

Papatya çayı: Papatya çayının rahatlatıcı özelliği, mide ağrısı ve kas spazmların tedavisine yardımcı olmaktadır. Papatya çayı, aynı zamanda gaz problemini çözmek için de yaygın olarak başvurulan doğal bir yöntemdir.

Masaj: Mide kaslarına yapılan masaj, bölgedeki kasları gevşeterek daha rahat hissetmenizi sağlayabilir. Elinizi göbek çukurun hemen üzerine yerleştirin ve hafifçe bastırarak saat yönünde daireler çizin. 2 veya 3 dakika boyunca yapılacak bu masaj, mide spazmlarının yanı sıra gaz sorununa da iyi gelmektedir.

İstirahat: Midenizdeki spazmların nedeni kas gerginliği ise hareket ettikçe spazmların şiddeti artabilir. Bunun önüne geçmek için egzersize veya fiziksel aktivitelere bir süre ara vererek dinlenmeniz gereklidir. Dinlenmek, kas spazmlarının iyileşmesinde önemli bir faktördür.

Mide Spazmı Nasıl Önlenir?

Mide spazmları, genellikle yanlış beslenme alışkanlıkları ve ağır fiziksel aktiviteler sonucu ortaya çıkmaktadır. Mide spazmının nedeni bağırsak sorunlarıyla, yediğiniz ve içtiğiniz bazı şeylere dikkat ederek bunun önüne geçmeniz mümkün. Rahatsızlık kas gerginliği sonucu ortaya çıkıyorsa, egzersiz yaparken karın kaslarınızı aşırı yormamaya çalışın. Dikkat edilmesi gereken diğer hususlar ise şunlardır:

Susuz kalmak elektrolit kaybına yol açarak mide spazmlarına sebep olur. Spazmları azaltmak için yeterli miktarda su tüketmeye özen gösterin.

Diyet listenize lif bakımından zengin gıdalar ekleyin. Vücudun yeterli miktarda lif alması, kabızlık ve gaz sorunlarının önlenmesine yardımcı olur.

Baharatlı ve yağlı yiyeceklerin aşırı tüketilmesi, mideyi tahriş ederek spazmları tetiklemektedir. Bu nedenle tükettiğiniz yağlı ve baharatlı gıda miktarını sınırlayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ